SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Česi dnes otvorili farmárske trhy, autobazáre, autosalóny a remeslá s prevádzkami

Nemecko po mesiaci otvorilo niektoré obchody, Nórsko materské školy.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

PRAHA - V Českej republike evidovali v nedeľu ďalších 92 prípadov nákazy novým koronavírusom, denný prírastok infikovaných tak v krajine klesol štvrtý deň po sebe.

Celkový počet nakazených sa podľa aktuálnych údajov ministerstva zdravotníctva zvýšil na 6746, informoval v pondelok ráno Český rozhlas.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z ochorenia COVID-19 spôsobovaného koronavírusom SARS-CoV-2 sa v Česku doposiaľ vyliečilo 1298 pacientov, uzdravenie 63 z nich potvrdili počas nedele.

Nákaze v nemocniciach v krajine podľahlo 186 ľudí, päť nových úmrtí zaznamenali v nedeľu. Tento počet obetí platí k nedeľňajšiemu večeru, aktualizáciu údajov ministerstvo zdravotníctva poskytne až neskôr dopoludnia.

SkryťVypnúť reklamu

Česká vláda v piatok oznámila, ktoré prevádzky - zatvorené v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu - sa od pondelka otvoria. Potvrdila tak prvú časť plánu uvoľňovania prísnych obmedzení, ktorý predstavila v utorok 14. apríla.

Dovolia aj malé svadby či tréningové aktivity športovcov

V pondelok sa otvoria: farmárske trhy, autobazáre, autosalóny a remeslá s prevádzkami.

Budú sa môcť konať aj malé svadby s účasťou do desať ľudí, vonkajšie tréningové aktivity profesionálnych športovcov v menších skupinách za presne stanovených podmienok.

Pre výučbu maximálne piatich študentov v poslednom ročníku štúdia sa otvoria aj univerzity. V nasledujúcich týždňoch sa otvoria aj ďalšie prevádzky, služby a obchody.

V pondelok sa k bežnej prevádzke vrátia aj české úrady. Ich zamestnanci a verejnosť však budú musieť v úradných budovách dodržiavať prísne hygienické podmienky a obmedziť osobný kontakt na minimum.

SkryťVypnúť reklamu

Nemecko po mesiaci otvorilo niektoré obchody

Nemecko povolilo v pondelok otvorenie niektorých menších a stredne veľkých obchodov, akými sú kníhkupectvá, autoservisy a predajne bicyklov. Ďalšie kroky sa od Berlína očakávajú koncom apríla, píše agentúra DPA.

Otvorenie obchodov povolila spolková vláda. Niektoré spolkové krajiny si tieto nariadenia prispôsobili - napríklad Durínsko otvorí obchody až vo štvrtok.

Vo väčšine spolkových krajín sa v pondelok otvorili kníhkupectva, autoservisy či predajne bicyklov. V niektorých spolkových krajinách takisto zoologické záhrady.

V Berlíne, Sasku a Brandenbursku čiastočne otvorili školy, aby sa v nich mohli konať maturity či iné záverečné skúšky. Plošne by sa školy mali začať postupne otvárať 4. mája.

Nad otvoreniami škôlok sa naďalej v krajine vedie diskusia. V pondelok by sa mala začať stretávať pracovná skupina, ktorá by mala rozhodnúť o dátume a spôsobe, akým sa otvoria.

SkryťVypnúť reklamu

Minister hospodárstva Peter Altmaier vyzval na jednotu medzi spolkovými krajinami.

"Nemôžeme okolo seba behať ako sliepky a predbiehať sa v sprísňovaní či uvoľňovaní," povedal minister pre denník Bild.

"Ak vydržíme, môžeme sa vyhnúť ďalším obmedzeniam," uviedol Altmaier. "Preto je spoločný postup spolkovej vlády a krajinských vlád tak dôležitý," dodal.

Sasko v pondelok ako prvá spolková krajina opäť povolilo náboženské zhromaždenia.

V Sasku takisto platí povinné nosenie rúšok alebo inej ochrany tváre. K rovnakému kroku pristúpili aj niektoré mestá. V Meklenbursku-Predpomoransku by rúška mali byť povinné od budúceho týždňa.

Ochranu tváre odporúča aj spolková vláda. Na spolkovej úrovni však povinné nie sú.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa webového portálu Berlin Spectator by spolková vláda spoločne so spolkovými krajinami mali posúdiť situáciu 30. apríla, keď sa očakávajú rozhodnutia o ďalšom postupe.

Nórsko po mesiaci otvára materské školy

Nórsko, ktoré tvrdí, že má nákazu novým koronavírusom už pod kontrolou, začalo v pondelok po mesiac trvajúcom zatvorení otvárať predškolské zariadenia. Informoval o tom dopisovateľ tlačovej agentúry AFP.

Úrady uviedli, že znovuotvorenie materských škôl je možné, lebo deti postihlo ochorenie COVID-19 v menšej miere než dospelých. Niektorí rodičia však vyjadrili voči tomuto rozhodnutiu výhrady.

Ide o prvú fázu v rámci postupného uvoľňovania obmedzení, zavedených vládou v krajine v dôsledku pandémie koronavírusu, informovala agentúra AP.

Nórska vláda ešte 8. apríla oznámila, že žiaci prvej až štvrtej triedy základných škôl sa budú môcť do svojich lavíc vrátiť 27. apríla, zatiaľ čo vyššie ročníky sa znovu otvoria ešte "pred letom".

SkryťVypnúť reklamu

Nórska premiérka Erna Solbergová novinárom vtedy povedala, že už je to "26 dní, čo sme zmenili spôsob, akým žijeme svoje životy". Podľa nej sa ukázalo, že vládne nariadenia prijaté na zamedzenie šírenia infekcie fungujú.

Nórsko sa postupným uvoľňovaním obmedzujúcich opatrení pridá ku krajinám ako Rakúsko či Dánsko, ktoré plány na takéto kroky tiež avizovali.

Solbergová ešte 12. marca oznámila zavedenie "najprísnejších a najnepríjemnejších opatrení", aké kedy Nórsko zažilo počas "obdobia mieru". V krajine sa v súlade s týmito obmedzeniami zatvorili bary, plavárne, telocvične, kaderníctva, masážne salóny či tetovacie štúdiá.

Otvorené mohli v Nórsku po tomto termíne naďalej zostať reštaurácie, avšak bez možnosti servírovania prostredníctvom tzv. švédskych stolov. Museli pritom tiež zabezpečiť, že ich zákazníci budú od seba udržiavať minimálne metrovú vzdialenosť. Každý, kto sa do Nórska vrátil zo zahraničia, zároveň musel v súlade s prijatými opatreniami absolvovať povinnú 14-dňovú karanténu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu