SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Kočner sa sťažuje na zaujatosť senátu, vraj ho označil za objednávateľa vraždy

Investigatívne centrum Jána Kuciaka: Marian Kočner ukryl časť svojho majetku v zahraničnej schránkovej firme, ktorej majiteľom má byť jeho dcéra Karolína.

Marian Kočner na pojednávaní 15. apríla 2020.Marian Kočner na pojednávaní 15. apríla 2020. (Zdroj: TASR)

PEZINOK - Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) pokračuje v hlavnom pojednávaní vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

V Pezinku je z obžalovaných prítomný iba údajný objednávateľ Marian Kočner.

Pôvodné termíny pojednávania sa v marci nekonali vzhľadom na pandemickú situáciu.

Práve obhajca obžalovaného Mariana Kočnera Marek Para podal na začiatku pojednávania námietku zaujatosti a nezákonného zloženia senátu.

Kočner v námietke konštatuje, že keď ten istý senát Špecializovaného trestného súdu v pondelok 6. apríla vyhlásil rozsudok nad Miroslavom Marčekom, ktorý bol vyčlenený na samostatné konanie, označil ho za objednávateľa vraždy Kuciaka.

SkryťVypnúť reklamu

Kočner toto označuje za porušenie svojej prezumpcie neviny, a to napriek tomu, že v rozsudku bola spomenutá osoba „M.K.".

V tejto súvislosti zdôrazňuje, že jeho vina v kauze vraždy Kuciaka nebola zákonným spôsobom pred súdom preukázaná.

S námietkou nesúhlasí prokurátor ani právni zástupcovia poškodených.

Naopak, stotožnili sa s ňou obhajcovia Aleny Zsuzsovej.

„Vzťahuje sa aj na našu klientku," uviedla advokátka Júlia Vestenická.

Senát následne prerušil pojednávanie, aby sa o veci poradil.

Senát o námietke nekonal

Senát Špecializovaného trestného súdu v kauze vraždy Jána Kuciaka a ďalších skutkov nekonal o námietke zaujatosti zo strany obžalovaného Mariana Kočnera.

Ako v odôvodnení uviedla predsedníčka senátu Ružena Sabová, podľa trestného poriadku totiž skoršie rozhodnutie súdu v jednej trestnej veci, ktorá je prepojená s druhou, nie je dôvodom na vylúčenie senátu z druhej trestnej veci.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše, podľa Sabovej tým, že Miroslav Marček priznal svoju vinu, súd v jeho prípade vykonával dôkazy, len pokiaľ ide o uloženie trestu a náhrady škody.

Pri vynesení rozsudku bol následne súd viazaný skutkovou vetou, ktorá je uvedená v obžalobe.

Senát Špecializovaného trestného súdu v zložení Ružena Sabová, Ivan Matel a Rastislav Stieranka v pondelok 6. apríla odsúdil Miroslava Marčeka pre vraždy novinára Jána Kuciaka, jeho partnerky Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára na trest 23 rokov väzenia.

Rozsudok nie je právoplatný, prokurátor sa voči výške trestu odvolal.

Na stredajšom pojednávaní sa pokračuje v dokazovaní bez prítomnosti verejnosti s tým, že do pojednávacej miestnosti mali prístup okrem procesných strán iba vybrané médiá.

Marček je druhý odsúdený v kauze vraždy Kuciaka a jeho partnerky. Ešte predtým ŠTS odsúdil Zoltána Andrusjóa právoplatne na 15-ročný trest odňatia slobody.

SkryťVypnúť reklamu

Pred súdom stojí aj bratranec Miroslava Marčeka Tomáš Szabó. Ten mal podľa obžalobnej verzie ako bývalý policajt Miroslava Marčeka osloviť na vraždu novinára a na miesto činu ho aj odviesť.

Z objednávky vraždy sú naďalej obžalovaní Alena Zsuzsová a Marian Kočner. Ten si mal vraždu novinára objednať z pomsty za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Kočner ukryl časť svojho majetku v schránkovej firme, tvrdí investigatívne centrum Jána Kuciaka

Marian Kočner ukryl časť svojho majetku v zahraničnej schránkovej firme, ktorej majiteľom má byť jeho dcéra Karolína.

Na svojej internetovej stránke o tom informovalo Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK).

Majetky mali byť prevádzané do schránkovej firmy Midas Investments (MI) so sídlom na Kanárskych ostrovoch prostredníctvom transakcií so schránkovými firmami International Finance Group Limited (IFGL) a International Investment Holdings Limited (IIHL) so sídlom na Malte.

SkryťVypnúť reklamu

Od MI sa pritom Marian K. v roku 2017 dištancoval.

Obe schránkové firmy mal vytvoriť Christian Ellul, bývalý manžel Kočnerovej dcéry Karolíny.

Podľa ICJK skončili v MI peniaze z golfového areálu Welten v Báči, pozemkov v okrese Pezinok či falošné zmenky TV Markíza, za ktoré bol Marian Kočner spolu s Pavlom Ruskom zatiaľ neprávoplatne odsúdený na 19 rokov odňatia slobody.

ICJK uvádza, že v spoločnostiach IFGL a IIHL Marian Kočner aj s bývalým švagrom Christianom Ellulom figurovali priamo ako majitelia, v MI už nie.

Z ich vzájomnej komunikácie cez aplikáciu WhatsApp však má vyplývať, že majiteľkou MI bola dcéra Mariana K. Karolína.

„Áno, akcionári, ale majiteľom je Karolína. Meno Karolína nikto nevidí. Tento dokument nie je verejný,“ písal údajne Marian Kočner Christianovi Ellulovi.

SkryťVypnúť reklamu

Výpis z účtu MI zároveň ukazuje, že Karolína, vtedy ešte Ellulová, vložila 15. februára 2013 na účet spoločnosti 6 miliónov eur.

Prepojenie Karolíny na MI majú dokazovať aj listiny z osobného automobilu, ktorý vyšetrovateľom odovzdal bývalý novinár a exsiskár Peter Tóth.

Podľa tých firmu MI zakladal kamarát Mariana K. Emil Sisák a dokumenty overoval Christian Ellul. Všetky akcie MI vlastní andorrská firma s názvom WKI Trust S.A. Riaditeľmi spoločnosti sú Florian Karrer a Mortimer John Walters.

Potvrdzujú to splnomocnenia pre Emila Sisáka a Mariána K. konať na Slovensku v mene firmy MI, ktoré podpísal Karrer a notársky overil Ellul.

Karrer a Walters sú podľa ICJK s Christianom Ellulom prepojení aj cez ďalšie firmy. WKI Trust vlastní okrem MI aj akcie spoločností Trading Cat Ltd. a Catharsis Technologies Ltd. Obe sú registrované na Malte a sídlia na rovnakej adrese ako Christian Ellul, ktorý je ich sekretárom.

SkryťVypnúť reklamu

V aute, ktoré polícií odovzdal Peter Tóth, sa podľa ICJK nachádzali aj úradne overené kópie pasov Karrera a Waltersa.

ICJK upozorňuje, že orgány činné v trestnom konaní na firmu MI zatiaľ nesiahli. Veľká časť majetkov Mariana Kočnera tak naďalej ostáva v rukách jeho rodiny.

Investigatívni novinári zároveň upozorňujú, že Kočner cez jeden z motákov usmerňoval dcéru, ako má postupovať, aby na seba prepísala tri byty na Cintorínskej ulici v Bratislave. Každý z nich má pritom odhadovanú hodnotu 300-tisíc eur.

Dcéry Karolína a Andrea zároveň vlastnia spoločnosť Sisters s.r.o., ktorá má vo vlastníctve ďalších 14 bytov v komplexe Urbanic na Cintorínskej ulici.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu