SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Náboženskí fanatici v Pakistane sú silnejší než vláda, vynútili si konanie bohoslužieb

V mešite v Islamabade boli prítomní ozbrojenci najatí miestnym duchovným, ktorí mali zabrániť polícii v prípadnom zásahu. Policajti nakoniec ani neprišli.

ISLAMABAD - V piatkovom meraní síl medzi pakistanskou vládou a radikálnymi islamskými duchovnými jednodznačne zvíťazili tí druhí.

Mnohé mešity po celej krajine nerešpektovali zákazy, výzvy a hrozby zo strany pakistanskej vlády, a napriek epidémii koronavírusu a vládnym opatreniam proti jeho šíreniu sa v nich tak, ako každý piatok, konali tradičné piatkové modlitby za účasti množstva veriacich.

Ako v sobotu informovala agentúra The Associated Press (AP), najmenej v jednej mešite v metropole Islamabad boli prítomní aj ozbrojenci najatí miestnym duchovným, ktorí mali zabrániť polícii v prípadnom zásahu.

Skryť Vypnúť reklamu

Policajti sa však na mieste ani neukázali.

Radikálni pakistanskí moslimskí duchovní už dlhšie vyhlasujú, že sa nemienia riadiť opatreniami vlády, ktorá zakázala akékoľvek zoskupovanie viac ako štyroch ľudí na jednom mieste.

V stredu vydalo pakistanské združenie radikálnych moslimských učencov vyhlásenie, v ktorom tvrdí, že vládne nariadenie o potrebe dodržiavať medzi sebou odstup sa na mešity nevzťahuje.

Ešte predtým, v utorok, vydal podobne tvrdohlavé vyhlásenie aj vplyvný pakistanský moslimský duchovný Muhammad Takí Usmání.

"V aktuálnych podmienkach je naďalej nevyhnutné vykonávať päť denných modlitieb, súčasne je treba dodržiavať preventívne opatrenia," vyhlásil ultrakonzervatívny klerik z Karáči.

V Pakistane je zatiaľ 7 481 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, na ochorenie COVID-19 zomrelo už 143 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

V Belgicku suspendovali učiteľa, ktorý žiakom ukazoval karikatúry Mohameda

"Naše rozhodnutie je založené výlučne na tom, že sú to obscénne obrázky," tvrdí hovorca starostky štvrte Molenbeek, kde moslimovia tvoria veľkú časť obyvateľov.

Ľudia sa tejto štvrti nevyhýbajú, hoci je zobrazovaná negatívnejšie, než by si zaslúžila, hovoria miestni.
Zahraničie

Trump versus Biden: Kde sa rozhodne o americkom prezidentovi

V ktorých štátoch bude boj do poslednej chvíle vyrovnaný a kde rozhodne každý hlas? Pozrite si prognózy a porovnajte ich s tými spred štyroch rokov.

Donald Trump, Joe Biden.
Slovensko

Plošné testovanie je užitočné, môže ovplyvniť vývoj pandémie, hovorí hlavný hygienik

"Ako virológ zdôrazňujem, že antigénové testy dokážu rýchlo zachytiť najviac infekčných ľudí, ktorí môžu ochorenie ľahko šíriť ďalej. Ich následná izolácia má potenciál ovplyvniť súčasný nepriaznivý vývoj," napísal Mikas.

Hlavný hygienik Ján Mikas.
Slovensko

Počet prípadov nebude rásť tak rýchlo ako v Česku, predpokladá Krajčí

V rámci testovania sa čoraz menej darí zachytávať ľudí bez príznakov nákazy nového koronavírusu a testujú sa viac ľudia s príznakmi.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).