SME
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Politologička vidí za rozdielnymi postojmi Sulíka a Matoviča aj možný stret ideológií

Világi si tiež myslí, že vťahovanie odborníkov do rozhodovania, ako to prezentuje Matovič, môže ukazovať snahu preniesť časť zodpovednosti.

Predseda vlády Igor Matovič a prvý vicepremiér pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík.Predseda vlády Igor Matovič a prvý vicepremiér pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Rozdielne postoje premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) a vicepremiéra a ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) na uvoľňovanie opatrení môžu byť aj výsledkom stretu dvoch ideológií.

Povedala to politologička z Univerzity Komenského v Bratislave Aneta Világi.

Sulík by chcel viac slobody pre podnikanie a jednotlivca, zatiaľ čo Matovič podľa nej potrebuje presadzovať opatrenia v prospech ľudu.

Világi si tiež myslí, že vťahovanie odborníkov do rozhodovania, ako to prezentuje Matovič, môže ukazovať snahu preniesť časť zodpovednosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Sulíkova tzv. neoliberálna politika, ktorá znamená čo najviac právomocí a slobody pre jednotlivca, naráža pri opatreniach v dôsledku krízy na realitu, myslí si odborníčka.

"Preto aj snaha uplatniť aspoň časť opatrení, ktoré by priniesli viac slobody pre podnikanie a jednotlivca, je určite aj ideologickou požiadavkou zo strany SaS," vysvetlila Világi.

V Matovičovom konaní vidí istú mieru populizmu.

"V prípade premiéra, ktorý je z ideologického hľadiska skôr konzervatívnejší v pohľade na spoločnosť, je vidno tiež istú mieru populizmu, že potrebuje presadzovať opatrenia v prospech všetkých, ľudu. To dlhodobo tlačí ako svoju politiku," skonštatovala odborníčka s tým, že tieto rozdielne ideológie na seba narážajú a môžu spôsobovať trenice.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nie je to len vyslovene epidemiológia verzus ekonómia, ale je to aj ideologický pohľad na to, ako spravovať štát a spoločnosť," dodala.

Táto vláda je podľa Világi zložená z dostatočne suverénnych aktérov, v prípade predsedov vládnych strán.

"To, čo vidíme, je určitá snaha o vymedzovanie si svojich mocenských pozícií v rámci vlády a rozhodovania vo vláde ako kolektívnom orgáne," zhodnotila.

Matovič v týchto dňoch opakovane hovorí o tom, že o uvoľňovaní opatrení zavedených pre pandémiu nového koronavírusu rozhodnú epidemiológovia.

"Vťahovanie do celej situácie radu odborníkov, či už epidemiológov alebo ekonómov, je či už snaha vyviniť sa alebo snaha oprieť rozhodnutie, aj keď by mohlo byť nepopulárne, o názor múdrejších alebo schopnejších. Čiže ide o snahu o prenos časti zodpovednosti na niekoho iného, než je samotný politik," myslí si politologička.

Skryť Vypnúť reklamu

Sulík v stredu na tlačovej konferencii povedal, že chce presviedčať Matoviča, aby sa otvorili obchody, nevidí zmysel v tom, aby maloobchodníci krachovali, zatiaľ čo veľké reťazce budú mať obrovské zisky.

Matovič zatiaľ nechce zásadne uvoľniť opatrenia, plán postupného otvárania prevádzok má predstaviť v pondelok 20. apríla.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zdravotníčka v ochrannom odeve stojí v testovacom centre na ochorenie COVID-19 v priestoroch výstaviska v nemeckom Erfurte 29. apríla 2021.

Nemeckí lekári sa po novom budú môcť rozhodnúť, kedy v rámci odporúčaného intervalu štyri až dvanásť týždňov medzi dávkami dajú druhú injekciu.

10 h
Pápež František.

František poukázal na to, ako súčasná pandémia zvýraznila „rozdrobenosť, zranenosť a znetvorenosť“ ľudskej rodiny. Odsúdil „agresívny“ nacionalizmus odmietajúci migrantov.

14 h
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a minister zahraničných vecí USA Antony Blinken.

"Vieme, že Rusko časť svojich vojsk z hranice stiahlo, ale tiež vieme, že značná časť vojsk tam zostáva," uviedol minister zahraničných vecí USA.

15 h
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Michala Aláča za nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Nahradí obvineného exriaditeľa Vladimíra Pčolinského.

19 h