SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Prvé prevádzky sa začnú otvárať od stredy, plán má celkovo 4 fázy

V prvej fáze by sa mali otvárať obchody a prevádzky služieb s rozlohou do 300 metrov štvorcových, služby verejného stravovania cez okienko, služby dlhodobého ubytovania bez stravy, vonkajšie trhoviská, predajne automobilov a autobazary.

Igor Matovič predstavil harmonogram otvárania prevádzok.Igor Matovič predstavil harmonogram otvárania prevádzok. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Ďalšie prevádzky by sa na Slovensku mohli začať otvárať už v stredu 22. apríla.

Vyplýva to z plánu, ktorý vypracovalo konzílium epidemiológov, infektológov a verejných zdravotníkov. Plán v utorok predloží premiér Igor Matovič Ústrednému krízovému štábu na posúdenie a prípadné schválenie.

V prvej fáze by sa pritom mali otvárať obchody a prevádzky služieb s rozlohou do 300 metrov štvorcových, služby verejného stravovania, avšak iba cez predajné okienko.

Využívať by sa už mali dať aj vonkajšie športoviská pre bezkontaktné športy bez využitia šatní a toaliet a bez obecenstva, služby dlhodobého ubytovania bez stravy, vonkajšie trhoviská podľa stanovených podmienok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Otvárať by sa mali aj predajne automobilov, motoriek a autobazary.

Plán pozostáva aj z ďalších troch fáz, ktorých zavádzanie však nie je v návrhu určené konkrétnym dátumom.

Podľa Matoviča to totiž bude závisieť od vývoja šírenia koronavírusu po zavedení prvej fázy plánu.

„Poďme otvoriť niektoré obchodné prevádzky, ale budeme musieť byť dvakrát viac zodpovednejší, ako doteraz," povedal na pondelňajšej tlačovej konfernecii Matovič s tým, že ak sa ukáže, že nákaza začne opäť rásť, tieto obchody zatvoria, a možno aj tie, ktoré sú dnes otvorené.

Otváranie obchodov má byť zároveň podmienené dodržiavaním prísnych podmienok, ako nosenie rúšok, stanovený odstup ľudí, dezinfekcia, vetranie priestorov a podobne.

Návrh tiež počíta so skrátením času v obchodoch vyhradeného pre seniorov z pôvodnej 9 až 12 hodiny na 9 až 11 hodinu a to iba počas pracovných dní.

SkryťVypnúť reklamu

Po novom budú však mať seniori vyhradený čas vo všetkých obchodných prevádzkach.

Nové pravidlá zároveň podľa premiéra obsahujú „dôrazné odporúčanie" pre seniorov, aby do obchodov nechodili mimo vyhradeného času.

Premiér Matovič chce zároveň zaviesť stravné lístky pre seniorov, za ktoré by si mali kupovať jedlo z reštaurácií.

Obmedzil by sa tak podľa neho ich pohyb v obchodoch a namiesto preplácania nákladov na zamestnancov by sa reštauráciám týmto spôsobom zabezpečil dopyt.

Mikas: Buďte naďalej ostražití

Ako uviedol hlavný hygienik Ján Mikas, je potrebné, aby boli ľudia aj naďalej ostražití a dbali na ochranu seba aj ostatných.

Definovaním týchto fáz chceli podľa neho odborníci dosiahnuť, aby sa ľudia oboznámili s možnými uvoľneniami a aby sa na ne mohli pripraviť, ak to dovolí epidemiologická situácia.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by podľa Mikasa pozitívne prípady pribúdali tak ako doteraz, postupovali by sme plynule do druhej fázy.

"Vždy by zasadlo konzílium, aby sa zhodnotili plusy a mínusy. Želali by sme si všetci, aby sme to mohli takýmto spôsobom spustiť. Uvidíme, ako bude vyzerať epidemiologická situácia," konštatoval.

V druhej fáze krátkodobé ubytovanie, kaderníctva, taxi služby, detské kluby, bohoslužby a svadby

V druhej fáze by sa podľa predstaveného plánu spúšťalo krátkodobé ubytovanie, avšak bez spoločného stravovania, jedlo by sa mohlo distribuovať na izbu. Izby by museli byť so sociálnym zariadením a kúpeľňou a ubytovanie by zároveň neposkytovalo iné služby. Podľa podmienok by sa mohli v tejto fáze otvárať aj kaderníctva, pedikúry a manikúry, taxi služby, detské kluby do 10 rokov, obnovili by sa bohoslužby a svadby. Sprístupniť by sa mali aj vonkajšie turistické atrakcie.

SkryťVypnúť reklamu

V tretej fáze obchody do 1000 m2, vonkajšie terasy, múzeá, galérie či knižnice

Tretia fáza zahŕňa otvorenie obchodov a služieb do tisíc metrov štvorcových. Poskytovať by sa mohlo tiež verejné stravovanie na vonkajších terasách. Dostupné by boli aj masáže, športové a rekondičné rehabilitácie, v rámci nich však len suché procedúry. Podľa podmienok by sa otvárali aj múzeá, galérie či knižnice.

V poslednej fáze kiná, divadlá, kúpaiská a obchodné centrá, školy a škôlky

Posledná fáza by znamenala otvorenie kín, divadiel, kúpalísk, obchodných centier, škôl, škôlok, vnútorných športovísk, organizovanie hromadných podujatí, športových podujatí a poskytovanie ubytovania.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu