SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Na Slovensku pribudlo 66 prípadov nákazy novým koronavírusom

Máme 30 % pokles ekonomiky, zvyšok je zdravý, tvrdí premiér Matovič. Plán otvárania obchodných prevádzok zverejní budúci týždeň, uvoľniť opatrenia nechce.

Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí.Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA - Počas pondelka pribudlo na Slovensku 66 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo je tak na Slovensku potvrdených 835 prípadov.

Tetsovali celkovo 1302 vzoriek, 1236 bolo negatívnych. V utorok o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Negatívny výsledok malo doteraz celkom 29 217 testov.

Šéf rezortu zdravotníctva doplnil, že celkovo za predchádzajúci deň bolo 48 prípadov z Domova sociálnych služieb v Pezinku.

V piatich prípadoch išlo o personál zariadenia a v 43 prípadoch o klientov.

SkryťVypnúť reklamu

Z nich je 12 hospitalizovaných v Univerzitnej nemocnici Bratislava, jeden je na umelej pľúcnej ventilácii.

Krajčí tiež komentoval, že v rámci nových pondelkových prípadov sa štyri objavili v karanténnych strediskách.

Máme 30 % pokles ekonomiky, zvyšok je zdravý

V súčasnej situácii obmedzení pre pandémiu nového koronavírusu slovenská ekonomika zaznamenáva 30 % pokles výkonu.

Vyčíslil to premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Zvyšných 70 % ekonomiky je však podľa neho zdravých a vďaka vládnym opatreniam sa ľudia nemusia báť chodiť do práce.

Matovič nechce uvoľniť opatrenia

Matovič však zatiaľ nechce zásadne uvoľniť opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 napriek tomu, že šírenie nového koronavírusu je pomerne nízke.

Podľa premiéra totiž nie je stále jasné, koľko nakazených je v rómskych osadách, ako sa podarilo zabrániť šíreniu infekcie počas Veľkej noci či koľko ohnísk nákazy vzniklo príchodom ľudí zo zahraničia, ktorí neboli v štátnej karanténe.

SkryťVypnúť reklamu

Plán otváraní obchodných prevádzok chce premiér predstaviť na budúci pondelok.

"Budúci pondelok zverejníme presný plán, ako a ktoré prevádzky budeme otvárať," povedal premiér.

Podľa Matoviča je dôležité, aby sa nový koronavírus nerozšíril vo firmách, ktoré by potom museli svoje výroby odstaviť. Upozornil, že slovenská ekonomika nestojí na obchodných prevádzkach.

"Ak otvoríme tie obchodné prevádzky, prínos pre slovenský hrubý domáci produkt (HDP) bude 2 % HDP," upozornil.

Prepad hrubého domáceho produktu Slovenska je podľa neho v súčasnosti približne 30 %. Tento prepad je podľa Matoviča spôsobený slabým zahraničným odbytom a nie zatvorenými obchodmi a službami.

O tom, ktoré obchody, a v akom termíne budú otvorené, rozhodnú podľa premiéra epidemiológovia. Mali by to byť najskôr najmä prevádzky s nízkym rizikom šírenia ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu

Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) upozornil, že si Slovensko nemôže dovoliť zvýšenie chorobnosti, ktoré by zatváralo firmy.

"Disciplína bude v najbližších mesiacoch kľúčová," povedal Heger.

"Je kľúčové, aby sme udržiavali zdravé obyvateľstvo," zdôraznil.

Veľké ekonomiky sa podľa ministra v súčasnosti musia vyrovnať s pandémiou a Slovensko musí byť pripravené, aby sa po rozbehnutí týchto ekonomík zapojilo do medzinárodného obchodu.

Premiér Matovič sa obáva možných nových ohnísk nákazy, ktoré mohli vzniknúť nekontrolovaným návratom ľudí zo zahraničia do platnosti nariadenia o povinnej karanténe v štátnom zariadení.

Rizikom sú podľa neho aj rómske osady, ale aj dôsledky správania sa ľudí počas uplynulých dní. Podľa Matoviča zaregistrovali viacero porušení zákazu zhromažďovaní, ktoré sa môžu prejaviť v nasledujúcom týždni.

SkryťVypnúť reklamu

Po zatvorení takmer všetkých prevádzok obchodu a služieb v polovici marca vláda od 30. marca sprístupnila viaceré prevádzky. Boli medzi nimi napríklad očné optiky, stanice technickej a emisnej kontroly (STK a EK), záhradkárstva či stavebniny.

Rýchle otvorenie aj ďalších obchodov či služieb presadzuje minister hospodárstva a vicepremiér pre ekonomiku Richard Sulík (SaS).

Desiatky ľudí na vlastnú žiadosť opustia uzavreté osady na Spiši

Na základe rozhodnutia pondelkového krízového štábu, ktorý sa konal v Krompachoch, niekoľko desiatok osôb na vlastnú žiadosť opustí uzavreté rómske osady na Spiši a bude presunutých do štátnej karantény. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

"Malo by to byť 25 ľudí, ktorí budú na dobrovoľnej báze prevezení do štátnej karantény v Humennom. Oni si aj vyžiadali tento transport, možno aj preto, lebo sa osobne necítili v osade v bezpečí," uviedol minister.

SkryťVypnúť reklamu

"Zároveň boli identifikovaní ďalší ľudia, ktorí by mohli byť prevezení, a u ktorých sme to odporúčali, ale podpísali hygieničke vyhlásenie, že chcú zotrvať v osade a budú veľmi dôkladne a dôsledne dodržiavať stanovené predpisy v karanténe, pretože doteraz sa im to nie veľmi darilo," vysvetlil Naď.

Približne 6 200 ľudí je v karanténe v piatich rómskych osadách, kde sa zistili pozitívne prípady na koronavírus. Tri z toho sú v Krompachoch, jedna v obciach Žehra a jedna v Bystranoch v okrese Spišská Nová Ves. Osadníci majú zabezpečenú pitnú vodu, lekára i zdravotníkov.

"Tá situácia sa tu zatiaľ vyvíja relatívne pozitívne. Od štvrtka 9. apríla, keď sme tu mali naposledy stretnutie, sa urobilo viacero pozitívnych krokov aj z hľadiska zásobovania jedlom," dodal minister.

Ozbrojené sily (OS) SR v pondelok začali s historicky prvou civilno-vojenskou operáciou pod názvom UMBRELLA 1. Má zabezpečiť občiansky život a bezpečnosť v uzatvorených rómskych komunitách. Špeciálne tímy ozbrojených síl zároveň pokračujú v odoberaní vzoriek na ochorenie COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa vyjadrenia náčelníka generálneho štábu Daniela Zmeka OS boli počas veľkonočných sviatkov v plnom nasadení. V rámci testovania vojaci do pondelka odobrali 1 990 vzoriek v 86 komunitách, v pondelok ich pribudlo ďalších okolo 350.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu