SME
Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Markéta Šichtařová: Keď sa socík vracia

Trhový systém je niečo, čo je dané evolúciou čoby systém zaisťujúci prežitie.

Markéta Šichtařová.Markéta Šichtařová. (Zdroj: FB Markéta Šichtařová)

Som ekonóm. Nutné dodať: Ekonóm starej školy. Teda taký ekonóm, ktorý opisuje správanie ekonomiky a všeobecne sveta na základe prirodzených zákonov a ľudskej psychológie, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom na jej blogu na serveri idnes.cz.

Pre mňa napríklad zákon ponuky a dopytu nie je niečo, čo sa uzákoňuje; je to niečo, čo evolučne existuje asi ako zákon zachovania energie.

Pre mňa trhový systém nie je niečo, pre čo sa môžeme alebo nemusíme rozhodnúť. Nie je to niečo, o čom môžeme diskutovať, či je správne; trhový systém je niečo, čo je dané evolúciou čoby systém zaisťujúci prežitie.

SkryťVypnúť reklamu

Pre mňa túžba človeka dosiahnuť zisk nie je niečím, čo možno popisovať kategóriami typu chamtivosť, sebeckosť či bezohľadnosť; pre ekonóma je túžba po dosiahnutí zisku evolučným mechanizmom zaisťujúcim prežitie ľudstva a jeho neustále posúvanie na vyššiu evolučnej úroveň.

Asi tak ako sexuálny pud je podobným evolučným mechanizmom zaisťujúce množenie a teda existenciu.

Ekonómovia "starej školy", ako som ja, sú niečo ako meteorológovia: popisujú realitu takú, aká je. Tak ako meteorológovia opisujú aktuálne počasie a snažia sa z neho odhadnúť, ako sa v budúcnosti bude vyvíjať.

Tiež sa pre takýchto ekonómov v poslednej dobe začalo občas užívať trochu vágne označenie typu "pravicový extrémista", "trhový fanatik" či "asociál".

SkryťVypnúť reklamu

Vedľa toho tu máme aj ľudí, ktorí absolvovali školy s ekonomickým zameraním, a ktorí nielen že nepopisujú realitu takú, aká je, ale ani realitu vlastne nevnímajú.

Náplňou ich činnosti je popisovať, akú realitu by si priali prežívať.

Podobne ako keby meteorológ vo večerných správach vykladal, ako by to bolo pekné, keby nám druhý deň svietilo slnko, a ak urobíme ten a onen spirituálny rituál, typu zomkneme sa či budeme na seba dobrí, iste sa nám slnko podarí presvedčiť.

Týmto spiritualistom sa začalo hovoriť moderní ekonómovia a ich teóriám moderné monetárne teórie.

Mohlo by sa na prvý pohľad zdať, že to celé nedáva zmysel. Meteorológ, ktorý nám nehovorí, ako bude, ale nám opisuje, ako by niektorí z nás chceli, aby bolo, zdanlivo zmysel nedáva. Ale len zdanlivo.

SkryťVypnúť reklamu

Takýto ekonóm totiž plní funkciu, akú tradične mávali kazatelia. Dáva ľuďom pocit mentálnej útechy.

V uplynulej dekáde sme počuli veľa katastrofických rádoby-proroctiev o tom, ako ide svet zlou cestou. Bolo nám radom vplyvných intelektuálov vtĺkané do hlavy, že problémom sveta je preľudnenie, teda by sme mali regulovať pôrodnosť.

Alebo že problémom je globálne otepľovanie, teda by sme mali najlepšie prestať používať autá.

Alebo že problémom je názor, že existujú dve biologická pohlavia, teda by sme mali zaviesť unisex záchody.

Všetky tieto "proroctvá" a apely mali jedno spoločné: v podstate útočili na náš súčasný blahobyt a dosiahnutú životnú a technologickú úroveň.

A všetky nejakým spôsobom požadovali návrat do sveta, keď náš blahobyt bol oveľa menší.

SkryťVypnúť reklamu

Nie, ja - ekonóm starej školy - si nemyslím, že blahobyt je zlom. Tvrdiť, že blahobyt je zlý, je proti evolúcii.

Evolúcia nás posúva na stále vyššiu úroveň, adaptuje nás na stále vyššie vývojovú úroveň, dáva nám pazúrik, oheň, parlamentnú demokraciu, parný stroj i spaľovací motor.

A nikdy v histórii sa nestalo, že by sa jednotlivec postavil evolučným silám a pomohol sebe či celému ľudstvu tým, že sa začneme správať neprirodzene. V skutočnosti vždy, keď sme sa prirodzenosti postavili, došlo ku katastrofám.

Ale napriek tomu si myslím, že náš blahobyt svojím spôsobom stojí za tým, prečo s takou katastrofou znova raid flirtujeme: V rámci svojho blahobytu sme totiž stratili normálnu prirodzenú schopnosť postarať sa sami o seba, odovzdali sme dobrovoľne rozhodovanie o svojich životoch sociálnemu štátu a začali sa zaoberať nesmrteľnosťou chrobáka.

SkryťVypnúť reklamu

Preto namiesto starosti o to, ako sa uživiť, riešime unisex záchody. Preto ako ľudstvo mentálne nezvládame rok 2020, ktorý priniesol COVID-19.

Povedzme to takto: Už viac než pätnásť rokov v našej spoločnosti - najskôr práve kvôli vysokej miere blahobytu - silnie dopyt po socializmu.

Po filozofii, ktorá sa v histórii postavila po bok fašizmu v počte obetí. Nechcem rozhodovať, či väčšie masový vrah bol Hitler či Stalin s jeho ukrajinským hladomorom, ale faktom je, že pri zrode oboch stála na počiatku socialistická filozofia. Ostatne NSDAP mala v názve slová národno-sociálny.

Socializmus nie je vedeckou hypotézou. Jeho pomýlené východiská boli vyvrátené už Marxovými súčasníkmi.

Socializmus je náboženstvom. Vierou. Vierou, že možno zmeniť prirodzené nastavenie človeka. Vierou, že človek sa môže nariadením zhora vzdať svojich evolúciou získaných inštinktov, ako je napríklad túžba po zisku či rozmnožovaní, a môže sa dobrovoľne stotožniť s princípom rovnosti medzi ľuďmi.

SkryťVypnúť reklamu

Pretože socializmus je vierou, nie vedeckú hypotézou, nemožno ho príliš dobre poraziť argumentmi. Viera býva voči faktom imúnna. Vieru možno zničiť len tak, že si ju zažijeme - a nabije si po sto prvýkrát ústa.

Keby sme vyzývali k tomu, že nesmieme nástup socializmu dopustiť, vlastne by sme sa dopúšťali podobnej chyby ako tí, ktorí vyznávajú vieru v socializmus a odmietajú si pripustiť realitu: Popierali by sme totiž, že v spoločnosti je v súčasnosti po socializme obrovský dopyt.

Znamená to teda, že všetci tí, ktorí vidia, aké nebezpečenstvo z pomalého nástupu tejto filozofie plynie, majú mlčať?

Nie. Nemyslím síce, že by sa úplne dalo zabrániť tomu, že rozvinutá spoločnosť v posledných rokoch silne ťahá doľava, ale súčasne je stále možné čiastočne zabrániť tomu, aby spoločnosť upadla do úplnej totality. Teda minimálne v niektorých krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Stále tu totiž je veľa ľudí v šedej apolitické zóne, ktorí si neuvedomujú socializáciu spoločnosti napríklad len preto, že o tom nepremýšľajú, alebo pretože mnohé kroky vlády identifikujú nesprávne.

V čase, keď socialistická propaganda ide na plné obrátky, len servírovanie informácií a faktov môže týchto apolitických ľudí uchrániť od zmanipulovania.

Nápor propagandy je pritom skutočne frontálny a málokto zostáva aspoň čiastočne nezasiahnutý.

Lenže slepé prijímanie drvivo reštriktívnych opatrení v súvislosti s pandémiou je presne tým, ako najlepšie skĺznuť k nástupu ťažko vratnej totality.

Pod dojmom strachu, ktorý vláda vygradovala, ľudia tvrdé reštrikcie vítajú, zvyšujú po nich svoj dopyt.

Cítia sa tým bezpečnejšie, čím väčšie množstvo mnohokrát aj iracionálnych rituálov vykonávajú, čím viac rúšok na uliciach stretávajú, čím dlhšie a plošnejšie sú zatvorené obchody, čím viac sú odpustené dlhy, čím viac sú podniky paralyzované, čím dlhšie a ničivejšie je ekonomika zmrazená.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže práve táto kombinácia silnej vlády, dobrovoľného odovzdávania našich slobôd vláde pod dojmom strachu a ekonomická paralýza - to je presne tá stáročia známa rozbuška, ktorá spoľahlivo nastoľuje totalitu.

My síce príklon k totalite najskôr nezastavíme, ale ak si budeme dôsledne uvedomovať, čo je pod povrchom udalostí okolo nás, ak budeme dôsledne rozšifrovávať, ktoré prirodzené práva sú touto ideológiou mrzačené, môžeme totalitu zmierniť. A môže padnúť skôr.

Pretože ekonóm starej školy vie: Prirodzenosť možno nejaký čas mrzačiť. Môže to byť aj čas dlhší, severnej Kórejci by mohli rozprávať.

Ale evolúcia si nakoniec vždy nájde svoju cestičku. A každý socializmus nakoniec padne. Nie je to totiž životaschopný organizmus.

Verte tomu alebo nie, som vlastne optimista.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu