SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Obmedzenie sociálnych kontaktov môže trvať až do roku 2022, tvrdí štúdia

Náhle zrušenie nariadení o dodržiavaní potrebného sociálneho odstupu by mohlo priniesť riziko, že by sa vrchol pandémie len oddialil a možno dokonca zhoršil.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

CAMBRIDGE - Ľudia na celom svete budú musieť istú formu sociálneho odstupu dodržiavať až do roku 2022, aby tak zabránili opätovnému šíreniu nového koronavírusu a vyhli sa preťaženiu zdravotníckeho systému v jednotlivých krajinách.

Vyplýva to zo štúdie epidemiológov z Harvard T. H. Chan School of Public Health v Bostone zverejnenom v utorok v časopise Science, píše denník Die Welt.

Náhle zrušenie nariadení o dodržiavaní potrebného sociálneho odstupu by mohlo podľa autorov štúdie s názvom "Prognóza dynamiky prenosu SARS-CoV-2 v postpandemickom období" priniesť riziko, že by sa vrchol pandémie len oddialil a možno dokonca zhoršil.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa vedcov pod vedením Edwarda Goldsteina bude priebeh pandémie závisieť od doposiaľ nezodpovedaných otázok, akými sú napríklad to, či sa bude šírenie vírusu meniť pod vplyv ročných období alebo akú imunitu si vybudujú ľudia, čo nákazu prekonajú.

Na to, aby vedci zistili, ako sa bude pandémia COVID-19 vyvíjať, využili počítačové simulácie. Jednou z možností je, že prísne pravidlá dodržiavania sociálneho odstupu spoločne s intenzívnym monitorovaním v oblasti zdravotníctva by mohli pomôcť odhaliť zdroje vírusu a vyhubiť ho, ako to bolo pri epidémii koronavírusu SARS-CoV-1 spôsobujúceho ochorenie SARS (ťažký akútny respiračný syndróm) v roku 2003.

Vzhľadom na doterajší vysoký počet infikovaných sa však táto prognóza zdá byť čím ďalej tým nepravdepodobnejšia.

Skryť Vypnúť reklamu

Za pravdepodobnejšie považujú to, že vírus pretrvá a podobne ako chrípka sa bude sezónne šíriť po celom svete.

Jeden z modelov predpovedal vrchol epidémie ako v prípade nekontrolovaného šírenia vírusu aj po ukončení 20-týždňových karanténnych opatrení.

"Sociálny odstup bol taký účinný, že prakticky sa nevybudovala žiadna imunita obyvateľstva," komentovali túto situáciu vedci.

Ak platí, že vírus sa šíri skôr v chladnejšom než teplejšom období, posun vrcholu pandémie na jeseň 2020 by mohol ešte zhoršiť záťaž zdravotníckych systémov, píšu vedci.

Aby sa predišlo takýmto dôsledkom, dodržiavanie opatrení obmedzujúcich sociálne kontakty by preto bolo vhodné zachovať až do roku 2022.

Inak by to mohlo vyzerať v prípade, že by sa zvýšili kapacity nemocníc alebo by boli proti novému koronavírusu vyvinuté účinné vakcíny či liečba.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

USA povolili núdzové použitie experimentálneho prípravku od spoločnosti Regeneron Pharmaceuticals.

Vláda nakúpila 200-tisíc dávok experimentálneho prípravku za 400 miliónov eur.

11 h
Ilustračné foto

Poslanec Takáč si myslí, že pri cestovaní by očkovanie nemalo byť jedinou možnosťou, ako alternatívu by ponúkol PCR test. Je za to, aby sa Slovensko pri zabezpečovaní vakcín obrátilo aj na východ.

13 h
V Nolčove prebieha testovanie len dnes.

Povedal, kedy sa otvoria obchody - ak krajina prejde na covid automat a počet pozitívnych testov klesne pod 5000.

14 h
Rokovanie 22. schôdze Národnej rady SR.

Súčasná koalícia by tak v parlamente nemala väčšinu, spolu by mali len 56 kresiel.

16 h