SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Ozbrojenec zabil v Novom Škótsku 16 ľudí

Jeho séria strelných útokov trvala 12 hodín a je najkrvavejším takýmto činom v dejinách Kanady.

Podozrivý podľa polície jazdil na falošnom policajnom vozidle, ktoré neskôr vymenil za iné auto. Podozrivý podľa polície jazdil na falošnom policajnom vozidle, ktoré neskôr vymenil za iné auto. (Zdroj: SITA/AP)

TORONTO - Šestnásť ľudí zabil v nedeľu v kanadskej provincii Nové Škótsko muž prezlečený za policajta.

Jeho séria strelných útokov trvala 12 hodín a je najkrvavejším takýmto činom v dejinách krajiny.

Podozrivý páchateľ je podľa úradov tiež mŕtvy, informovali agentúra AP a stanica BBC.

Motív činu nie je zatiaľ známy, polícia sa však domnieva, že útočník konal sám.

Na prvé obete podľa nej pravdepodobne strieľal cielene, následne však začal útočiť náhodne. Medzi zabitými je aj policajtka.

Viacero tiel našli v dome v malom vidieckom mestečku Portapique a pred ním, čo bolo podľa polície prvým miestom činu. Telá objavili aj na iných miestach.

Skryť Vypnúť reklamu

Práve z Portapique, 100 kilometrov severne od provinčnej metropoly Halifax, dostala polícia ešte v sobotu neskoro večer miestneho času prvé hlásenie o "osobe so strelnými zbraňami", po ktorom spustila vyšetrovanie neskôr rozšírené na "aktívnu streľbu".

Obyvateľov mestečka počas noci úrady vyzvali, aby sa zamkli vnútri a nevychádzali zo suterénov svojich domov.

Podozrivý podľa polície jazdil na falošnom policajnom vozidle, ktoré neskôr vymenil za iné auto.

Policajti ho napokon našli na čerpacej stanici v obci Enfield pri Halifaxe v nedeľu dopoludnia.

Polícia predpokladaného strelca identifikovala ako 51-ročného Gabriela Wortmana. Najskôr oznámila, že ho na čerpacej stanici zadržala, neskôr však bez ďalšieho vysvetlenia uviedla, že zomrel.

Skryť Vypnúť reklamu

Hovorca polície potvrdil, že o život okrem podozrivého prišlo 16 ľudí, pričom v jednom okamihu došlo aj k prestrelke medzi páchateľom a príslušníkmi policajného zboru.

Ďalší policajný predstaviteľ povedal, že vyšetrovatelia preveria aj to, či útok nejako nesúvisel s pandémiou koronavírusu, pre ktorú platia obmedzenia pohybu. Zatiaľ však súvis nenašli.

Masové streľby sú v Kanade pomerne zriedkavé. Zbrojnú legislatívu v krajine sprísnili po masovej streľbe z roku 1989, pri ktorej ozbrojenec Marc Lépine zabil na vysokej škole v Montreale 14 žien a seba. Pred streľbou z uplynulého víkendu to bol najhorší takýto útok v Kanade.

Kanadský premiér Justin Trudeau nedeľňajšie útoky označil za "hrozivú situáciu" a premiér Nového Škótska Stephen McNeil novinárom povedal, že "je to jeden z najzbytočnejších násilných činov v dejinách našej provincie".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

3 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

3 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

8 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

6 h