SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Pandémia dopadá viac na ženy. Ľahšie stratia prácu a starostlivosť o deti je na nich

Ženy častejšie pracujú v službách, ktoré teraz nefungujú.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Eva Šoltísová)

Opatrenia kvôli koronavírusu viac dopadajú na ženy, upozorňujú sociológovia.

Drvivá väčšina zdravotných sestier, ktoré sa starajú o chorých, sú ženy. Tie sa doma stretávajú tiež so zvýšenou starostlivosťou o deti a o domácnosť.

Častejšie pracujú v službách, ktoré teraz nefungujú.

Pandémia tiež zhoršuje domáce násilie, ktorého častejšími obeťami sú tiež ženy, píše Tereza Kučerová v článku uverejnenom na serveri idnes.cz.

Hoci na ochorenie covid-19 zomierajú viac muži a zatiaľ nevieme prečo, z dát vyplýva, že ženy majú vyššiu pravdepodobnosť nákazy koronavírusom.

Skryť Vypnúť reklamu

V takzvanej prvej línii sa ocitajú najmä ženské profesie. Väčšina zdravotných sestier a pracovníčok v zdravotníctve v Európskej únii sú ženy.

V Česku je podľa údajov Českého štatistického úradu podiel špecializovaných lekárov a lekárok pomerne vyrovnaný, ženy tiež tvoria drvivú väčšinu zdravotných sestier, ošetrovateliek a pracovníčok v sociálnych službách.

Muži naopak majú monopol medzi hasičmi, policajtmi a vodičmi autobusov či kamiónov.

V predajniach je prevaha žien.

Sociológovia upozorňujú na to, že kríza spôsobená pandémiou koronavírusu postihne viac ženy.

Podľa vedúcej oddelenia Gender a sociológia Sociologického ústavu Akadémie vied Aleny Křížkovej ekonómovia často upozorňujú na to, že v časoch ekonomických kríz strácajú zamestnanie hlavne muži, pretože je postihnutá priemyselná výroba, stavebníctvo a ďalšie odbory s prevahou mužov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ak si chceme zobrať poučenie z predchádzajúcej ekonomickej krízy (v roku 2008, pozn. red.), tak je predovšetkým dôležitá reakcia vlády na tieto straty. Tá nakoniec rozhoduje, aké skupiny obyvateľov dôsledky krízy pocítia najviac.

Typicky je zachraňovaný automobilový priemysel. Úsporné opatrenia sa na druhej strane dotknú napríklad miezd v štátnej správe, kde pracuje viac žien, a na ženy tiež viac dopadnú škrty či zmrazenie sociálnych dávok, pretože sú častejšie na rodičovskej, doma s deťmi. Takže v dôsledku je vplyv krízy na ženy väčší," vysvetľuje Křížková.

Podstatný rozdiel v účinkoch na trh práce z hľadiska rodovej rovnosti medzi krízou v roku 2008 a dneškom spočíva podľa sociológov v tom, že sa teraz sa uzatvárajú prevádzkarne osobných služieb, reštaurácie alebo hotely, v ktorých pracujú prevažne ženy.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa dát Českého štatistického úradu v cestovnom ruchu medzi sprievodcami a sprievodkyňami, ktorí kvôli pandémii väčšinou prišli o prácu, je 80 percent žien, medzi recepčnými v hoteloch a reštauráciách je vyše 80 percent žien.

Ženy tiež tvoria absolútnu väčšinu osôb v kaderníctvach, kozmetických salónoch a takmer 90 percent žien pracuje v odborných rehabilitačných službách. Teda v prevádzkach, ktoré musia byť z vládnych nariadení zatvorené.

Neviditeľná práca

Sociológovia tiež upozorňujú na to, že ženy oveľa častejšie zostali s deťmi doma po uzavretí škôl a škôlok. Starostlivosť o deti je totiž vo väčšine prípadoch vykonávaná primárne ženami.

"So zatvorením škôl a prechodom na domáce vzdelávanie vzrastajú nároky na starostlivosť o deti, zvyšuje sa aj potreba starostlivosti o starších členov rodiny, ktorí nemajú vychádzať, a je možné, že sa do budúcna zvýši aj potreba starostlivosti o chorých v rámci širšej rodiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Bežne neviditeľná starostlivosť je v súčasnej situácii kľúčová ako vo formálnych oblastiach, ako je starostlivosť v zdravotníctve alebo sociálnych službách, tak tá, ktorú označujeme za neformálne," vysvetlila Radka Dudová zo Sociologického ústavu.

Dodala, že táto situácia môže viesť k tomu, že sa do starostlivosti zapojí viac muži.

Nadmerne zaťažené sú najmä ženy, ktoré začali pracovať z domu.

"V súčasnej dobe sa niektoré ženy ocitajú v situácii, keď pracujú z domu a zároveň sa starajú o dieťa alebo deti, ktoré nemôžu navštevovať škôlku, školu ani krúžky. Aj keď si partneri starostlivosť o domácnosť a deti medzi sebou rozdelia, stále je jej viac než pri bežnom fungovaní," hovorí Hana Hašková z oddelenia Gender a sociológie.

Skryť Vypnúť reklamu

Pranie je primárne na žene v 90 percentách českých domácností, z troch štvrtín sa ženy častejšie starajú o upratovanie, z 80 percent varia a v takmer 70 percent žien pomáha deťom s prípravou do školy.

Najhoršie na tom budú samoživitelia

Ženám, ktoré museli s deťmi ostať doma, sa tiež znížil príjem. Sociológovia z Akadémie vied upozorňujú na to, že ak sú ženy zamestnané, zníži sa ich príjem minimálne o 40 percent. Ak pracovali ako SZČO či vo švarcsystéme, môže to pre nich znamenať kompletný výpadok príjmov.

Výskumníci tiež upozorňujú na to, že je pravdepodobné, že návrat do práce pre ženy bude náročný, pretože sa budú stretávať napríklad so stratou klientely. Najzraniteľnejšou skupinou sú slobodní rodičia.

V roku 2019 bola tretina domácností sólo rodičov ohrozená chudobou.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je nutné myslieť na to, že práve tieto domácnosti sa teraz ocitajú v zďaleka najzložitejšej situácii. Medzi sólo rodičmi prevládajú ženy, je ich vyše 90 percent. A tie nemajú v súčasnej situácii v podstate žiadnu voľbu, neponúka sa im žiadne riešenie okrem ošetrovného, ​​ktoré znamená mnohokrát likvidačné zníženie príjmov. A k tomu pripočítajme napríklad ešte stále nevyriešený problém vymáhanie výživného,​​" zakončila sociologička Alena Křížková.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

3 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

2 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

8 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

5 h