SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Symbolmi Veľkej noci sú aj oheň, voda a farby, tvrdí etnologička SSM

Hlavným symbolom veľkonočných dní je vajíčko - jeden z najstarších kultových a obradových predmetov symbolizujúci zrod života.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Archív SME )

BANSKÁ BYSTRICA - Hoci v tomto roku slávime najväčšie kresťanské sviatky roka z dôvodu šírenia nového koronavírusu inak než zvyčajne, ich posolstvo a význam stále zostávajú zachované.

Od Zeleného štvrtka po Veľkonočnú nedeľu si kresťania pripomínajú umučenie, ukrižovanie, smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista, pričom hlavným symbolom veľkonočných dní je vajíčko - jeden z najstarších kultových a obradových predmetov symbolizujúci zrod života.

Podľa etnologičky Stredoslovenského múzea (SSM) v Banskej Bystrici Márie Trubínyovej k nim však patrí aj oheň, voda a farba.

Skryť Vypnúť reklamu

"V mnohých častiach Slovenska bolo zvykom klásť vajíčka na hroby na Veľkonočnú nedeľu, niekde na Veľký piatok či na Turíce. Ide pravdepodobne o pozostatok prastarého zvyku Slovanov obety predkom. Stále živým zvykom je obdarovávanie šibačov či polievačov na Veľkonočný pondelok.

Vajíčka boli pôvodne určené na jedenie a darovávali sa takmer vždy zdobené. Pôvodne sa zdobili popisovaním prosperitnými alebo ochrannými znakmi či symbolmi, neskôr sa rozvinul dôraz na dekoratívne prvky," konštatovala Trubínyová.

Ďalším symbolom Veľkej noci je oheň. Podľa etnologičky plnil magickú, očistnú a ochrannú funkciu, využíval sa v liečiteľstve.

Naši predkovia ako prvé pred sviatkami očistili ohniská a v peciach založili oheň nanovo.

Na Bielu sobotu v rámci Veľkonočnej vigílie kňaz pri kostole zapálil oheň, od ktorého potom odpálil veľkonočnú sviecu - paškál - používanú pri rôznych cirkevných obradoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Voda má zasa očistnú a uzdravujúcu funkciu. Počas veľkonočného trojdnia sa ľudia umývali pred východom slnka v potoku, aby boli zdraví, a vyplachovali si zuby, aby ich neboleli.

Na Veľkonočný pondelok chlapci chodili polievať dievčatá, aby boli po celý rok zdravé a krásne.

"Významnú symboliku týchto sviatkov majú i farby. Zelená symbolizuje vzrast, mladosť, zdravie. V starších ľudových predstavách aj svadbu, kde zelenú farbu nájdeme na svadobnej sukni či svadobnom stromčeku. Červená tradične vyjadruje lásku, vášeň, život a pripisuje sa jej ochranná moc. Žltá je zasa farbou nebeských telies, obilia alebo ovocia. Preto sa stala symbolom bohatstva," priblížila etnologička.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Slováci sa jednorazovo celoplošne otestujú. Budú mať na to 9 dní

Kontinuálne testovanie sa začne 18. januára a skončí sa 26. januára. Občania môžu využiť rôzne možnosti toho, kde sa nechajú otestovať.

Premiér Igor Matovič.
Európska únia

Šefčovič: Vakcín bude dostatok na zaočkovanie vyše 80 percent Európanov

EÚ má podľa Šefčoviča v zálohe ešte ďalšie tri firmy, s ktorými sú zmluvne zabezpečené dodávky vakcín po dokončení vývojového procesu.

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
Slovensko

Vakcinovať sa budú len poslanci v rizikovom veku a skupine, povedal Kollár

"Dostal som počty, za OĽANO to bude 30 ľudí, zo Smeru sedem, z Hlasu dvaja, z ĽSNS ani Sme rodina sa neprihlásil nikto. Zo strany Za ľudí traja, z SaS ôsmi," skonštatoval Kollár.

Slovensko

V sobotu pribudlo 1550 nových prípadov a 57 obetí

Vyšetrili 27 509 osôb. Podiel nakazených bol pri PCR testoch 20 percent. Včera sa zaočkovalo 2 704 ľudí, celkovo zaočkovali 57 804 ľudí.

Testovanie v areáli oceliarní.