SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Nemecko si virtuálne pripomenulo oslobodenie nacistických táborov

"V koncentračnom tábore Sachsenhausen prišlo o život viac ako 20 000 ľudí. Ak by sme za každého z nich držali minútu ticha, dva týždne by sme mlčali," povedal nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Kvety pri spomienkovej stene v Bergen-Belsene.Kvety pri spomienkovej stene v Bergen-Belsene. (Zdroj: SITA/AP)

BERLÍN - V Nemecku sa v nedeľu konali virtuálne spomienkové ceremónie pri príležitosti 75. výročia oslobodenia nacistických koncentračných táborov Sachsenhausen, Ravensbrück a Bergen-Belsen.

Podujatia, na ktorých sa mali pôvodne zúčastniť desiatky preživších, sa pre pandémiu koronavírusu presunuli výlučne do online sveta. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

"V koncentračnom tábore Sachsenhausen prišlo o život viac ako 20 000 ľudí. Ak by sme za každého z nich držali minútu ticha, dva týždne by sme mlčali," povedal nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vo svojom videoprejave.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodal však, že umlčaný nemôže byť boj proti zabúdaniu, popieraniu či skresľovaniu holokaustu.

V Sachsenhausene ležiacom severne od Berlína našlo smrť mnoho politických väzňov vrátane sovietskych vojakov. V koncentračnom tábore tiež boli uväznení židia, Jehovovi svedkovia či homosexuáli z viac ako 40 krajín, pripomína agentúra AP.

Pamätník na pôde tohto niekdajšieho koncentračného tábora pôvodne plánoval tento týždeň - na výročie oslobodenia - zorganizovať viaceré podujatia, pre pandémiu koronavírusu ich však zrušil a na internete na miesto toho uverejnil sériu spomienkových videí ako napríklad Maasov prejav.

Obdobná virtuálna ceremónia sa konala aj v súvislosti s oslobodením neďalekého koncentračného tábora Ravensbrück ležiaceho 80 kilometrov severne od Berlína, ktorý bol vyhradený výlučne pre ženy a deti.

Skryť Vypnúť reklamu

V niekdajšom koncentračnom tábore Bergen-Belsen ležiacom v spolkovej krajine Dolné Sasko položili v nedeľu zamestnanci tamojšej pamiatkovej inštitúcie na kvety k tzv. múru nápisov venovanému obetiam.

Obyvatelia Nemecka držali minútu ticha za obete tohto tábora už v stredu, na ktorú pripadlo výročie jeho oslobodenia spred 75 rokov.

Pamätník obetí v ďalšom bývalom tábore Bergen Belsen už vopred avizoval, že fyzickú spomienkovú ceremóniu presunul až na apríl 2021, informovala agentúra AFP.

V Bergen-Belsene zahynulo viac ako 50 000 ľudí vrátane židovského dievčaťa Anny Frankovej, ktorej denník sa neskôr stal literárnou senzáciou a tiež symbolom utrpenia zapríčineného nacistami počas druhej svetovej vojny.

"Bergen-Belsen je pre nás v Dolnom Sasku miestom, ktoré nám ukazuje krutosť a nemilosrdnosť najtemnejšej časti našej histórie," uviedol v nedeľu v rámci virtuálnej spomienky dolnosaský premiér Stephan Weil.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemecká ministerka kultúry Monika Grüttersová uviedla, že vzhľadom na opatrenia súvisiace s pandémiou koronavírusu je teraz obzvlášť dôležité, aby takéto spomienkové obrady odsudzujúce zverstvá páchané nacistami prebehli virtuálne.

V Nemecku v nedeľu podľa údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI) evidovali 184 nových úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré si tam celkovo vyžiadalo 4294 obetí na životoch. Počet infikovaných sa tam v dennom prírastku podľa RKI zvýšil o 2458 na celkových 139.897.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Prezident USA Joe Biden.

Pre armádu "je prospešné, keď sú jej súčasťou rôznorodí Američania, ktorí dokážu splniť prísne normy vojenskej služby a inkluzívna armáda posilňuje našu národnú bezpečnosť," povedal americký prezident.

10m
(ilustračné foto)

Toto bola najťažšia kríza na trhu práce od tzv. Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Jej vplyv je oveľa väčší ako vplyv globálnej finančnej krízy v roku 2009," uviedol generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie práce.

3 h
Dočasný šéf polície Peter Kovařík počas vypočúvania pred výborom.

Kovaříka v hlasovaní podporilo desať poslancov, za Hamrana hlasovali šiesti. Predseda výboru Krúpa skonštatoval, že hlasovanie bolo tesné, čo je dôkazom, že v koalícii nebola na mene dohoda.

4 h
Ilustračná fotografia.

KDH naďalej podporuje hybridné testovanie v ohniskách nákazy, teda kombináciu plošného regionálneho a cieleného testovania mobilnou formou.

6 h