SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Náboženskí fanatici v Pakistane sú silnejší než vláda, vynútili si konanie bohoslužieb

V mešite v Islamabade boli prítomní ozbrojenci najatí miestnym duchovným, ktorí mali zabrániť polícii v prípadnom zásahu. Policajti nakoniec ani neprišli.

ISLAMABAD - V piatkovom meraní síl medzi pakistanskou vládou a radikálnymi islamskými duchovnými jednodznačne zvíťazili tí druhí.

Mnohé mešity po celej krajine nerešpektovali zákazy, výzvy a hrozby zo strany pakistanskej vlády, a napriek epidémii koronavírusu a vládnym opatreniam proti jeho šíreniu sa v nich tak, ako každý piatok, konali tradičné piatkové modlitby za účasti množstva veriacich.

Ako v sobotu informovala agentúra The Associated Press (AP), najmenej v jednej mešite v metropole Islamabad boli prítomní aj ozbrojenci najatí miestnym duchovným, ktorí mali zabrániť polícii v prípadnom zásahu.

Skryť Vypnúť reklamu

Policajti sa však na mieste ani neukázali.

Radikálni pakistanskí moslimskí duchovní už dlhšie vyhlasujú, že sa nemienia riadiť opatreniami vlády, ktorá zakázala akékoľvek zoskupovanie viac ako štyroch ľudí na jednom mieste.

V stredu vydalo pakistanské združenie radikálnych moslimských učencov vyhlásenie, v ktorom tvrdí, že vládne nariadenie o potrebe dodržiavať medzi sebou odstup sa na mešity nevzťahuje.

Ešte predtým, v utorok, vydal podobne tvrdohlavé vyhlásenie aj vplyvný pakistanský moslimský duchovný Muhammad Takí Usmání.

"V aktuálnych podmienkach je naďalej nevyhnutné vykonávať päť denných modlitieb, súčasne je treba dodržiavať preventívne opatrenia," vyhlásil ultrakonzervatívny klerik z Karáči.

V Pakistane je zatiaľ 7 481 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, na ochorenie COVID-19 zomrelo už 143 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

5 h
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť získalo dotácie na projekty od Slovenskej agentúry životného prostredia v celkovej výške 390-tisíc eur. Budaj oponuje, že ich žiadali ešte za bývalej vlády a kontrolovalo to viacero hodnotiacich komisií.

6 h
Prešovčania čakajú na antigénové testovanie.

Starostom podľa hnutia spôsobujú problémy neskoré a neprehľadné informácie, odvoz a likvidácia nebezpečného biologického materiálu či prehnaná byrokracia.

8 h
Celoplošné testovanie sa uskutočnilo na prelome októbra  a novembra. V Levickom okrese bolo 108 odberových miest. Jedno z nich v Kalnej nad Hronom.

Vyšetrili spolu 83 623 osôb, podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 20 percent.

13 h