SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Jiří Weigl: Poveľkonočná úvaha nad dnešnou epidémiou

Hrozí, že za obeť tejto novej vojne padne slobodná kapitalistická spoločnosť, ktorú sme pred tridsiatimi rokmi pracne obnovili a ktorej výhody si doteraz užívame.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

Celý svet podnikol bezprecedentné kroky vo vojne s neviditeľným nepriateľom, ktorý vyvolal globálnu pandémiu.

Totálne zastavenie celého ľudstva a veľkej časti jeho aktivít nemá obdobu snáď ani v ére svetových vojen, píše Jiří Weigl v článku uverejnenom na webe Inštitútu Václava Klausa (IVK).

Pritom vlastne stále nevieme, s akým nepriateľom to vlastne bojujeme. Nevieme presne, odkiaľ sa nový koronavírus vzal, odkedy a ako sa vlastne šíri a ako na ľudí pôsobí.

Chová sa totiž veľmi podivne, na rôznych ľudí, národy, rasy i krajiny pôsobí rôzne.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie sme si istí, či získame trvalú imunitu alebo nie, nevieme, kedy sme vlastne vyliečení, pozitivita na vírus sa vraj u niekoho vracia.

Náš boj s neviditeľným nepriateľom trochu pripomína globálnu vojnu proti terorizmu o dve dekády skôr.

Vtedy sme tiež bojovali s neviditeľným, ale všadeprítomným nepriateľom, s hlavou údajne skrytou niekde v jaskyniach Afganistanu, ale chápadlami skryto obtočeným okolo nás a čas od času vraždiacimi nevinných.

Zmenili sme kvôli tomu mnohé, začali sa báť, podrobili sa obmedzeniam a dohľadu. Zbrojíme kvôli nemu a vedieme nezmyselné vojny bez akéhokoľvek pozitívneho efektu, plytváme stovky miliárd.

Reálny rozmer hrozby tomu nezodpovedá, bojujeme predovšetkým s vlastným strachom.

Existuje veľké nebezpečenstvo, že koronavírusová kríza naberá podobný smer. Desia nás obrázky z Talianska či New Yorku a on-line počítanie každého nakazeného a mŕtveho.

Skryť Vypnúť reklamu

Pritom nie je vôbec jasné, koho vlastne za obete nákazy počítame. Prax je v každej krajine rôzna. Razí sa metodika, že by sa za obeť epidémie mal počítať každý zosnulý, ktorý má pozitívny test na koronavírus, nech zomrel na čokoľvek.

Evidentne sa usilujeme o čo najväčšiu paniku.

Ešte viac ako v prípade vojny proti teroru hrozí, že za obeť tejto novej vojne padne slobodná kapitalistická spoločnosť, ktorú sme pred tridsiatimi rokmi pracne obnovili a ktorej výhod si doteraz užívame.

Je veľmi varovné, ako sa česká spoločnosť s núdzovým stavom a jeho obmedzeniami začína bez veľkých protestov zžívať.

Okrem živnostníkov, cestovných kancelárií, reštaurácií a umelcov, ktorí zatiaľ zápasia s veľkou existenčnou neistotou, veľká väčšina zamestnancov trávi svoje dni v karanténe a dostáva plat, takže sa zatiaľ nič dramatické nedeje.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako by sa vrátili staré časy za minulého režimu, keď sa dalo akoby sa hodiť na maródku a dať si veci na chalupe do poriadku.

Krčmy s drahým jedlom a pivom nikomu ani toľko nechýbajú, česká verejnosť dávno prešla k domácej konzumácii fľašového.

V cudzine už každý bol a vie, že je tam draho, a na kultúru sa vždy dávalo, až čo zostane.

Čím dlhšie súčasný stav potrvá, tým väčšia bude mať vláda, odčítavajúca verejnosti z pier, problém núdzový stav zrušiť.

Už teraz na nej pršia petície učiteľov, ktorí vôbec nič nemajú proti pol roku prázdnin. Čím štedrejšie budú vládne pomoci, dotácie a subvencie, tým menej sa bude chcieť späť do práce ďalším.

Spoznáme až za čas, či dnešné martýrium bolo skutočne potrebné, alebo či sme podľahli boji s veternými mlynmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Zatiaľ sa totiž nezdá, že by nielen u nás, ale ani v Číne, Taliansku, Španielsku či New Yorku nejako významne stúpala celková úmrtnosť ľudí, čo by svedčilo o tom, že epidémia predstavovala hrozbu ospravedlňujúcu dnešné šialenstvo.

Bolo by frustrujúce zistiť, že v modernej spoločnosti potrebuje každá generácia zažiť sebadeštruktívny atak strachu a bolestnú procedúru obete a vykúpenia.

Veľká noc je takému smeru úvah vhodnou dobou. Prajme si len, aby dnešná koronavírusová obeť bola dostatočnou náhradou za pripravovanú spásu klimatickú.

Po nej by vzkriesenie už nemuselo prísť vôbec.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič počas tlačovej besedy.

Testovanie sa zopakuje podľa premiéra v 37 okresoch, ktoré dosiahli pozitivitu vyššiu ako 1,01 percenta.

3 h
Remdesivir sa skúma ako potenciálny liek na ochorenie Covid-19.

Liečivo získalo povolenie na terapeutické využitie, zatiaľ na pol roka. Liek je už registrovaný vo viacerých krajinách, vo Francúzsku, USA, Švédsku a Nórsku.

7 h
Marine Le Penová.

Popularita prezidenta Macrona je napriek trvajúcemu chaosu ohľadom vakcinácie je pomerne vysoká, v prvom kole by získal 23-24 percent hlasov.

6 h
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove.

Pozitívny postoj pracujúceho dôchodcu k očkovaniu sa spája s rodinnou históriou.

10 h