SME
Nedeľa, 25. september, 2022 | Meniny má Vladislav

Politologička vidí za rozdielnymi postojmi Sulíka a Matoviča aj možný stret ideológií

Világi si tiež myslí, že vťahovanie odborníkov do rozhodovania, ako to prezentuje Matovič, môže ukazovať snahu preniesť časť zodpovednosti.

Predseda vlády Igor Matovič a prvý vicepremiér pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík.Predseda vlády Igor Matovič a prvý vicepremiér pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Rozdielne postoje premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) a vicepremiéra a ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) na uvoľňovanie opatrení môžu byť aj výsledkom stretu dvoch ideológií.

Povedala to politologička z Univerzity Komenského v Bratislave Aneta Világi.

Sulík by chcel viac slobody pre podnikanie a jednotlivca, zatiaľ čo Matovič podľa nej potrebuje presadzovať opatrenia v prospech ľudu.

Világi si tiež myslí, že vťahovanie odborníkov do rozhodovania, ako to prezentuje Matovič, môže ukazovať snahu preniesť časť zodpovednosti.

SkryťVypnúť reklamu

Sulíkova tzv. neoliberálna politika, ktorá znamená čo najviac právomocí a slobody pre jednotlivca, naráža pri opatreniach v dôsledku krízy na realitu, myslí si odborníčka.

"Preto aj snaha uplatniť aspoň časť opatrení, ktoré by priniesli viac slobody pre podnikanie a jednotlivca, je určite aj ideologickou požiadavkou zo strany SaS," vysvetlila Világi.

V Matovičovom konaní vidí istú mieru populizmu.

"V prípade premiéra, ktorý je z ideologického hľadiska skôr konzervatívnejší v pohľade na spoločnosť, je vidno tiež istú mieru populizmu, že potrebuje presadzovať opatrenia v prospech všetkých, ľudu. To dlhodobo tlačí ako svoju politiku," skonštatovala odborníčka s tým, že tieto rozdielne ideológie na seba narážajú a môžu spôsobovať trenice.

SkryťVypnúť reklamu

"Nie je to len vyslovene epidemiológia verzus ekonómia, ale je to aj ideologický pohľad na to, ako spravovať štát a spoločnosť," dodala.

Táto vláda je podľa Világi zložená z dostatočne suverénnych aktérov, v prípade predsedov vládnych strán.

"To, čo vidíme, je určitá snaha o vymedzovanie si svojich mocenských pozícií v rámci vlády a rozhodovania vo vláde ako kolektívnom orgáne," zhodnotila.

Matovič v týchto dňoch opakovane hovorí o tom, že o uvoľňovaní opatrení zavedených pre pandémiu nového koronavírusu rozhodnú epidemiológovia.

"Vťahovanie do celej situácie radu odborníkov, či už epidemiológov alebo ekonómov, je či už snaha vyviniť sa alebo snaha oprieť rozhodnutie, aj keď by mohlo byť nepopulárne, o názor múdrejších alebo schopnejších. Čiže ide o snahu o prenos časti zodpovednosti na niekoho iného, než je samotný politik," myslí si politologička.

SkryťVypnúť reklamu

Sulík v stredu na tlačovej konferencii povedal, že chce presviedčať Matoviča, aby sa otvorili obchody, nevidí zmysel v tom, aby maloobchodníci krachovali, zatiaľ čo veľké reťazce budú mať obrovské zisky.

Matovič zatiaľ nechce zásadne uvoľniť opatrenia, plán postupného otvárania prevádzok má predstaviť v pondelok 20. apríla.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu