SME
Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Marian Kechlibar: Krutí Nemci versus leniví Taliani

Malý víkendový komentár k atmosfére, ktorá sa rozvinula okolo večnej témy dlhov a cností. Jedno však platí: Táto spoločná mena zastrešujúca úplne odlišné krajiny, to nebol dobrý nápad.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Pri pátraní po tom, ktorá politická téma práve hýbe s ľuďmi, sa mi osvedčila jedna dosť primitívna technika: porozhliadnuť sa po rôznych fórach, kde sa schádza širšia medzinárodná komunita, a sledovať, o čom sa tam práve hovorí a akým tónom, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Ak nejaké politické tému exploduje do šnúry 1500 príspevkov na fóre, kde spolu väčšinou lenivým tempom vykecávajú dvaja-traja živí ľudia a jeden spamový robot, je to dobrý príznak toho, že sa niečo deje.

SkryťVypnúť reklamu

Témy ako eurobondy, koronabondy, záchranné balíčky, Trojka, dlhy a austerita v poslednom období túto podmienku dokonale spĺňali. Jedinou ďalšou politickou témou, pri ktorej v Európe tečú "kolektívne nervy" podobným spôsobom, je divoká migrácia z tretieho sveta.

Internet je dosť rôznorodý, ale pri myšlienke spoločných dlhov eurozóny sa snáď prvýkrát stalo, že sa na seba navzájom začali podobať debaty na tak odlišných weboch, ako sú Reddit a Financial Times. Tie pritom majú úplne inú demografiu.

Reddit je skôr domovom mladších užívateľov, politicky ďaleko viac doľava než doprava, veľké body tam zbiera napríklad Bernie Sanders alebo zelené hnutia. Tiež sa tam vyskytuje viditeľná komunita idealisticky ladených eurofederalistov, o ktorých v realite skoro nezakopnete.

SkryťVypnúť reklamu

Financial Times sú naproti tomu domovským teritóriom manažérov, účtovníkov, investorov, prípadne špekulantov, ktorí sa v diskusiách navzájom častujú pojmami ako spread, yield a forexové riziko.

Tentoraz sa však tamojšie komunity začali nápadne podobať - ako prudko zvýšenou prevádzkou proti normálnym pomerom, tak i celkovým tónom debaty a argumentmi, ktoré v nej padali.

(Dve dlhé vlákna pre porovnanie: Reddit, Financial Times - pozrite komentáre pod článkom.)

Keby som to mal zhrnúť stručne, vyzerá základná kostra týchto debát asi takto:

Zo strany Severu, ku ktorému sa viacmenej radia všetky germánsko jazyčné krajiny, ale Belgicko už nie, lietajú na adresu Juhu zhruba tieto invektívy:

- flákači slniaci sa na pláži namiesto práce, vyberaví žobráci, prežrali svoju budúcnosť, nevyužili žiadnu príležitosť k reformám, mafia, daňové úniky, počúvajú hlúpych ukričaných populistov, keby radšej zdanili svoje nehnuteľnosti atď.

SkryťVypnúť reklamu

Juh zase útočí na Severanov zhruba takto:

- podhodnotené euro je pre vás neférová výhoda, vytlačili ste nás z exportných trhov, sme vám dobrí leda ako strážcovia hraníc proti Afrike, naša mládež študuje na naše náklady a vy si potom hotových kvalifikovaných ľudí pretiahnete vyššími platmi k sebe, chcete využiť príležitosti a dostať pod kontrolu aj posledné zvyšky našej ekonomiky, Holandsko a Luxembursko fungujú ako daňové raje, my sme Nemcom po druhej svetovej vojne ich dlhy čiastočne odpustili (skutočne).

Do toho sa občas pripletie nejaký Brit so zdvorilou, ale samoľúbou poznámkou v zmysle "som rád, že sa tejto show nemusíme nijako zúčastniť". Ešte pred rokom by dostal nakladačku, teraz ho ostatní ignorujú a hádajú sa ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Tragédiou tejto debaty je pritom hlavne to, že obe strany majú kus pravdy. Človek má radšej pekné čiernobiele príbehy, na jednej strane hrdinovia, na druhej zloduchovia, ale táto dlhová história je plná selektívneho videnia sveta a šedých škvŕn.

Ak začneme u tých Nemcov, Holanďanov a spol., Ich hlavný argument znie "nechceme platiť za cudzie chyby", čo je úplne pochopiteľné. (Podstatne menej radi to sami počujú, keď ide o rôzne celoeurópske schémy na redistribúciu migrantov z tretieho sveta.)

Dosť často si pritom sťažujú na to, že si museli utiahnuť opasky sami, že ich kúpna sila nie je, čo bývala. Starí sa obávajú, že prídu o celoživotne vytvárané úspory práve v tej fáze života, kedy by ich potrebovali najviac.

Mladí nadávajú na to, že nástupné platy sú nič moc a že dane a nevyhnutné životné výdavky už sú teraz dosť vysoké na to, aby im sťažovali založenie rodiny. Všetky vekové kategórie potom svorne nadávajú na prudký nárast nájomného v posledných rokoch, ktorý im vyžiera z rodinného koláča.

SkryťVypnúť reklamu

Taliani a Španieli zasa pôsobia dojmom ľudí pritlačených k stene. Mladšia generácia sa na masívnom dlhu nijako nepodieľala a celú tú mizériu, vysokú nezamestnanosť, chabý hospodársky rast a tvrdé škrty dostali takpovediac darom k svojmu dospievaniu.

Vedia, že ak chcú mať budúcnosť, musia opustiť svoje rodiny a ísť robiť kariéru do cudzích krajín - nie veľmi príjemná vyhliadka v časoch, ktoré sú občas chválené ako najlepšia éra v dejinách ľudstva vôbec. Ťažko im spravodlivo nariadiť, že teraz majú platiť za hriechy svojich otcov a dedov, keď ekonomika stagnuje.

(Práve táto trvalosť dlhového zaťaženia celých národov je dôvod, prečo byť s verejnými dlhmi čertovsky opatrný. Človek môže umrieť a firma skrachovať, načo veritelia zaplačú, čo je zasa súčasťou ich rizika. Ale štáty zanikajú len málokedy a olovenú vestu zadĺženia potom ťahajú ďalšie generácie , ktorých sa nikto nepýtal.)

SkryťVypnúť reklamu

Neviem, ako toto celé dopadne, ale jedno pokladám za isté: Taliansku nebude možné predpísať zvonka rovnaký druh hospodárskej správy ako Grécku.

Jeho ekonomika je skoro desaťkrát väčšia a krajina patrí ako k zakladajúcim členom celého spoločenstva, tak k čistým platcom do európskych rozpočtov, z čoho čerpá určitú duševnú energiu k vzdoru a neochotu sa podriadiť požiadavkám z cudziny.

Pýtajú sa ma občas čitatelia, či pokladám nejaký Italexit za možný. K tomu možno povedať, že na rozdiel od Spojeného kráľovstva by Taliansko musela opustiť euro a prejsť na inú menu, čo je proces, ktorý nemá žiadny právny rámec.

Európske zmluvy proste žiadny mechanizmus pre opustenie eura nepoznajú. Je zamýšľané ako večné, od dnešných čias až do plus nekonečna.

Na druhú stranu: história ukazuje, že všetka rôznorodá spoločenstvo dá udržať pohromade iba dvoma spôsobmi - vzájomnou dôverou alebo represiou. Nie papierovými väzbami, čo tie zmluvy v podstate sú.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina mocenských štruktúr v histórii neváhala uplatňovať represiu, preto majú dnešné národy panteóny plné mučeníkov. To v dnešnej Európe nie je možné. Aj keby mal niekto také chúťky, nemá k tomu adekvátne vojenskú silu, na armádach sa tu škrtalo najviac. Tu sa posledné desiatky rokov vsádzalo na vzájomnú výhodnosť celej spolupráce a rastúce priateľstva národov.

Tento konflikt o peniaze je pre pocit vzájomnej blízkosti a spolupatričnosti veľmi korozívny. Platí to aj v malom meradle; dosť manželských párov sa odcudzí a nakoniec rozvedie kvôli peniazom, hádkam a stresom s nimi spojeným.

Na úrovni celých národov to nemôže byť zásadne odlišné. Nikto nestojí o nálepku čiernej ovce, rozhadzovačnej, neschopnej a nedôveryhodnej. A nikto nechce byť za hlupáka, ktorý svojou drinou vydržiava iných ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Táto spoločná mena zastrešujúca úplne odlišné krajiny, to nebol dobrý nápad. Predstava jej priaznivcov bola, že takto vznikne celý kontinent pokrývajúci zónu zdieľaného bohatstva a prosperity.

V praxi sme však došli k stavu, keď na seba urazené a ponížené národy pokrikujú z oboch strán ekonomickej i politickej priepasti, ktorá sa medzi nimi roztvorila.

Takto žiadna utópia nevyzerá.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu