SME
Štvrtok, 6. máj, 2021 | Meniny má HermínaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Krajčí potvrdil nekontrolované šírenie koronavírusu v Žehre

Matovič priznal, že zatiaľ nenašli odpoveď na otázku, ako budú situáciu v rómskych osadách riešiť. Riešiť to má krízový štáb v piatok.

Začiatok uzatvorenej oblasti obce Žehra. Začiatok uzatvorenej oblasti obce Žehra. (Zdroj: Mária Šimoňáková)

BRATISLAVA - V Žehre sa potvrdilo komunitné šírenie nového koronavírusu. Pred štvrtkovým rokovaním vlády o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) zatiaľ nepovedal, aké opatrenia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu navrhuje ústredný krízový štáb.

Konkrétne návrhy predstaví zrejme v piatok po opätovnom stretnutí štábu.

Krajčí zdôraznil, že veľká časť nových pozitívne testovaných prípadov (bolo ich 114) pochádza práve z karantenizovanej osady marginalizovanej komunity.

Skryť Vypnúť reklamu

"V tejto komunite je nekontrolovateľné šírenie vírusu, preto je karantenizovaná," povedal s tým, že ak sa komunitné šírenie potvrdí aj v iných oblastiach Slovenska, budú sa rovnako karantenizovať.

Matovič priblížil, že väčšina stredajšieho rokovania krízového štábu sa týkala situácie v rómskych osadách.

"Nenašli sme odpovede, akým spôsobom tento problém budeme riešiť. Vytvorili sme pracovné skupiny pod krízovým štábom, aby do zajtra prišli s návrhom," priblížil.

Potvrdenie ďalších nakazených v rómskych osadách považuje za závažné. To, či sa karanténa rozšíri aj na ďalšie osady marginalizovaných komunít, zatiaľ nepovedal.

Dodal, že musia prísť s riešením, ako zabrániť tomu, že problém splanul niekde, kde ho nemá štát pod kontrolou.

Skryť Vypnúť reklamu

Matovič: Problém je väčší, ako sa zdá

Problém v marginalizovaných rómskych osadách nie je len taký veľký, ako ho vieme na základe testovania, ale omnoho väčší, konštatoval Igor Matovič.

Podotkol, že kým doteraz testovali iba tých ľudí, ktorí prišli zo zahraničia a ktorým nebola prikázaná štátna karanténa, už testujú aj ľudí im blízkych a tých, ktorých zadefinovali.

„Z toho bol veľký podiel ľudí pozitívny. To znamená, že problém je omnoho väčší v rámci tej osady. Preto sme sa rozhodli, že otestujeme komplet jednu osadu, aby sme videli hĺbku tohto problému,“ vysvetlil.

Každý človek, ktorý je v marginalizovanej rómskej osade testovaný, predstavuje podľa Matoviča obrovské nebezpečenstvo pre samotnú osadu ako aj pre okolité obce a mestá.

„Bol by som rád, keby ľudia, ktorí sú v blízkosti týchto osád, dodržiavali striktné opatrenia,“ povedal premiér.

Skryť Vypnúť reklamu

Polícia problém rieši

Otázku prípadného zabezpečenia karantény aj ďalších rómskych osád, v ktorých sa preukáže zvýšený prenos infekcie novým koronavírusom, polícia rieši.

Po štvrtkovom rokovaní vlády to uviedol minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).

Či má polícia, respektíve ozbrojené zložky štátu dostatok personálnych kapacít na zabezpečenie aj ďalších karantén, je otázkou, pri ktorej nemožno podľa Mikulca žiadať presnú a jednoznačnú odpoveď.

"Nedá sa to špecifikovať, tá situácia sa vyvíja, závisí aj od toho, o aké osady a aký stav v osadách ide, samozrejme, musíme dbať aj na ochranu zdravia našich príslušníkov," povedal.

Ubezpečil však, že polícia robí všetko pre to, aby všetky potrebné opatrenia boli garantované.

V hre sú podľa jeho slov aj ďalšie riešenia situácie v lokalitách marginalizovaných rómskych komunít s infikovanými pacientmi.

Skryť Vypnúť reklamu

"Tými sa zaoberajú epidemiológovia, virológovia a ďalší odborníci," povedal.

Krajčí: Nevieme otestovať všetkých v DSS

V súvislosti s prípadmi ochorenia v domovoch sociálnych služieb (DSS) minister Krajčí skonštatoval, že sa nedá otestovať všetkých zamestnancov sociálnych zariadení aj vzhľadom na kapacity laboratórií.

Zdôraznil potrebu stanoviť si priority. Sprísňovanie opatrení, napríklad zákaz vychádzania, v týchto zariadeniach neodporúča.

Minister zdravotníctva dodal, že každé podozrenie na COVID-19 v DSS je potrebné nahlásiť a vyžiadať testovanie.

Existujú podľa neho indície o prípadoch ochorenia COVID-19 aj v niektorých ďalších DSS, no dúfa, že sa nepotvrdia. V prípade príznakov ochorenia či podozrenia odporúča zamestnancom, aby do práce nechodili a nechali sa otestovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Klientom DSS odporúča, aby nechodili medzi ľudí a aby sa chránili rúškom aj v priestoroch domovov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Michala Aláča za nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Nahradí obvineného exriaditeľa Vladimíra Pčolinského.

17m
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili takmer 80-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol k 5 percentám.

1 h
Starship pristál bez problémov.

Všetky štyri predošlé skúšobné lety prototypov tejto lode, ktorá má letieť na Mars, skončili výbuchom. Problémy mal aj tento let.

3 h
Minister financií SR Igor Matovič.

Minister financií poprel medializované zvýšenie DPH na 25 percent.

18 h