BRATISLAVA – Od utorka 21. apríla bude v súvislosti s pandémiou platiť zákaz vychádzania a zdržiavania sa na verejnosti pre osoby, ktoré nemajú rúško alebo inú pokrývku nosa a úst.
Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Daša Račková.
Nariadenie nadobudne platnosť o polnoci a bude platné do odvolania.
Nariadenie neplatí pre deti do 2 rokov a osoby trpiace poruchami autistického spektra.
Taktiež ho nemusia dodržiavať osoby, ktoré spolu cestujú v aute, pričom všetky pochádzajú z jednej domácnosti.
Rúško nemusia mať ani ľudia v prírode, ktorí pochádzajú z jednej domácnosti a sú vzdialení od iných skupín ľudí aspoň 20 metrov.
Osoby, ktoré spolu nežijú v jednej domácnosti, nemusia mať v prírode rúško za predpokladu, že sa od seba nachádzajú aspoň 20 metrov.
Nariadenie neplatí ani pre vodičov verejnej dopravy, ktorí sú sami v uzavretej kabíne oddelene od ostatného priestoru určeného na prepravu osôb.
ÚVZ zároveň odporúča občanom, aby si pred prekrytím nosa a úst vydezinfikovali ruky mydlom alebo prípravkom na báze alkoholu a aby si rúško nasadzovali tak, aby medzi rúškom a tvárou nevznikali medzery, ktoré by vírusu umožnili preniknúť do oblasti tváre.
Nemocnice môžu spustiť plánované zákroky
Nemocnice môžu spustiť plánované zákroky, ale za presne stanovených podmienok.
Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, národný klinický tím po konzultácii s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím pripravil pre nemocnice jasné pravidlá.
Plánovaná zdravotná starostlivosť v nemocniciach sa bude riadiť Klinickým protokolom.
"Operácia, ktoré nie je akútna, sa poskytne na základe rozhodnutia konziliárneho tímu daného zdravotníckeho zariadenia. Konzílium bude tvoriť zástupca operačnej disciplíny alebo ďalší špecialisti, ktorí posúdia, či je vykonanie daného výkonu bezpečné na základe návrhu indikujúceho lekára," uviedol Krajčí.
Ako uviedol šéf rezortu, prioritne sa musí riešiť situácia s ochorením Covid-19 a poskytovanie zdravotnej starostlivosti v tejto oblasti. Konzílium bude preto pri rozhodovaní o plánovanej operácii prihliadať na fakt, či je nemocnica schopná poskytovať v stopercentnej kondícií neodkladnú zdravotnú starostlivosť.
Dôležitým rozmerom pri posudzovaní bude aj aktuálna epidemiologická situáciu daného zariadenia.
Na základe klinického posúdenia budú pacienti rozdelení do troch skupín, a to stredne naliehavé, naliehavé a urgentné stavy.
"V prípade, že sa kapacita nemocnice na riešenie pacientov v urgentnom stave naplnila, zabezpečilo by sa ich presmerovanie na pracoviská s dostatočnou kapacitou. Takýto transfer je potrebné podľa potreby realizovať v spolupráci so zdravotnými poisťovňami pri zohľadnení reprofilizačných plánov ústavných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti," uzavrel minister zdravotníctva.
V súvislosti s koronavírusom bolo do nedele 19. apríla na Slovensku pozitívne otestovaných 1 161 osôb, 12 osôb nákaze podľahlo.
V nemocniciach je hospitalizovaných 212 pacientov, u 81 bolo ochorenie potvrdené, 131 čaká na výsledky testov.
Na jednotke intenzívnej starostlivosti je osem pacientov, dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii.
Vyliečených je 229 ľudí, z toho bolo 56 hospitalizovaných v nemocniciach a 173 sa vyliečilo v domácej izolácii.