SME
Štvrtok, 6. máj, 2021 | Meniny má HermínaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Taliansko: Tieto peniaze nechceme

Taliansky premiér odmietol ponuku peňazí z eurovalu. Prečo nechce 39 miliárd eur? Vysvetlenie je prosté.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Stock Adobe)

Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM), zvaný občas krátko euroval, má byť záchranným mechanizmom pre krajiny eurozóny, ktoré sa dostanú do finančných ťažkostí.

Založený bol až roku 2012, dosť dlho po vzniku eurozóny samotnej. Rokovania o jeho vzniku sa však ťahali už nejaké obdobie predtým.

U našich slovenských susedov kvôli zapojeniu do eurovalu padla vláda Ivety Radičovej, ktoré vtedy pri hlasovaní vyjadril nedôveru pravicový politik Richard Sulík, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Skryť Vypnúť reklamu

Dnes je zrejmé, že táto udalosť umožnila cestu k moci Robertovi Ficovi, a to hneď na dve volebné obdobia, z čoho spätne Sulík nemá práve radosť, ale tento luxus výhľadu do budúcnosti vtedy pochopiteľne nikto nemal.

ESM a jeho priami predchodcovia, organizácie menom EFSF a EFSM, boli zatiaľ nasadení do akcie v piatich krajinách: na Cypre, v Grécku, v Írsku, v Portugalsku a Španielsku.

Teraz teda bolo ponúknuté Taliansku, že by si z ESM mohlo požičať 39 miliárd eur na boj s koronavírusom. Na tom sa ako na kompromise dohodli ministri financií krajín EÚ pred Veľkou nocou.

V prípade Talianska, ktorej rozpočty sú našponované, by sa dalo čakať, že takúto ponuku vezme...

Ale kdeže! Predseda vlády Conte veľmi jasne a jednoznačne oznámil, že využitie ESM nepripadá do úvahy. Radšej to povedal dokonca dvakrát za sebou.

Skryť Vypnúť reklamu

To si zaslúži nejaký komentár.

Talianske odmietnutie má dva hlavné korene.

Ten prvý z nich je faktického rázu. Finančná podpora z ESM mala byť určená na "priame a nepriame náklady v zdravotnom sektore". To však nie je v súčasnej dobe hlavný taliansky problém.

Talianske zdravotníctvo nie je vyslovene finančne vyčerpané. Preťaženie okolo Covidu spočívalo skôr v nedostatku techniky alebo kvalifikovaných odborníkov, ktorých v podobnej kríze jednoducho nezoženiete.

Uznávaný profesor odniekiaľ z Göttingenu alebo Cambridgu kvôli sľubu dvakrát väčšieho platu nezmení celý svoj život od základov a nepresťahuje sa do krajiny, ktorej jazyk ani nepozná. Tým menej, keď navyše vie, že tá istá epidémia hrozí u neho doma.

Najväčší problém, ktorý vláda v Ríme rieši, je otázka, ako udržať nažive talianske hospodárstvo ako celok, k čomu však a) je 39 miliárd eur málo, b) na to ani nie sú oficiálne určené.

Skryť Vypnúť reklamu

Samozrejme by v tejto situácii šlo urobiť nejaké špinavé triky. Napríklad pozmeniť štátny rozpočet, zobrať zdravotníctvu práve tých 39 miliárd, naliať tam namiesto nich tú pôžičku - tým by bola podmienka využitia na zdravotnú starostlivosť technicky splnená - a tých 39 uvoľnených miliárd použiť podľa ľubovôle.

Money is fungible. Som rád, že sa o tom v tomto prípade ani neuvažuje. Povesť Juhu ako švindliarov nutne potrebuje aspoň trochu vylepšiť. Keby to urobili, bude sa im to vracať ešte dvadsať rokov.

Druhý koreň toho, prečo Taliani odmietajú ESM, spočíva v obave, čím za tie peniaze fakticky zaplatia.

Konkrétne ide o možnosť, že pri ekonomickom rozhodovaní v krajine by mohla získať významné slovo takzvaná Trojka (Európska komisia, ESM a Medzinárodný menový fond).

Skryť Vypnúť reklamu

Tá už totiž prišla k slovu práve v neďalekých krajinách ako Grécko a Portugalsko. Jej všeobecným odporúčaniam boli tvrdé škrty a tomuto odporúčaniu sa nedalo príliš vzoprieť. Kto platí muziku, ten vyberá pesničky - a prípadne i ticho, ak sa mu zachce.

Takáto vyhliadka však nie je nijako lákavá. Najmä pravica, ktorá sa obáva straty štátnej suverenity, proti vízii Trojky vŕtanie do tvorby talianskeho rozpočtu bojuje veľmi tvrdohlavo.

(Ďalší článok vo Financial Times, ktorý vyšiel hneď po dohode ministrov financií, ktoré odmietnutie predchádzalo.)

Hnutie piatich hviezd (M5S), ktoré aktuálne tvorí vládnu koalíciu s ľavicovou Demokratickou stranou (PD), má s ESM a s Trojkou tiež dosť zásadný problém, kým PD by ESM brala. Tiež medzi nimi došlo k ťažkému koaličnému konfliktu (správa z denníka La Stampa), ktorý takmer existenciu vlády úplne ukončil.

Skryť Vypnúť reklamu

To by v Taliansku nebolo zas tak výnimočné, talianskej vlády sú notoricky nestabilné - viď tento prehľad.


Obvyklým riešením, ak padne talianska vláda, je vytvoriť novú vládu z iných strán a poslancov, čo by sa pri aktuálnom zložení parlamentu vôbec nemuselo podariť.

K starej minuloročnej koalícii M5S + Salviniho Lega, ktorá by číselne mala väčšinu, sa Conte skôr asi chcieť vrátiť nebude.

Takže by hrozili predčasné voľby, v Taliansku podstatne menej časté. Naposledy sa konali v roku 2008, predtým v roku 1996.

A ani PD, ani M5S nemajú pritom istotu, či by sa budúca vláda náhodou nezaobišla bez nich. Pravica má naopak vyhliadky na to, že by vyhrala, pretože pokles preferencií légy je kompenzovaný vzostupom bodov ešte pravicovejšej strany Bratia Talianska. (Ich preferencie nápadne pripomínajú spojené nádoby.)

Skryť Vypnúť reklamu

Akceptovať pôžičku z ESM sa teda zdá byť v Taliansku politicky nepriechodné, asi rovnako, ako u nás akceptovať nejakých tých mladých mužov, čo sú vraj určite neplnoletí Sýrčania.

Čo teda vlastne politicky priechodné je?

Neviem. Ak je mechanizmus ako ESM, ktorý bol vymyslený preto, aby slúžil ako pomoc krajinám v ťažkostiach, natoľko obávaný a neobľúbený, že sa ho politici v krajine postihnutej problémami zdráhajú využiť, tak je otázka, na čo vlastne existuje...

Osobne mám dojem, že je najvyšší čas rozdeliť euro na "tvrdé nemecké" a "slabšie stredomorské", kým sa ten proces dá ešte aspoň trochu uriadiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili takmer 80-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol k 5 percentám.

5m
Starship pristál bez problémov.

Všetky štyri predošlé skúšobné lety prototypov tejto lode, ktorá má letieť na Mars, skončili výbuchom. Problémy mal aj tento let.

2 h
Minister financií SR Igor Matovič.

Minister financií poprel medializované zvýšenie DPH na 25 percent.

17 h
Juraj Šeliga a Jana Žitňanská.

Šeliga spolu so straníckou kolegyňou Žitňanskou (obaja Za ľudí) a bratislavským županom Drobom (SaS) minulý týždeň porušili zákaz vychádzania, keď do noci sedeli v podniku.

19 h