SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Úrad verejného zdravotníctva stanovil podmienky na konanie maturitných a prijímacích skúšok

Absolvovať skúšky budú môcť aj vysokoškolskí študenti medicínskych odborov či farmácie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) dnes zverejnil podmienky, za akých bude možné v školskom roku 2019/20 uskutočniť maturitné, prijímacie či absolventské skúšky na stredných školách.

Informovala o tom hovorkyňa ÚZV Daša Račková.

Pri maturitách bude môcť byť v triede prítomný naraz iba jeden študent, pri prijímacích skúškach maximálne dvaja študenti.

Študenti musia používať rúška, vlastné písacie pomôcky, vyvarovať sa dotykov tváre či podaní rúk.

Pri písomných testoch budú musieť študenti dodržiavať minimálne dvojmetrový odstup.

Rovnaké pravidlá budú platiť aj pre členov skúšobnej komisie, teda skúšajúcich pedagógov.

Skryť Vypnúť reklamu

ÚVZ odporúča, aby bola študentom aj členom skúšobnej komisie pred začatím skúšky zmeraná teplota.

Žiakom aj pedagógom zároveň odporúča, aby priebežne kontrolovali svoj zdravotný stav.

Absolvovať štátne skúšky ÚVZ umožní aj študentom lekárskych fakúlt, pre ktorých budú platiť rovnaké pravidlá.

Štátne skúšky budú môcť absolvovať študenti v odboroch všeobecné lekárstvo, zubné lekárstvo, farmácia, ošetrovateľstvo, pôrodná asistencia, urgentná zdravotná starostlivosť, fyzioterapia, verejné zdravotníctvo, laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve, rádiologická technika, dentálna hygiena, zubná technika, fyziologická a klinická výživa a v obore zdravotnícke a diagnostické pomôcky.

Prijímačky online

Na niektorých stredných školách by sa mohli prijímacie skúšky uskutočniť online formou, uviedol to dnes na tlačovej besede minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Skryť Vypnúť reklamu

Momentálne sa v spolupráci s riaditeľmi a zriaďovateľmi stredných škôl, ktorých je zhruba 690, ministerstvo školstva pokúsi zosumarizovať technické zabezpečenie škôl. Teda overiť, či školy reálne vedia dodržať všetky povinnosti a opatrenia ÚVZ SR.

Gröhling podotkol, že prijímacie skúšky a ani maturity sa nebudú konať tak, ako bolo zaužívané po minulé roky. Vysvetlil, že študenti sa nebudú stretávať v školách v takom objeme a bude sa pracovať s dlhším časovým rozpätím.

Dodal, že o uskutočnení týchto úkonov, by sa malo uvažovať s otvorenou mysľou.

Ako príklad uviedol online prijímacie pohovory, ktoré sa budú konať 16. apríla na jednej z bratislavských škôl. Podľa ministra by mohlo ísť o istú alternatívu tam, kde by to bolo možné, keďže na niektorých školách na to podmienky nie sú.

Skryť Vypnúť reklamu

Maturita, ako ju nepoznáme

S maturitami by žiaci taktiež mali rátať. Avšak podľa ministra sa môže meniť obsah a forma maturitnej skúšky.

„Ja osobne si myslím, že Slovensko asi po prvýkrát zažije maturitu tak, ako ju nepoznáme,“ poznamenal.

Minister podotkol, že v súčasnej situácii vidí aj pozitíva. Podľa neho núti aktuálna doba ľudí v systéme vymýšľať spôsoby, ako dané veci uskutočniť.

Pre šíriacu sa nákazu koronavírusu sú na Slovensku od 12. marca zatvorené všetky materské, základné, stredné aj vysoké školy. Počet obetí koronavírusu na Slovensku dnes stúpol na šesť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

3 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

2 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

7 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

5 h