SME
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Ľudia s obezitou sú náchylnejší na koronavírus, v ohrození sú hlavne muži

Britské štatistiky o chorých to potvrdzujú: 73 percent pacientov sú muži a 73,4 percenta majú nadváhu alebo trpia obezitou. Fajčiarom sa však vyhýba.

Obézni ľudia majú s koronavírusom problém. Prekvapujúco nie je medzi nimi veľa fajčiarov. Zatiaľ sa nevie, prečo.Obézni ľudia majú s koronavírusom problém. Prekvapujúco nie je medzi nimi veľa fajčiarov. Zatiaľ sa nevie, prečo. (Zdroj: Fotolia)

Na resuscitačných oddeleniach v Paríži, v Londýne či v New Yorku si stále kladú otázku, prečo choroba covid-19 zrejme postihuje viac mužskú obéznu populáciu.

V tejto chvíli na to nie je veľa odpovedí, píše agentúra AFP.

"Všetky resuscitačné oddelenia vo Francúzsku konštatujú, že majú výrazný podiel pacientov s nadváhou alebo obezitou," hovorí doktor Matthieu Schmidt z nemocnice Pitié-Salpêtrière v Paríži.

Dodáva, že "tri štvrtiny pacientov sú muži".

Toto konštatovanie potvrdzuje jeho newyorský kolega, doktor Hani Sbitany.

Skryť Vypnúť reklamu

"Slúžim na pohotovosti a povedal by som, že 80 percent prijatých pacientov sú muži," oznamuje.

Aj profesor Derek Hill v Londýne uvádza, že ťažkými formami choroby vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2 je postihnutých viac mužov ako žien a že najrizikovejší sú pacienti s nadváhou či zdravotnými problémami, píše server echo24.cz.

Britské štatistiky o chorých umiestnených na jednotky intenzívnej starostlivosti tento jav potvrdzujú: 73 percent pacientov sú muži a 73,4 percenta majú nadváhu alebo trpia obezitou.

Tieto údaje zistené nezávislou inštitúciou ICNARC ukazujú, že chorí s nadváhou majú výrazne menšiu nádej, že sa uzdravia: prežije 42,4 percenta obéznych s indexom telesnej hmotnosti (BMI) nad 30, zatiaľ čo pacientov s priemernou alebo nízkou váhou (BMI nižší ako 25) prežije 56,4 percenta.

Skryť Vypnúť reklamu

Rovnako tak mužské pohlavie má menej dobrú prognózu: prežije 55,4 percenta žien, zatiaľ čo len 47,8 percenta mužov.

Tieto údaje boli zhromaždené u asi 2200 pacientov z Anglicka, Walesu a Severného Írska, ktorí boli prijatí na jednotky intenzívnej starostlivosti.

Prečo je medzi ťažkými prípadmi toľko mužov?

"To je fakt. Nemám pre to jasné vysvetlenie," odpovedá expert Jean-François Delfraissy, ktorý prichádza s hypotézou, že muži častejšie mávajú rôzne choroby.

"Som tvárou v tvár tomuto vírusu pokorný. Ešte pred troma a pol mesiacmi som ho nepoznal. Je okolo neho plno otáznikov," uviedol expert, ktorý predsedá vedeckému výboru poverenému radiť francúzskej vláde ohľadom epidémie.

Ženy sú odolnejšie

Je tu tiež teória vysvetľujúca väčší počet chorých mužov v nemocniciach: ženy majú voči vírusu lepšiu prirodzenú ochranu.

Skryť Vypnúť reklamu

Je to známa situácia, pokiaľ ide o vírusové nákazy, uisťuje profesor Pierre Delobel, šéf oddelenia infekčných chorôb na klinike v Toulouse.

"Vrodená imunita je lepšia u žien, najmä pred menopauzou," dodáva.

Pokiaľ ide o výrazný podiel ľudí s nadváhou a obezitou, ponúka sa vysvetlenie, že sa u nich častejšie vyskytuje cukrovka a vysoký krvný tlak.

To sú faktory, ktoré zhoršujú priebeh choroby covid-19, ako sa to jasne ukázalo v Číne aj v Taliansku. Ďalšími faktormi sú vek a kardiovaskulárne choroby.

Tieto charakteristiky neveštia nič dobré pre epidémiu v Spojených štátoch, kde je viac ako tretina obyvateľov obéznych.

"Sme ohľadom našich amerických priateľov znepokojení. Pravdepodobne budú mať viac problémov spôsobených obezitou," konštatuje profesor Delfraissy.

Skryť Vypnúť reklamu

Medicína postupuje tápavo a niekedy zisťuje veci, ktoré odporujú prognóze.

Zvláštne tabakové dôsledky

"U tabaku sa ukazuje čosi zvláštne. Zistili sme, že veľká väčšina ťažkých prípadov sa netýka fajčiarov, ako by tabak prostredníctvom nikotínu pred vírusom chránil," uvádza profesor Delfraissy.

Lekár Thibaud Soumagne z kliniky vo východofrancúzskom Besançonu potvrdzuje, že v jeho nemocnici bolo doteraz na resuscitačnom oddelení len málo fajčiarov alebo dokonca žiadny.

Avšak experti zaoberajúci sa chorobami spôsobenými fajčením namietajú, že fajčiarovi, ktorý vykazuje ťažké symptómy, hrozí väčšie nebezpečenstvo, pretože jeho pľúca a kardiovaskulárny systém nie sú tak zdravé.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Škola, na ktorej strieľala žiačka 6. triedy.

Je požehnaním, že ranení nie sú v ohrození života, povedal lekár.

2 h
Ilustračné foto.

V počte obetí pomernom na počet obyvateľov je Slovensko za posledné dva týždne na piatom mieste v Európskej únii. V počte nových prípadov sme na tom oveľa lepšie.

4 h
Ilustračné foto.

Spolu vyšetrili vyše 86-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

6 h
Minister Lengvarský a Ján Mikas.

Od 10. mája bude stále platiť zákaz vychádzania po 21:00, podmienky pre fungovanie fitnescentier, ako aj gastroprevádzok ostávajú nezmenené. „Naším cieľom je postupne otvoriť veci, ktoré sa otvoriť dajú bez epidemiologického rizika,” konštatoval Mikas.

7 h