SME
Štvrtok, 1. október, 2020 | Meniny má ArnoldKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Prvé prevádzky sa začnú otvárať od stredy, plán má celkovo 4 fázy

V prvej fáze by sa mali otvárať obchody a prevádzky služieb s rozlohou do 300 metrov štvorcových, služby verejného stravovania cez okienko, služby dlhodobého ubytovania bez stravy, vonkajšie trhoviská, predajne automobilov a autobazary.

Igor Matovič predstavil harmonogram otvárania prevádzok.Igor Matovič predstavil harmonogram otvárania prevádzok. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Ďalšie prevádzky by sa na Slovensku mohli začať otvárať už v stredu 22. apríla.

Vyplýva to z plánu, ktorý vypracovalo konzílium epidemiológov, infektológov a verejných zdravotníkov. Plán v utorok predloží premiér Igor Matovič Ústrednému krízovému štábu na posúdenie a prípadné schválenie.

V prvej fáze by sa pritom mali otvárať obchody a prevádzky služieb s rozlohou do 300 metrov štvorcových, služby verejného stravovania, avšak iba cez predajné okienko.

Využívať by sa už mali dať aj vonkajšie športoviská pre bezkontaktné športy bez využitia šatní a toaliet a bez obecenstva, služby dlhodobého ubytovania bez stravy, vonkajšie trhoviská podľa stanovených podmienok.

Skryť Vypnúť reklamu

Otvárať by sa mali aj predajne automobilov, motoriek a autobazary.

Plán pozostáva aj z ďalších troch fáz, ktorých zavádzanie však nie je v návrhu určené konkrétnym dátumom.

Podľa Matoviča to totiž bude závisieť od vývoja šírenia koronavírusu po zavedení prvej fázy plánu.

„Poďme otvoriť niektoré obchodné prevádzky, ale budeme musieť byť dvakrát viac zodpovednejší, ako doteraz," povedal na pondelňajšej tlačovej konfernecii Matovič s tým, že ak sa ukáže, že nákaza začne opäť rásť, tieto obchody zatvoria, a možno aj tie, ktoré sú dnes otvorené.

Otváranie obchodov má byť zároveň podmienené dodržiavaním prísnych podmienok, ako nosenie rúšok, stanovený odstup ľudí, dezinfekcia, vetranie priestorov a podobne.

Návrh tiež počíta so skrátením času v obchodoch vyhradeného pre seniorov z pôvodnej 9 až 12 hodiny na 9 až 11 hodinu a to iba počas pracovných dní.

Skryť Vypnúť reklamu

Po novom budú však mať seniori vyhradený čas vo všetkých obchodných prevádzkach.

Nové pravidlá zároveň podľa premiéra obsahujú „dôrazné odporúčanie" pre seniorov, aby do obchodov nechodili mimo vyhradeného času.

Premiér Matovič chce zároveň zaviesť stravné lístky pre seniorov, za ktoré by si mali kupovať jedlo z reštaurácií.

Obmedzil by sa tak podľa neho ich pohyb v obchodoch a namiesto preplácania nákladov na zamestnancov by sa reštauráciám týmto spôsobom zabezpečil dopyt.

Mikas: Buďte naďalej ostražití

Ako uviedol hlavný hygienik Ján Mikas, je potrebné, aby boli ľudia aj naďalej ostražití a dbali na ochranu seba aj ostatných.

Definovaním týchto fáz chceli podľa neho odborníci dosiahnuť, aby sa ľudia oboznámili s možnými uvoľneniami a aby sa na ne mohli pripraviť, ak to dovolí epidemiologická situácia.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak by podľa Mikasa pozitívne prípady pribúdali tak ako doteraz, postupovali by sme plynule do druhej fázy.

"Vždy by zasadlo konzílium, aby sa zhodnotili plusy a mínusy. Želali by sme si všetci, aby sme to mohli takýmto spôsobom spustiť. Uvidíme, ako bude vyzerať epidemiologická situácia," konštatoval.

V druhej fáze krátkodobé ubytovanie, kaderníctva, taxi služby, detské kluby, bohoslužby a svadby

V druhej fáze by sa podľa predstaveného plánu spúšťalo krátkodobé ubytovanie, avšak bez spoločného stravovania, jedlo by sa mohlo distribuovať na izbu. Izby by museli byť so sociálnym zariadením a kúpeľňou a ubytovanie by zároveň neposkytovalo iné služby. Podľa podmienok by sa mohli v tejto fáze otvárať aj kaderníctva, pedikúry a manikúry, taxi služby, detské kluby do 10 rokov, obnovili by sa bohoslužby a svadby. Sprístupniť by sa mali aj vonkajšie turistické atrakcie.

Skryť Vypnúť reklamu

V tretej fáze obchody do 1000 m2, vonkajšie terasy, múzeá, galérie či knižnice

Tretia fáza zahŕňa otvorenie obchodov a služieb do tisíc metrov štvorcových. Poskytovať by sa mohlo tiež verejné stravovanie na vonkajších terasách. Dostupné by boli aj masáže, športové a rekondičné rehabilitácie, v rámci nich však len suché procedúry. Podľa podmienok by sa otvárali aj múzeá, galérie či knižnice.

V poslednej fáze kiná, divadlá, kúpaiská a obchodné centrá, školy a škôlky

Posledná fáza by znamenala otvorenie kín, divadiel, kúpalísk, obchodných centier, škôl, škôlok, vnútorných športovísk, organizovanie hromadných podujatí, športových podujatí a poskytovanie ubytovania.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Miesto, kde polícia našla telá.
Kresťanstvo

Biskupi udelili dišpenz od povinnej účasti veriacich na nedeľných bohoslužbách

V kostoloch tiež platí od 1. októbra obmedzenie počtu účastníkov bohoslužieb. Ľudia vo vyššom veku alebo s chronickými ochoreniami majú bohoslužby sledovať prostredníctvom médií.

Cirkvi lobujú za povolenie omší.
Zahraničie

Biden utrpel strategické víťazstvo. Trump si veľa veril a málo sa pripravil

Prvá prezidentská debata bola presná a výstižná ako správa o stave Ameriky po štyroch rokoch zostreného kultúrneho a politického boja. Nadávky, prekrikovanie, nepočúvanie toho druhého...

Úradujúci americký prezident Donald Trump (vľavo) a bývalý viceprezident Joe Biden počas prvej prezidentskej debaty 29. septembra 2020 v Clevelande.
Slovensko

Rezort práce spúšťa projekty za 110 miliónov eur na podporu zamestnanosti

Druhá fáza začína od 1. októbra a projekty v tejto fáze sú zamerané na rozbeh podnikania, pomoc zariadeniam sociálnych služieb a na pomoc zamestnávateľom.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) sa rozpráva s novinármi po rokovaní vlády v Bratislave 16. septembra 2020.