SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

"Ohrozujete zvyšok sveta." Najväčší nemecký denník sa tvrdo pustil do Číny

"Zatvárate všetky noviny a servery, ktoré sú k vašej vláde kritické, ale nezatvoríte stánky, kde sa predáva netopieria polievka. Nielenže svojich ľudí sledujete, ale navyše ich aj ohrozujete. A spolu s nimi aj zvyšok sveta," píše šéfredaktor Bildu.

Čínsky prezident Si Ťin-pchingČínsky prezident Si Ťin-pching (Zdroj: SITA/AP)

Najväčší nemecký denník Bild spustil priamy frontálny útok na čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga kvôli celosvetovým následkom šírenia koronavírusu.

V článku Bildu jeho šéfredaktor okrem iného píše, že sa komunistická strana dopustila porušenia mnohých ľudských práv a že musela dlho vedieť, ako je koronavírus nákazlivý a nebezpečný, ale zvyšok sveta nikto nevaroval, píše server echo24.cz.

Autorom listu je šéfredaktor denníka Julian Reichelt.

"Vy (Si Ťin-pching), vaša vláda a vaši vedci vedeli už dávno, ako nákazlivý koronavírus je, ale zvyšku sveta ste o tom nič nepovedali," napísal Reichelt v otvorenom článku adresovanom čínskej hlave štátu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Vaši najväčší experti odmietli odpovedať, keď sa ich západní výskumníci pýtali, čo sa skutočne deje vo Wu-chane. Boli ste veľmi pyšní a veľmi nacionalistickí, než aby ste povedali pravdu, o ktorej ste mali pocit, že je to národná hanba," tvrdí Reichelt.

"Vaša ambasáda v Berlíne mi napísala otvorený list, pretože sme sa ako denník Bild spýtali, či by Čína mala zaplatiť za obrovskú ekonomickú škodu, ktorú koronavírus vo svete spôsobuje," stojí v článku, ktorý publikoval minulý týždeň najväčší nemecký denník.

"Vládnete pomocou prísneho dohľadu nad ľuďmi. Bez neho by ste vôbec nebol prezident. Monitorujete všetko, každého občana, ale odmietate sledovať zamorené trhy vo svojom štáte," stojí v článku, ktorý bol publikovaný aj na serveri denníka Bild.

SkryťVypnúť reklamu

"Zatvárate všetky noviny a servery, ktoré sú k vašej vláde hoci vzdialene kritické, ale nezatvoríte stánky, kde sa predáva netopieria polievka. Nielenže svojich ľudí sledujete, ale navyše je aj ohrozujete. A spolu s nimi aj zvyšok sveta," tvrdí Reichelt.

"Dohľad nad ľuďmi znamená odopieranie slobody. A národ, ktorý nie je slobodný, nemôže byť kreatívny. Národ, ktorý nie je kreatívny, nie je ani inovatívny a neprichádza s žiadnymi vlastnými nápadmi a vynálezmi. To je dôvod, prečo sa váš štát stal majstrom sveta v kradnutí intelektuálneho vlastníctva ostatných," tvrdí šéfredaktor.

Bild cituje aj informáciu z amerického denníka The Washington Post, ktorý informoval o tom, že vedci v čínskom meste Wu-chan, ktorý bol epicentrom nákazy už od minulého roka, robili výskum koronavírusu v tele netopierov. Na mieste ale neboli podľa TWP zďaleka dodržané hygienické štandardy.

SkryťVypnúť reklamu

"Prečo vaše toxické laboratória nemajú rovnaké zabezpečenie ako vaše väzenie pre politických väzňov? Dokázali by ste to vysvetliť všetkým smútiacim vdovám, dcéram, synom, manželom, rodičom obetí koronavírusovej pandémie po celom svete?"pýta sa Reichelt.

Ľudia v Číne už si podľa šéfredaktora nemeckého denníka šepkajú o tom, že sa moc Si ​​Ťin-pchinga a strany, ktoré predstavuje, rúca.

"Vytvorili ste štát bez škrupulí, absolútne netransparentný. Pred korónou bola Čína známa svojím dohľadom nad ľuďmi. Teraz je Čína známa ako štát, ktorý nielen prísne dohliada na svojich obyvateľov a potláča ľudské práva, ale aj ako štát, ktorý nakazil svet smrtiacou infekciou," uviedol Reichelt s tým, že takýto bude politický odkaz Si Ťin-pchinga.

SkryťVypnúť reklamu

Čínska ambasáda podľa Bildu obvinila Reichelta z toho, že nedodržiava "tradičné priateľstvo" medzi Nemcami a Číňanmi.

"Predpokladám, že to považujete za veľké priateľstvo, keď teraz po svete milosrdne posielate ochranné obleky a masky. Ja by som to nazval imperializmom schovaným za úsmevom - nazval by som to trójskym koňom," napísal Reichelt.

"So svojím plánom posilniť postavenie Číny vo svete pomocou šírenia moru neuspejete. Nakoniec to bude váš politický koniec," napísal Reichelt čínskemu prezidentovi.

Celkový oficiálny počet nakazených v Číne, kde bol vírus na konci minulého roka prvýkrát potvrdený, teraz činí 82 747. Chorobe tam podľa čínskych úradov podľahlo 4632 ľudí.

Vo svete sa však špekuluje o tom, že čísla len v meste Wu-chan musia byť oveľa vyššie.

SkryťVypnúť reklamu

V Nemecku je zase podľa Inštitútu Roberta Kocha celkom 141 672 prípadov, z ktorých 4404 infekcii podľahlo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu