SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Giulio Meotti: Monštruózne čínske zahmlievanie o koronavíruse

"Čína tvrdí, že smrtiaci vírus z jej laboratória neunikol. Fajn. Dokážte to tým, že zverejníte výskumné záznamy Wu-chanského laboratória," povedal špecialista na Čínu Steven W. Mosher.

Zdravotníci v meste Wu-chan.Zdravotníci v meste Wu-chan. (Zdroj: TASR/AP)

Všetci teraz draho doplácame na čínske lži.

"Toto je jeden z najhorších prípadov režimového zahmlievanie v histórii ľudstva a svet kvôli tomu teraz čelí globálnej pandémii," povedal Michael T. McCaul, najvýznamnejší republikán vo Výbore pre zahraničné veci Snemovne reprezentantov Kongresu USA.

Čoskoro nato doručili americké spravodajské služby americkej vláde svoju tajnú správu so záverom, že Čína zatajila pôvod a katastrofálny rozsah epidémie koronavírusu, píše Giulio Meotti v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

SkryťVypnúť reklamu

Zlyhanie Komunistickej strany Číny "spustilo celosvetovú pandémiu zabíjajúcu tisíce ľudí", napísal 1. apríla 2020 kardinál Charles Maung Bo, prezident Federácie ázijských biskupských konferencií.

"Keď vidíme škody na životoch po celom svete, musíme sa pýtať - kto je za ne zodpovedný?"

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"... jedna vláda má primárnu zodpovednosť za to, čo urobila a za to, čo opomenula urobiť, a to je komunistický režim [Komunistická strana Číny] v Pekingu. Musíme to povedať jasne - zodpovedná je Komunistická strana Číny nie čínsky ľud .. . Dôsledkom klamstiev a propagandy je teraz ohrozenie miliónov životov po celom svete ... v posledných rokoch sme v Číne videli brutálne zásahy proti slobode prejavu. Mnohí právnici, blogeri, disidenti a aktivisti občianskej spoločnosti zmizli. "

SkryťVypnúť reklamu

Nedávno sa stratil ďalší človek: Aj Fen, čínska lekárka, ktorá viedla pohotovosť a urgentný príjem v Centrálnej nemocnici vo Wu-chane a pracovala so zosnulým doktorom Li Wen-liangom.

Vyzerá to, že Aj Fen, ktorá tvrdila, že jej šéfovia umlčali jej včasné varovania o koronavíruse, jednoducho zmizla. Podľa televízneho programu 60 minút Austrálie nie je známe, kde sa teraz nachádza. Zmizli tiež novinári, ktorí boli svedkami toho, čo sa vo Wu-chane dialo.

Server Caixin Global uviedol, že čínski úradníci nariadili laboratóriám, ktoré v decembri 2019 koronavírus sekvenovali, aby odovzdali alebo zničili vzorky a aby v žiadnom prípade nepublikovali výsledky svojej práce.

"Keby som vedela, čo nás čaká, tak by som sa nestarala o nejakú hlúpe pokarhanie, ale upozornila by som na to všetkých ľudí, s ktorými som bola v styku," povedala Aj Fen v marcovom rozhovore. To bola jej posledná zaznamenaná slová.

SkryťVypnúť reklamu

Neexistuje však vôbec žiadny záznam o tom, ako táto pandémia začala.

Mokrý trh? Jaskyňa plná netopierov? Šupinavce? Alebo to nakoniec bolo laboratórium pre vývoj biologických zbraní?

Vo Wu-chane momentálne nie sú žiadni zahraniční lekári, novinári, analytici ani medzinárodní pozorovatelia.

Prečo by Čína potláčala vyšetrovanie, ak by mal tento vírus pôvod na mestskom mokrom trhu alebo v nejakej jaskyni? Prečo nariadil Peking už v decembri 2019 čínskym vedcom zničiť všetky dôkazy týkajúce sa koronavírusu?

Prečo čínski úradníci tvrdili, že to boli americkí vojaci, kto priniesol tento vírus do Wu-chanu? Prečo sa považuje za neprijateľné, že americký prezident nazýva koronavírus, ktorý sa prvýkrát vyskytol v Číne, "čínskym vírusom"?

SkryťVypnúť reklamu

Kto 11. januára 2020 oznámil, že primárnym zdrojom tejto epidémie bol mokrý trh vo Wu-chane? Odpoveď: Oznámil to čínsky režim. Neskôr sa zistilo, že prvý známy prípad koronavírusu sa objavil už 17. novembra 2019.

Ten istý čínsky režim neskôr tvrdil, že tento koronavírus "nemusí mať nutne pôvod v Číne". Ktorý uznávaný vedec alebo inštitúcia môže teraz veriť čomukoľvek, čo Čína povie?

Mnoho popredných vedcov odmietlo domnienku, že vírus spôsobujúci chorobu COVID-19 je geneticky modifikovaný patogén.

Táto hypotéza bola založená na skutočnosti, že vo Wu-chane sa nachádzajú dve dôležité laboratória pre výskum vírusov: Wu-chanské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, ktoré je zrejme vzdialené ani nie dva kilometre od Mokrého trhu, a Wu-chanský inštitút virológie - laboratórium na medzinárodnej úrovni biologickej bezpečnosti 4 (BSL-4), ktoré sa zaoberá manipuláciou s najnebezpečnejšími patogénmi na svete, a ktoré sa nachádza iba 11 km od spomínaného mokrého trhu. Toto vysvetlenie bolo okamžite a dôrazne odmietnuté ako "konšpiračná teória".

SkryťVypnúť reklamu

Vedci tvrdia, že vírus pravdepodobne vznikol medzi voľne žijúcimi živočíchmi predtým, než sa rozšíril na človeka, pravdepodobne prostredníctvom niektorého trhu vo Wu-chane.

Títo vedci ďalej oznámili, že genetickým sekvenovaním identifikovali pôvodcu ochorenia COVID-19 - je ním koronavírus z netopierov.

Koniec záhady? Zatiaľ nie, veda najskôr kladie otázky a až potom hľadá odpovede.

Zdá sa však, že netopiere sa na mokrom trhu vo Wu-chan nepredávali.

Renomovaný časopis Lancet cituje štúdiu januára 2020, ktorá uvádza, že prvý prípad choroby COVID-19 vo Wu-chan s mokrým trhom nijako nesúvisel.

Odborný článok v Lancete, napísaný čínskymi vedcami z viacerých inštitúcií, podrobne uvádza, že 13 zo 41 prvých prípadov s mokrým trhom nijako nesúviselo.

"To je veľký počet, týchto 13 prípadov bez akéhokoľvek spojenia s trhom," poznamenal Daniel Lucom, špecialista na infekčné choroby na Georgetownskej univerzite.

SkryťVypnúť reklamu

Ako teda táto epidémia začala?

"Teraz sa zdá byť jasné, že trh s morskými plodmi nemôže byť jediným zdrojom vírusu, ale aby som bol úprimný, stále nevieme, odkiaľ vírus pochádza," povedal Pin Cchao, pľúcny špecialista na pekinskej univerzite Capital Medical University a spoluautor vedeckého článku v Lancete.

Minister zahraničia USA Mike Pompeo povedal, že Komunistická strana Číny si informácie o koronavíruse necháva pre seba.

Ak nič poriadne nevieme, tak nesmieme zamietať žiadne možnosti.

"Pobočka Čínskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb vo Wu-chane je od trhu s morskými plodmi vzdialená vzdušnou čiarou menej ako 300 metrov," napísal David Ignatius v denníku Washington Post.

"Vedci z tohto centra a z blízkeho Wu-chanského virologického ústavu publikovali vedecké články o zbere koronavírusu z netopierov po celej Číne, ktoré študovali s cieľom predísť budúcim chorobám. Mohla jedna z týchto vzoriek uniknúť, alebo bol napríklad nebezpečný biologický odpad uložený na mieste, odkiaľ sa mohol rozšíriť? "

SkryťVypnúť reklamu

"Zber vírusov" nevylučuje možnosť "úniku vírusu". Ak Čína nie je schopná zabezpečiť svoje laboratóriá, tak musí prijať zodpovednosť a musí zaplatiť za katastrofálne globálne škody.

"Odborníci sú presvedčení, že nový koronavírus nie je biologickou zbraňou. Nezhodujú sa však v tom, či mohol uniknúť z výskumného laboratória," uviedol server Bulletin atómových vedcov (The Bulletin of the Atomic Scientists).

Profesor Richard Ebright z Waksmanovho mikrobiologického ústavu Rutgersovej univerzity, ktorý je vedúcim odborníkom v oblasti biologickej bezpečnosti, súhlasil s argumentáciou autorov článku na serveri Nature Medicine, že koronavírus ľudia v laboratóriu geneticky neupravili.

Ebright sa však domnieva, že je možné, že koronavírus náhodne unikol buď z jedného, alebo z druhého laboratória vo Wu-chane, o ktorých je známe, že študovali vírusy netopierov:

SkryťVypnúť reklamu

"Zber vírusov alebo infikovanie pokusného zvieraťa vírusom, ktorý má tie isté prenosové vlastnosti ako vírus z ohniska nákazy, predstavuje značné riziko infekcie laboratórneho pracovníka a následne širšej verejnosti."

Ebright tiež povedal, že koronavírusy z netopierov sú študované vo Wu-chane v laboratóriu s úrovňou biologickej bezpečnosti 2, "ktorá poskytuje len minimálnu ochranu" v porovnaní s najvyššou úrovňou biologickej bezpečnosti BSL-4.

"Nevieme, čo sa stalo, ale existuje mnoho dôvodov sa domnievať, že skutočne išlo o nejaký druh úniku," povedal expert na Čínu Gordon Chang v rozhovore pre týždenník Die Weltwoche.

"Nikto to zatiaľ nemohol preskúmať. Ako môžete povedať, že to nie je únik z laboratória, ak do toho laboratória nemôžete vstúpiť? Peking sa vynasnažil znemožniť virológom a epidemiológom vstup do Wu-chanu. Wu-chan mohol navštíviť iba neúplný tím Svetovej zdravotníckej organizácie ( WHO), a to len na pol dňa. "

SkryťVypnúť reklamu

A to je ďalší veľký problém. Potenciálny hlavný vyšetrovateľ pôvodu pandémie koronavírusu vo Wu-chane - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) - je teraz obviňovaný z toho, že je "spoluvinníkom pandémie čínskeho koronavírusu".

WHO totiž ešte 14. januára 2020 citovala čínske zdravotnícke orgány, ktoré tvrdili, že v krajine do tej doby nedošlo k žiadnemu prenosu koronavírusu z človeka na človeka.

Čína predstavuje pre celú našu planétu vysoké biologické riziko. Rok pred odhalením prvého prípadu koronavírusu vo Wu-chane zadržali agenti Amerického úradu pre clá a ochranu hraníc (US Customs and Border Protection) na letisku Metro v Detroite čínskeho biológa s tromi laboratórnymi ampulkami označenými ako "Protilátky", ktoré mal v batožine. Podľa verejnej správy FBI, ktorú citoval server Yahoo News:

SkryťVypnúť reklamu

"Kontrola štítkov na ampulkách a čínskym biológom deklarovaný príjemca ampuliek priviedli inšpekčný personál k záveru, že ampulky by mohli obsahovať vírusy MERS (Middle East Respiratory Syndrome) a SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome)."

Prečo sa preboha Čína zahráva s nebezpečnými vírusmi?

Podľa Jen-čung Chuanga, spolupracovníka skupiny Globálne zdravie (Global Health) pri Rade pre zahraničné vzťahy (Council on Foreign Relations):

"Domnievame sa, že narušenie bezpečnosti v Čínskom centre pre kontrolu a prevenciu chorôb v Pekingu v roku 2004 spôsobilo štyri podozrivé prípady SARS, vrátane jedného úmrtia. Podobná nehoda spôsobila infekciu brucelózy u 65 laboratórnych pracovníkov Veterinárneho výskumného inštitútu v Lan-čou (Lanzhou Veterinary Research Institute). V januári 2020 bol renomovaný čínsky vedec Li Ning odsúdený na 12 rokov väzenia za predaj pokusných zvierat na miestne trhy."

SkryťVypnúť reklamu

Vo februári 2020 vedci Po-tchao Siao a Lej Siao z Juhočínskej technickej univerzity v Kuang-čou vo svojej výskumnej správe napísali:

"Zabijácky koronavírus pravdepodobne pochádza z laboratória vo Wu-chane súdiac podľa zdroja prirodzenej rekombinácie a podľa hostiteľa. Vo vysoko rizikových biologických laboratóriách bude nevyhnutné neodkladne posilniť bezpečnostné opatrenia na najvyššiu úroveň biologickej bezpečnosti."

Siao neskôr oznámil novinám The Wall Street Journal, že článok stiahol, pretože jeho závery "neboli podporené priamymi dôkazmi."

Vážne chyby sa v čínskych laboratóriách stali už skôr. V roku 2010 vedci zverejnili napríklad tento fakt:

"Najznámejším prípadom uniknutého laboratórneho vírusového kmeňa je stále znovu sa objavujúci chrípkový vírus A subtypu H1N1, ktorý bol prvýkrát identifikovaný v Číne v máji 1977 a krátko potom v Rusku."

SkryťVypnúť reklamu

Vírus mohol uniknúť z laboratória, ktoré sa pokúšalo vyvinúť vakcínu proti prasacej chrípke po tom, čo v USA bolo vyhlásené varovanie pred vznikom pandémie tejto choroby.

V roku 1999 prebehol do USA Ken Alibek, ktorý sa v Sovietskom zväze významne podieľal na programe biologickej vojny. Ken Alibek okrem iného vypovedal, že sovietski predstavitelia dospeli k záveru, že v jednom z dvoch tajných čínskych biologických laboratórií sa na konci osemdesiatych rokov stala vážna nehoda, v dôsledku ktorej prebehli v Číne dve veľké epidémie horúčky.

"Naši analytici," uviedol Alibek vo svojej knihe Biohazard, "dospeli k záveru, že tieto epidémie boli spôsobené nehodou v laboratóriu, v ktorej čínski vedci skúmali možnosti vojenského využitia vírusových ochorení."

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2004 zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) správu, že na poslednom vypuknutí epidémie SARS (Severe acute respiratory syndrome, ťažkého akútneho respiračného syndrómu) v Číne mali podiel aj dvaja vedci, ktorí s vírusom pracovali v pekinskom výskumnom laboratóriu.

WHO odsúdila porušenie bezpečnostných postupov v Číne a riaditeľ Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Li Li-ming rezignoval.

Časopis Science tiež uviedol: "Zdá sa, že to je už tretíkrát za necelý rok, keď bolo vypuknutie epidémie SARS spôsobené zlyhaním v laboratóriu."

Keď pred tromi rokmi Čína otvorila laboratórium vo Wu-chane, tak špecialista na biologickú bezpečnosť z Marylandu Tim Trevane časopisu Nature povedal, že má o bezpečnosť tohto laboratória obavy, pretože "v takých laboratóriách je veľmi dôležité, aby sa v nich mohli všetci pracovníci slobodne vyjadrovať a aby v nich prebiehal nerušený tok informácií. "

SkryťVypnúť reklamu

Slobodné vyjadrovanie a tok informácií sú presne to, proti čomu čínsky režim tvrdo bojoval v decembri 2019 a januári 2020.

Čínske video o kľúčovom vedeckom pracovníkovi laboratória vo Wu-chane Tchien Ťün-chuaovi, ktoré bolo uverejnené len niekoľko týždňov pred vypuknutím epidémie koronavírusu vo Wu-chan, ukazuje čínskeho vedca, ako manipuluje s netopiermi - hostiteľmi vírusov.

Vo videu (vytvorenom agentúrou China Science Communication, ktorá je riadená Čínskou asociáciou pre vedu a technológiu (China Association for Science and Technology) Tchien Ťün-chua hovorí:

"Nie som lekár, ale podieľam sa na liečení a záchrane ľudí ... nie som vojak, ale podieľam sa na zabezpečovaní neviditeľnej línie národnej obrany."

Tchien Ťün-chua tiež údajne povedal:

SkryťVypnúť reklamu

"Priznávam, že cítim strach: strach z infekcie a obavy z toho, že urobím chybu. Kvôli svojim obavám pracujem veľmi opatrne. Čím viac sa bojím, tým viac starostlivosti venujem každému detailu svojej práce, pretože v okamihu objavenia vírusov nimi tiež môžete byť veľmi ľahko napadnutí. Dúfam, že tieto vzorky vírusov budú uchované iba pre vedecký výskum a nikdy nebudú použité v reálnom živote. "

Namiesto boja s nákazou cenzurovala Komunistická strana Číny po dobu jedného mesiaca všetky informácie o prepuknutí epidémie choroby COVID-19.

Potom, čo prezident Si Ťin-pching vyhlásil epidémiu 20. januára 2020 "ľudovú vojnu", vyšetrili čínske bezpečnostné služby 5 111 prípadov "vykonštruovaného a úmyselného šírenia nepravdivých a nebezpečných informácií."

Čínski obrancovia ľudských práv zdokumentovali mnoho typov trestov, vrátane zadržania, zmiznutia, pokút, výsluchov, vynútených priznaní a "výchovných pokarhaní".

Pritom Čína zrejme klamala o skutočnom počte úmrtí. Existujú fotografie, na ktorých pozostalí čakajú v pohrebných ústavoch vo Wu-chane na urny s popolom svojich blízkych. Len pred jedným pohrebným ústavom bolo z kamióna vyložených 2 500 urien.

Podľa čínskych oficiálnych údajov zomrelo na COVID-19 vo Wu-chane 2 548 ľudí.

Avšak podľa analýzy rozhlasovej stanice Radio Free Asia (Rádio Slobodná Ázia) bolo v každom zo siedmich pohrebných ústavov vo Wu-chane od 23. marca do 5. apríla 2020, keď sa v Číne slávil Sviatok zametania hrobov (Sviatok čistoty a jasu), vydaných každý deň pozostalým 500 urien s popolom ich blízkych.

Zdá sa teda, že skutočný počet ľudí, ktorí vo Wu-chane zomreli na COVID-19, by mohol byť viac ako desaťkrát vyšší, ako Čína oficiálne priznala.

Vo februári 2020 sa objavila správa, že krematóriá vo Wu-chane pracujú 24 hodín denne, aby sa vysporiadali s masívnym prílivom infikovaných tiel zosnulých.

Zdá sa, že Wu-chanskí úradníci vyvíjajú tlak na pozostalých, aby pochovali svojich blízkych "rýchlo a ticho".

"Prírodný pôvod vírusu" nevylučuje možnosť jeho úniku z laboratória, kde sa zhromažďujú a študujú patogény.

Autori článku v časopise Nature Medicine "nás priviedli tam, kde sme už boli: Vylúčili umelé vytvorenie koronavírusu v laboratóriu, ale nevylúčili laboratórnu nehodu," poznamenal profesor Ebright.

"O podiele Wu-chanského centra na vzniku epidémie môžeme vášnivo debatovať, ale zdá sa nepopierateľné, že sa Wu-chanské centrum priamo podieľalo na výskume rôznych druhov vírusov, aj keď nie nevyhnutne na umelom vytvorení tohto vírusu," napísal otec Renzo Milanese, dlhoročný katolícky misionár v Hongkongu.

"Inými slovami, na začiatku vírus unikol z výskumného centra vo Wu-chane. Ešte dôležitejšie však je, že nie je pochýb o tom, že čínske orgány vedeli o nebezpečnosti tohto vírusu, že nikoho neinformovali a že sa dokonca pokúsili utajiť fakty."

Americký republikánsky senátor z Missouri Josh Hawley predložil návrh rezolúcie vyzývajúcej k medzinárodnému vyšetreniu toho, ako sa Čína postavila ku katastrofálnemu šíreniu koronavírusy v populácii. Podľa senátora Hawleyho:

"Komunistická strana Číny o víruse vedela už v decembri 2019, ale nariadila laboratóriám, aby zničili vzorky a donútila lekárov, aby mlčali. Je najvyšší čas začať medzinárodné vyšetrovanie toho, akú úlohu hralo utajovanie informácií pri šírení tejto ničivej pandémie."

Priznanie chyby, ako to urobili Japonci po jadrovej havárii vo Fukušime v roku 2011, by mohlo byť jednou z ciest k tomu, aby medzinárodné spoločenstvo Čínu znovu prijalo medzi seba. Cenzúra, popieranie a zatajovanie informácií, tak ako to teraz Čína vykonáva, k jej opätovnému prijatiu nepovedie.

"Čína tvrdí, že smrtiaci vírus z jej laboratória neunikol," povedal špecialista na Čínu z Inštitútu pre výskum populácie (Population Research Institute) Steven W. Mosher.

"Fajn. Dokážte to tým, že zverejníte výskumné záznamy Wu-chanského laboratória."

Giulio Meotti je kultúrny redaktor denníka Il Foglio, taliansky novinár a spisovateľ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu