SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Ruská ambasáda sa naoko presťahovala. Na námestí Borisa Nemcova sídliť nebude

Premenovanie námestia po opozičnom politikovi vyvolalo veľkú nevôľu ruskej vlády. Rusi však našli spôsob, ako sa nepríjemnej adrese vyhnúť.

Ruská ambasáda  Prahe.Ruská ambasáda Prahe. (Zdroj: SITA/AP)

PRAHA - Praha slávnostne premenovala námestie Pod kaštany pri ruskom veľvyslanectve po zavraždenom ruskom politikovi Borisovi Nemcovovi.

Podľa zistení serveru Aktuálně.cz sa však v oficiálnej adrese veľvyslanectvo meno kritika prezidenta Vladimíra Putina pravdepodobne neobjaví, píše Lukáš Valášek.

Na ministerstvo zahraničia od Rusov dorazila nóta, v ktorej oznámili, že odteraz sídli v ulici Korunovační. Ich úrad tam má druhú budovu.

Keď Praha vo februári slávnostne premenovala námestie Pod kaštany pred ruskou ambasádou po zastrelenom kritikovi Vladimíra Putina za účasti jeho dcéry, primátor Zdeněk Hřib (Piráti) to označoval za dôležité vyjadrenie solidarity s ruskou opozíciou a hnutím za ľudské práva.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri odhalení dosky povedal, že Boris Nemcov bol liberálny politik a kritik putinovského režimu, ktorý odmietal vojnu na Ukrajine a bol zástancom ľudských práv.

"V čase, keď je demokracia, občianska spoločnosť a tlač ohrozovaná na slobode, je obzvlášť dôležité si takéýchto ľudí pripomínať (...). Nech je nám námestie Borisa Nemcova pripomienkou, že ľudské práva nie sú ani dnes samozrejmosťou a musíme na nich neustále pracovať," dodal pri piete, ktorá sa konala presne päť rokov po jeho zavraždení.

Na námestí Borisa Nemcova 1 však napriek tomu s najväčšou pravdepodobnosťou ruská ambasáda sídliť nebude. Podľa zistení Aktuálně.cz totiž Rusi adresovali ministerstvu zahraničných vecí nótu, ktorou svoj diplomatický úrad virtuálne presťahovali.

Skryť Vypnúť reklamu

Nahlásili totiž, že odteraz budú ako oficiálnu adresu používať ulicu Korunovační, v ktorej stojí druhá budova veľvyslanectva. Necelých 400 metrov od tej hlavnej.

Hovorkyňa ministerstva to potvrdila.

"Ruská Ambasáda nás dnes informovala o zmene svojej doručovacej adresy, ide v podstate len o administratívny krok, ktorý nemáme dôvod akokoľvek namietať," uviedla Zuzana Štíchová.

Veľvyslanectvo tak reagovalo na list od pražského magistrátu, v ktorom ambasáde, ktorá v ulici sídli ako jediná, zmenu adresy oficiálne oznamovali.

A zároveň potvrdzovali, že druhá adresa zostáva bezo zmeny. Spomínaný list k nóte ruskí diplomati ministerstvu priložili.

Na webových stránkach ambasády je adresa Korunovační 34 zatiaľ uvádzaná pri konzulárnom úseku. Hlavné sídlo je stále napísané na adrese Pod kaštany 1, ktorá už neexistuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Ruská ambasáda na otázky Aktuálně.cz, prečo mení svoje oficiálne sídlo na druhú budovu, nereagovala.

Primátor Prahy povedal, že snahu Rusov nechápe.

"Príde mi to zvláštne. Veď aj Vladimír Putin označil vraždu Borisa Nemcova za podlú a cynickú, s tým, že organizátori musia byť potrestaní. Nechápem, prečo sa snažia vyhnúť tomu, aby ich ambasáda sídlila na námestí pomenovanom po niekom, kto zastával post ich vicepremiéra," reagoval na otázku Aktuálně.cz Hřib.

Premenovanie námestia po opozičnom politikovi vyvolalo veľkú nevôľu ruskej vlády. Hovorca ruskej diplomacie Marija Zacharovová ho označila za úplne absurdné.

"Ak sa uliciam, mestám, námestiam dávajú mená nejakých ľudí, potom je to späté s tým, nakoľko vynikajúci bol ten či onen činiteľ," uviedla podľa agentúry TASS Zacharovová na tlačovej konferencii.

Skryť Vypnúť reklamu

"Po druhé, zvečnenie pamiatky človeka v dejinách vlastnej krajiny - ide o ulice a námestia zvrchovaného štátu - je dôležitý príklad pre vlastné publikum. Ak robíš zmeny u seba doma, robíš to hlavne pre seba, a nie pre susedov. Preto vysvetlenie pražských úradov (ohľadom vyjadrenia podpory ruskej opozícii) je nejaký nonsens, väčšia absurdita sa ani nedala čakať," dodala.

Úplne inak to však vidí dcéra Nemcova, ktorá odhalenie cedule s jeho menom sledovala v Prahe päť rokov po jeho zavraždení.

"Ďakujem všetkým, ktorí súhlasili s premenovaním, ale aj tým, ktorým sa to nepáči. Pretože to je tá správna demokracie, keď sú počuť všetky názory. Nech už sú akékoľvek," povedala Žana Němcovová, ktorej otec bol pred piatimi rokmi zastrelený na moste blízko Kremľa.

Skryť Vypnúť reklamu

Vykonávatelia zločinu boli medzitým odsúdení, ale vyšetrovatelia neodhalili, kto si vraždu objednal. Vypočuť podozrivého z okolia čečenského vládcu Ramzana Kadyrova im podľa ruských médií nebolo dovolené.

Vyhrotené vzťahy

Česko-ruské vzťahy sa v poslednej dobe výrazne vyostrujú. Veľké pnutia vyvolala aj ďalšia zmena pražského verejného priestoru. Radnica Praha 6 naposledy z námestia Interbrigády na začiatku apríla odviezla sochu maršala Koneva, jej zastupiteľstvo sa na tom dohodlo už vlani v lete.

Minimálne štvorica ruských nacionalistov potom vhodila dymovnicu na pozemok českej ambasády v Moskve, akciu doprevadili zavesením transparentu s nápisom Stop fašizmu na plot veľvyslanectva.

K incidentu sa prihlásila extrémistická strana Iné Rusko. Ako motív uviedla práve odstránenie sochy maršala Ivana Koneva, ktorý sa v Rusku považuje za hrdinu 2. svetovej vojny.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

2 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

1 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

7 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

4 h