SME
Streda, 30. september, 2020 | Meniny má JarolímKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Symbolmi Veľkej noci sú aj oheň, voda a farby, tvrdí etnologička SSM

Hlavným symbolom veľkonočných dní je vajíčko - jeden z najstarších kultových a obradových predmetov symbolizujúci zrod života.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Archív SME )

BANSKÁ BYSTRICA - Hoci v tomto roku slávime najväčšie kresťanské sviatky roka z dôvodu šírenia nového koronavírusu inak než zvyčajne, ich posolstvo a význam stále zostávajú zachované.

Od Zeleného štvrtka po Veľkonočnú nedeľu si kresťania pripomínajú umučenie, ukrižovanie, smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista, pričom hlavným symbolom veľkonočných dní je vajíčko - jeden z najstarších kultových a obradových predmetov symbolizujúci zrod života.

Podľa etnologičky Stredoslovenského múzea (SSM) v Banskej Bystrici Márie Trubínyovej k nim však patrí aj oheň, voda a farba.

Skryť Vypnúť reklamu

"V mnohých častiach Slovenska bolo zvykom klásť vajíčka na hroby na Veľkonočnú nedeľu, niekde na Veľký piatok či na Turíce. Ide pravdepodobne o pozostatok prastarého zvyku Slovanov obety predkom. Stále živým zvykom je obdarovávanie šibačov či polievačov na Veľkonočný pondelok.

Vajíčka boli pôvodne určené na jedenie a darovávali sa takmer vždy zdobené. Pôvodne sa zdobili popisovaním prosperitnými alebo ochrannými znakmi či symbolmi, neskôr sa rozvinul dôraz na dekoratívne prvky," konštatovala Trubínyová.

Ďalším symbolom Veľkej noci je oheň. Podľa etnologičky plnil magickú, očistnú a ochrannú funkciu, využíval sa v liečiteľstve.

Naši predkovia ako prvé pred sviatkami očistili ohniská a v peciach založili oheň nanovo.

Na Bielu sobotu v rámci Veľkonočnej vigílie kňaz pri kostole zapálil oheň, od ktorého potom odpálil veľkonočnú sviecu - paškál - používanú pri rôznych cirkevných obradoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Voda má zasa očistnú a uzdravujúcu funkciu. Počas veľkonočného trojdnia sa ľudia umývali pred východom slnka v potoku, aby boli zdraví, a vyplachovali si zuby, aby ich neboleli.

Na Veľkonočný pondelok chlapci chodili polievať dievčatá, aby boli po celý rok zdravé a krásne.

"Významnú symboliku týchto sviatkov majú i farby. Zelená symbolizuje vzrast, mladosť, zdravie. V starších ľudových predstavách aj svadbu, kde zelenú farbu nájdeme na svadobnej sukni či svadobnom stromčeku. Červená tradične vyjadruje lásku, vášeň, život a pripisuje sa jej ochranná moc. Žltá je zasa farbou nebeských telies, obilia alebo ovocia. Preto sa stala symbolom bohatstva," priblížila etnologička.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

V Grécku zatýkali pracovníkov neziskoviek

Podľa gréckej polície spolupracovali zadržaní pracovníci neziskových organizácií s pašerákmi ľudí.

Ilustračné foto.
Slovensko

Na Slovensku je k dnešnému dňu zatvorených 48 škôl

Doma sa učí viac ako 18 700 žiakov.

Ilustračné foto
Slovensko

V prevádzkach môže byť jeden zákazník na 10 metrov štvorcových, deti sa nerátajú

Hygienici pripomínajú, že všetkým fyzickým aj právnickým osobám sa zakazuje usporadúvať spoločenské podujatia, ako sú svadobné oslavy, oslavy iného charakteru, plesy, kary alebo stužkové slávnosti.

Zákazníci si obedy z reštaurácií od pondelka musia zobrať so sebou.
Slovensko

Na Slovensku bude od štvrtka opäť platiť núdzový stav, zatiaľ na 45 dní

Premiér na sociálnej sieti priblížil, že potom sa uvidí, ako sa prejaví na vývoji situácie cestovanie počas Dušičiek.

Rokovanie vlády v Bratislave 16. septembra 2020.