SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Držiteľ Nobelovej ceny tvrdí, že koronavírus vznikol v čínskom laboratóriu

Francúzsky virológ Montagnier si myslí, že vírus vznikol pri snahe nájsť účinný liek na AIDS. Podľa iného francúzskeho virológa sa však mýli.

Francúzsky virológ Luc Montagnier, nositeľ Nobelovej ceny.Francúzsky virológ Luc Montagnier, nositeľ Nobelovej ceny. (Zdroj: FB Luc Montagnier)

PARÍŽ - O rozruch sa v posledných dňoch postaral francúzsky virológ a držiteľ Nobelovej ceny za fyziológiu alebo lekárstvo z roku 2008 Luc Montagnier.

Hoci aj americké tajné služby uznali, že koronavírus zrejme nevznikol v čínskych laboratóriách (ale nevylučujú to, pozn. KW), Montagnier je naďalej presvedčený, že je choroba Covid-19 umelého pôvodu, píše server lidovky.cz.

Podľa profesora Montagniera bol nový typ koronavírusy vyvinutý v laboratóriu v meste Wu-chan, ktoré sa stalo na prelome roka centrom najprv epidémie, neskôr pandémie choroby Covid-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Podobné spojitosti v túto chvíľu skúma aj administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa, hoci americká spravodajská služba už skôr uviedla, že vírus, ktorý spôsobuje chorobu Covid-19, zrejme z Číny nepochádza.

Na základe štúdie matematika Jeana-Claude Péreza Montagnier tvrdí, že by nový koronavírus mohol mať niečo spoločné s iným smrtiacim vírusom HIV, ktorý spôsobuje chorobu AIDS.

"Vírus je ako tridsaťstránková publikácia. My vedci máme nástroje na to, aby sme dokázali zistiť, či sa niektorý odsek z danej knihy neobjavil v inej knihe," opísal metaforicky Pérez.

"Spojitosť medzi novým koronavírusom je asi, ako by sa rovnaký odsek objavil štyrikrát v dvoch rôznych knihách," dodal.

Virológ Montagnier uvádza, že je pomerne jasné, že bol koronavírus vytvorený v laboratóriu a dokonca špecificky ukazuje na jedno z tých, ktoré sa nachádzajú v meste Wu-chan, uvádza server Le Parisien.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ide o hodinársku prácu, prítomnosť určitých častí vírusu HIV nemôže byť náhodou," vysvetľuje Montagnier.

Podľa neho tak pravdepodobne ide o nepodarený pokus vytvoriť vakcínu práve proti AIDS, čo by vysvetľovalo prítomnosť častí vírusu v genóme.

"Mestské laboratórium vo Wu-chane sa na tieto koronavírusy špecializuje od začiatku 20. storočia. Majú odborné znalosti," vysvetlil Montagnier.

Podľa iného virológa Étienna Simon-Lorièra z parížskeho inštitútu Oastuer však Montagnierove závery nedávajú zmysel.

"Ide o len veľmi malé častice, ktoré nachádzame aj v iných vírusoch rovnakej rodiny," povedal Simon-Lorièr.

"Sú to časti genómu, ktoré sa podobajú sekvenciám v genetickom materiáli nielen vírusov, ale napríklad aj baktérií," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Niekdajší člen prestížneho Inštitútu Pasteur Luc Montegnier dostal v roku 2008 Nobelovu cenu za medicímu. Je pokladaný za jedného z objaviteľov vírusu HIV.

Dostal zároveň niekoľko francúzskych ocenení ako Čestná légia a Rad za zásluhy.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

ilustračné foto

Vykonali viac ako 1 303 000 testov, pozitivita teda predstavuje 0,77 percenta. Krajčí naznačil, odkedy by sa mohli opatrenia uvoľňovať.

1 h

PCR testami vyšetrili 16 498 osôb, antigénovými vyše pol milióna. Podiel nakazených stúpol na 11,5 percenta (PCR), pri antigénových bol menší ako 1 percento. Celkový počet zaočkovaných občanov je 95 766.

3 h
Elke Breitenbachová.

To je hrubo protiústavné," hovorí o návrhu právnik, keďže preferencie založené na etnickom pôvode sú výslovne zakázané.

5 h
Ilustračné foto.

Rozhodnutie o tom, že sa v tomto školskom roku ruší len externá časť maturitnej skúšky považuje aliancia za nie veľmi šťastné.

17 h