SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Okolité krajiny zmierňujú opatrenia, pridávajú sa aj najviac zasiahnuté Taliansko či Španielsko

Česi môžu oddnes obmedzene vycestovať, Rakúšania otvárajú obchody, Dáni pošlú najmenšie deti do školy, Španieli a Taliani umožnia firmám podnikať.

Koronavírus v Poľsku.Koronavírus v Poľsku. (Zdroj: TASR/AP)

PRAHA, VARŠAVA, VIEDEŇ - Počet osôb infikovaných novým koronavírusom sa v pondelok v Česku zvýšil o 68 a stúpol na celkových 6059. S odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva o tom v utorok informoval spravodajský portál Novinky.cz.

Ide zároveň o najnižší denný nárast od 17. marca, keď pribudlo 67 nakazených. Server však zároveň pripomína, že z dôvodu menšieho počtu testov býva počet nových prípadov cez víkend a počas sviatkov zvyčajne nižší.

V Česku evidujú doposiaľ 147 úmrtí na ochorenie COVID-19 a 527 vyliečených pacientov. Testovaných bolo 131 542 ľudí, pričom len za uplynulých 24 hodín sa počet testov zvýšil o 3138.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvý prípad ochorenia COVID-19 zaznamenali v ČR 1. marca. Česká vláda vyhlásila 12. marca z dôvodu šírenia nákazy núdzový stav. Platí pre územie celej krajiny na obdobie 30 dní. Poslanecká snemovňa parlamentu ČR rozhodla minulý týždeň o jeho predĺžení do 30. apríla.

Od 14. apríla však obyvatelia ČR môžu v odôvodnených prípadoch opäť vycestovať do zahraničia. Podľa ministerstva vnútra ide napríklad o úradné povinnosti, služobné cesty, pohreby alebo návštevu rodiny.

Ak je pobyt v zahraničí dlhší ako 24 hodín, dotyčný je povinný po návrate absolvovať 14-dňovú karanténu.

Poľsko čoskoro oznámi uvoľnenie opatrení

Poľsko začne od 19. apríla uvoľňovať ekonomické obmedzenia, ktoré zaviedlo v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Oznámil to v utorok tamojší minister zdravotníctva Lukasz Szumowski, ktorého citovala agentúra Reuters.

Skryť Vypnúť reklamu

"Od 19. (apríla) začneme pomaly rozmrazovať ekonomiku," povedal Szumowski súkromnej poľskej rozhlasovej stanici RMF FM.

Hovorca poľskej vlády Piotr Müller zase v utorok informoval, že Poľsko v rámci nadchádzajúceho plánovaného uvoľňovania opatrení zrejme ako prvé zruší obmedzenia týkajúce sa obchodov či pohybu na verejných miestach - ako napríklad zákaz vstupovania do lesa.

Prvé uvoľnenie opatrení by podľa jeho slov vláda mala oznámiť už v utorok či v stredu, píše agentúra PAP.

"Rozhodnutia o budúcom scenári, ktorý by sa mal zaviesť, padnú už zajtra alebo pozajtra," povedal Müller pre poľský rozhlas.

Uviedol, že sa tak stane hneď po tom, ako vláda dostane najnovšie veľkonočné dáta súvisiace s koronavírusom.

Podľa hovorcu vláda ešte tento týždeň schváli plán na postupné uvoľňovanie obmedzení, ktorého jednotlivé fázy bude následne ohlasovať týždeň vopred.

Skryť Vypnúť reklamu

Poľská vláda v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 vyhlásila 20. marca stav pohotovosti a uzavrela všetky školy, divadlá a kiná a obmedzila verejné zhromaždenia. Do polovice apríla sú zatvorené aj štátne hranice. Sprísnenie opatrení týkajúcich sa obmedzení voľného pohybu ľudí vláda následne vyhlásila 31. marca.

Minister zdravotníctva nedávno informoval, že od 16. apríla bude v Poľsku na verejnosti povinné nosiť rúško zakrývajúce nos a ústa, pripadne jeho náhradu, napríklad šatku alebo šál.

V Poľsku dosiaľ zaznamenali 6934 prípadov nákazy koronavírusom a 245 úmrtí. Z choroby COVID-19 sa tam doteraz vyliečilo 487 ľudí, informovalo v pondelok večer ministerstvo zdravotníctva.

Rakúsko oddnes opätovne otvára tisícky obchodov

Rakúsko oddnes opätovne otvára tisícky obchodov v rámci uvoľňovania opatrení, ktorých cieľom je zabrániť šíreniu nového koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Záhradné centrá, hobby centrá a malé obchody otvoria svoje brány v rámci plánu rakúskej vlády na opätovné naštartovanie ekonomiky.

Prísne pravidlá dodržiavania sociálnych odstupov napriek tomu ostávajú v platnosti a úrady naďalej vyzývajú ľudí, aby ostali pokiaľ možno doma.

V Rakúsku je navyše stále povinné nosiť ochranné rúška v supermarketoch aj v lekárňach.

Audi v Maďarsku obnovilo výrobu

Počet obetí ochorenia COVID-19 v Maďarsku stúpol do utorka o 13 na 122, pričom rovnaký - 122 - je aj počet pacientov, ktorí sa z choroby zotavili.

Novým druhom koronavírusu sa nakazilo už 1512 osôb, vyplýva z aktuálnych údajov informačného servera krízového štábu koronavirus.gov.hu.

Najstaršou obeťou nákazy koronavírusom za uplynulých 24 hodín bol 97-ročný a najmladšou 63-ročný pacient.

Skryť Vypnúť reklamu

V domácej karanténe je 14 355 ľudí, takmer o 1000 menej než v pondelok. Akreditované laboratória vykonali doposiaľ 35 825 testov.

Najviac infikovaných je s počtom 732 stále v Budapešti, po ktorej nasledujú župy Peštianska s 220, Fejérska so 106, Rábsko-mošonsko-šopronská so 61 a Čongrádska s 51 potvrdenými nakazenými.

Automobilka Audi Hungaria v severomaďarskom Győri v utorok obnovila výrobu, uviedol regionálny spravodajský server kisalfold.hu.

Tento podnik zamestnávajúci 13 000 pracovníkov pozastavil výrobu pre epidémiu koronavírusu 23. marca.

Uvoľňujú aj Španieli, Dáni a Taliani, Francúzi nie

Aj iné európske krajiny postupne pristupujú k pomalému uvoľňovaniu reštrikcií. Španielsko dovolilo niektorým firmám pokračovať v činnosti, Dánsko otvorilo školy pre menšie deti.

Skryť Vypnúť reklamu

Taliansko, najťažšie zasiahnutá krajina Európy s vyše 20-tisíc obeťami, povolí niektorým spoločnostiam obnoviť podnikanie.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, naopak, predĺžil prísne opatrenia v krajine o ďalšie štyri týždne, až do 11. mája.

V televíznom prejave to zdôvodnil tým, že súčasné reštrikcie šírenie vírusu spomalili, ale nezastavili ho.

Svetová zdravotnícka organizácie (WHO) privítala spomalenie šírenia nákazy v Európe, zároveň však varovala pred unáhleným uvoľňovaním opatrení.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Pri spojení Bratislavy a Košíc sa treba zamerať na rýchlu železnicu, navrhuje inštitút

Podľa inštitútu IstroAnalytica by sa mal realizovať projekt vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislavy a Košíc novou južnou trasou s cestovnou rýchlosťou do 400 kilometrov za hodinu.

Ilustračné foto.
Slovensko

V pondelok pribudlo 6203 nových prípadov a 111 úmrtí

Vyšetrili vyše 100-tisíc osôb. Podiel nakazených sa mierne zvýšil.

Zdravotník odoberá vzorku počas testovania na koronavírus.
Zahraničie

Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie

Biden ho však zrušiť neplánuje a do platnosti má vstúpiť šesť dní po jeho zajtrajšej inaugurácii.

Zahraničie

Vyšetrujúca komisia: WHO a Čína mohli na pandémiu reagovať rýchlejšie

Komisia napísala, že je jasné, že miestne a celoštátne zdravotnícke úrady v Číne mohli v januári zaviesť opatrenia na ochranu verejného zdravia dôraznejšie.

Ilustračné foto.