SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Symbolmi Veľkej noci sú aj oheň, voda a farby, tvrdí etnologička SSM

Hlavným symbolom veľkonočných dní je vajíčko - jeden z najstarších kultových a obradových predmetov symbolizujúci zrod života.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Archív SME )

BANSKÁ BYSTRICA - Hoci v tomto roku slávime najväčšie kresťanské sviatky roka z dôvodu šírenia nového koronavírusu inak než zvyčajne, ich posolstvo a význam stále zostávajú zachované.

Od Zeleného štvrtka po Veľkonočnú nedeľu si kresťania pripomínajú umučenie, ukrižovanie, smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista, pričom hlavným symbolom veľkonočných dní je vajíčko - jeden z najstarších kultových a obradových predmetov symbolizujúci zrod života.

Podľa etnologičky Stredoslovenského múzea (SSM) v Banskej Bystrici Márie Trubínyovej k nim však patrí aj oheň, voda a farba.

Skryť Vypnúť reklamu

"V mnohých častiach Slovenska bolo zvykom klásť vajíčka na hroby na Veľkonočnú nedeľu, niekde na Veľký piatok či na Turíce. Ide pravdepodobne o pozostatok prastarého zvyku Slovanov obety predkom. Stále živým zvykom je obdarovávanie šibačov či polievačov na Veľkonočný pondelok.

Vajíčka boli pôvodne určené na jedenie a darovávali sa takmer vždy zdobené. Pôvodne sa zdobili popisovaním prosperitnými alebo ochrannými znakmi či symbolmi, neskôr sa rozvinul dôraz na dekoratívne prvky," konštatovala Trubínyová.

Ďalším symbolom Veľkej noci je oheň. Podľa etnologičky plnil magickú, očistnú a ochrannú funkciu, využíval sa v liečiteľstve.

Naši predkovia ako prvé pred sviatkami očistili ohniská a v peciach založili oheň nanovo.

Na Bielu sobotu v rámci Veľkonočnej vigílie kňaz pri kostole zapálil oheň, od ktorého potom odpálil veľkonočnú sviecu - paškál - používanú pri rôznych cirkevných obradoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Voda má zasa očistnú a uzdravujúcu funkciu. Počas veľkonočného trojdnia sa ľudia umývali pred východom slnka v potoku, aby boli zdraví, a vyplachovali si zuby, aby ich neboleli.

Na Veľkonočný pondelok chlapci chodili polievať dievčatá, aby boli po celý rok zdravé a krásne.

"Významnú symboliku týchto sviatkov majú i farby. Zelená symbolizuje vzrast, mladosť, zdravie. V starších ľudových predstavách aj svadbu, kde zelenú farbu nájdeme na svadobnej sukni či svadobnom stromčeku. Červená tradične vyjadruje lásku, vášeň, život a pripisuje sa jej ochranná moc. Žltá je zasa farbou nebeských telies, obilia alebo ovocia. Preto sa stala symbolom bohatstva," priblížila etnologička.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

2 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

1 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

7 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

4 h