SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Obmedzenie sociálnych kontaktov môže trvať až do roku 2022, tvrdí štúdia

Náhle zrušenie nariadení o dodržiavaní potrebného sociálneho odstupu by mohlo priniesť riziko, že by sa vrchol pandémie len oddialil a možno dokonca zhoršil.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

CAMBRIDGE - Ľudia na celom svete budú musieť istú formu sociálneho odstupu dodržiavať až do roku 2022, aby tak zabránili opätovnému šíreniu nového koronavírusu a vyhli sa preťaženiu zdravotníckeho systému v jednotlivých krajinách.

Vyplýva to zo štúdie epidemiológov z Harvard T. H. Chan School of Public Health v Bostone zverejnenom v utorok v časopise Science, píše denník Die Welt.

Náhle zrušenie nariadení o dodržiavaní potrebného sociálneho odstupu by mohlo podľa autorov štúdie s názvom "Prognóza dynamiky prenosu SARS-CoV-2 v postpandemickom období" priniesť riziko, že by sa vrchol pandémie len oddialil a možno dokonca zhoršil.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa vedcov pod vedením Edwarda Goldsteina bude priebeh pandémie závisieť od doposiaľ nezodpovedaných otázok, akými sú napríklad to, či sa bude šírenie vírusu meniť pod vplyv ročných období alebo akú imunitu si vybudujú ľudia, čo nákazu prekonajú.

Na to, aby vedci zistili, ako sa bude pandémia COVID-19 vyvíjať, využili počítačové simulácie. Jednou z možností je, že prísne pravidlá dodržiavania sociálneho odstupu spoločne s intenzívnym monitorovaním v oblasti zdravotníctva by mohli pomôcť odhaliť zdroje vírusu a vyhubiť ho, ako to bolo pri epidémii koronavírusu SARS-CoV-1 spôsobujúceho ochorenie SARS (ťažký akútny respiračný syndróm) v roku 2003.

Vzhľadom na doterajší vysoký počet infikovaných sa však táto prognóza zdá byť čím ďalej tým nepravdepodobnejšia.

Skryť Vypnúť reklamu

Za pravdepodobnejšie považujú to, že vírus pretrvá a podobne ako chrípka sa bude sezónne šíriť po celom svete.

Jeden z modelov predpovedal vrchol epidémie ako v prípade nekontrolovaného šírenia vírusu aj po ukončení 20-týždňových karanténnych opatrení.

"Sociálny odstup bol taký účinný, že prakticky sa nevybudovala žiadna imunita obyvateľstva," komentovali túto situáciu vedci.

Ak platí, že vírus sa šíri skôr v chladnejšom než teplejšom období, posun vrcholu pandémie na jeseň 2020 by mohol ešte zhoršiť záťaž zdravotníckych systémov, píšu vedci.

Aby sa predišlo takýmto dôsledkom, dodržiavanie opatrení obmedzujúcich sociálne kontakty by preto bolo vhodné zachovať až do roku 2022.

Inak by to mohlo vyzerať v prípade, že by sa zvýšili kapacity nemocníc alebo by boli proti novému koronavírusu vyvinuté účinné vakcíny či liečba.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

V Belgicku suspendovali učiteľa, ktorý žiakom ukazoval karikatúry Mohameda

"Naše rozhodnutie je založené výlučne na tom, že sú to obscénne obrázky," tvrdí hovorca starostky štvrte Molenbeek, kde moslimovia tvoria veľkú časť obyvateľov.

Ľudia sa tejto štvrti nevyhýbajú, hoci je zobrazovaná negatívnejšie, než by si zaslúžila, hovoria miestni.
Zahraničie

Trump versus Biden: Kde sa rozhodne o americkom prezidentovi

V ktorých štátoch bude boj do poslednej chvíle vyrovnaný a kde rozhodne každý hlas? Pozrite si prognózy a porovnajte ich s tými spred štyroch rokov.

Donald Trump, Joe Biden.
Slovensko

Plošné testovanie je užitočné, môže ovplyvniť vývoj pandémie, hovorí hlavný hygienik

"Ako virológ zdôrazňujem, že antigénové testy dokážu rýchlo zachytiť najviac infekčných ľudí, ktorí môžu ochorenie ľahko šíriť ďalej. Ich následná izolácia má potenciál ovplyvniť súčasný nepriaznivý vývoj," napísal Mikas.

Hlavný hygienik Ján Mikas.
Slovensko

Počet prípadov nebude rásť tak rýchlo ako v Česku, predpokladá Krajčí

V rámci testovania sa čoraz menej darí zachytávať ľudí bez príznakov nákazy nového koronavírusu a testujú sa viac ľudia s príznakmi.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).