SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

Vláda by mala dnes rokovať o programovom vyhlásení

Premiérove vyjadrenia a spor so Sulíkom by nemali mať vplyv na dôveru vlády.

Lídri koalície Richard Sulík (SaS), Igor Matovič (OĽaNO), Veronika Remišová (Za ľudí) a Boris Kollár (Sme rodina) po podpise koaličnej zmluvy 21. marca 2020 na Bratislavskom hrade.Lídri koalície Richard Sulík (SaS), Igor Matovič (OĽaNO), Veronika Remišová (Za ľudí) a Boris Kollár (Sme rodina) po podpise koaličnej zmluvy 21. marca 2020 na Bratislavskom hrade. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Vyjadrenia premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na sociálnej sieti či jeho spor s predsedom SaS a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom pre opatrenia v súvislosti s novým koronavírusom by nemali mať vplyv na vyslovenie dôvery vláde v Národnej rade (NR) SR.

Zhodli sa na tom zástupcovia koaličných strán a hnutí. Zároveň deklarovali podporu programovému vyhláseniu vlády (PVV).

Rovnako sa zhodli, že o prijímaní opatrení v konečnom dôsledku rozhodnú politici, ktorí na to majú mandát, odborníci môžu radiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Rozhodovať, to je môj osobný názor, musia jednoznačne politici. Ale musia to zvážiť a rozhodnúť sa na základe vyjadrení ekonómov, zdravotníkov, epidemiológov," povedal šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) v súvislosti s vyjadreniami premiéra, že o opatreniach nebudú rozhodovať ekonómovia ani politici.

Kollár odmieta, že by rozdielnosť názorov Matoviča a Sulíka mali dosah na hlasovanie o dôvere vláde. Sme rodina zahlasuje za PVV a Matovičov kabinet podporí.

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) hovorí, že o opatreniach v konečnom dôsledku rozhodnú politici na základe názorov odborníkov.

"Každý rozumný politik sa obklopí rozumnými ľuďmi a s nimi sa radí," uviedol.

Zdôraznil, že aj v súčasnej situácii by sa mali preto opatrenia na vláde prijímať konsenzom a nemali by sa pretláčať silou väčšiny.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s vyjadreniami premiéra na sociálnej sieti poznamenal, že je dobré, ak je verejnosť informovaná, ale "miera a jazyk by mal byť prispôsobený vážnosti situácie".

V tomto prípade to premiér podľa neho neodhadol správne. Nemyslí si však, že by to malo vplyv na vyslovovanie dôvery vláde. Vládu Šeliga podporí bez ohľadu na statusy premiéra.

"Asi každý uzná, a aj pán premiér si je vedomý, že v konečnom dôsledku rozhodnúť musia politici, respektíve ten, kto má exekutívnu moc," podotkol predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.

Vyzdvihol potrebu relevantných podkladov a faktov. Vláda podľa jeho slov nemôže rozhodnúť na základe vlastných pocitov, ale až po zodpovednej konzultácii s odborníkmi.

Šipoš si nemyslí, že by toto ohrozilo hlasovanie o dôvere vláde a na rozdielnych názor Sulíka s Matovičom nevidí nič zlé.

SkryťVypnúť reklamu

"Je dobré, ak zaznievajú názory z jednej aj z druhej strany," podotkol s tým, že určitý súboj zdravých myšlienok, faktov a nápadov môže byť prospešný.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová povedala, že Matovič so Sulíkom ostali sami sebou. Ich rozdielne postoje nemôžu mať podľa nej vplyv na vyslovenie dôvery vláde a jej programového vyhlásenia. Rozdielnosť týchto názorov nepovažuje za konflikt.

V konečnom dôsledku podľa Zemanovej o opatreniach rozhodnú odborníci, ale zodpovednosť prevezme politik, ktorý má na to mandát od ľudí. Zdôraznila však, že aj politik k tomu musí pristúpiť na základe odborných stanovísk z viacerých zdrojov.

Kabinet by mal dnes rokovať o programovom vyhlásení

Vláda by mala dnes rokovať o návrhu programového vyhlásenia vlády. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) ho mal na základe uznesenia schváleného na prvom stretnutí vlády 21. marca predložiť do 13. apríla.

SkryťVypnúť reklamu

Z Ústavy SR vyplýva, že vláda je povinná do 30 dní od svojho menovania predstúpiť pred Národnú radu SR, predložiť jej svoj program a požiadať ju o vyslovenie dôvery. Vláda bola vymenovaná prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou 21. marca.

Predseda parlamentu a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár uviedol, že parlament by mal začať rokovať o programovom vyhlásení vlády na budúci týždeň v pondelok.

Programové vyhlásenie vlády vychádza z programových priorít strán tvoriacich vládnu koalíciu, na ktorých sa vopred dohodli lídri koalície. Býva rozdelené do viacerých oblastí.

V parlamente sa bude nová vláda opierať o 95 poslancov štyroch politických strán - Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina, Sloboda a Solidarita (SaS), Za ľudí. Vláda získa dôveru, ak za jej program bude hlasovať aspoň nadpolovičná väčšina pléna, teda minimálne 76 poslancov zo 150.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu