BRATISLAVA. Národná kriminálna agentúra zasahuje u bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru, píše denník SME s tým, že informáciu ako prvý priniesol Denník N.
Podľa dostupných informácií prebieha domová prehliadka u Kičuru na strednom Slovensku a súvisí s podozreniami z machinácií pri verejnom obstarávaní.
Tieto informácie potvrdila aj polícia, ktorá hovorí o zaisťovacích úkonoch v Žilinskom a Banskobystrickom kraji. Okrem exšéfa rezerv je totiž polícia aj u Kičurovho otca, Rudolfa Kičuru.
"Ide o akciu s krycím názvom "Rezervy", v súvislosti s korupčnou trestnou činnosťou v prostredí Správy štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky," spresnil policajný hovorca Michal Slivka.
Stíhanie vo veci nákupov v rezervách začala stíhanie v veci ešte koncom marca. V tých dňoch bol vypovedať už aj samotný Kičura.
Fico označil Kičuru za osobného priateľa
Odvolanie Kičuru patrilo k prvým krokom vlády Igora Matoviča, a to pre čudné nákupy ochranných pomôcok potrebných pre boj s koronavírusom.
Napríklad jeho úrad kúpil 200-tisíc menej kvalitných rýchlotestov na nový koronavírus za šesť miliónov eur, čo je 15-krát viac, ako za ne zaplatila Čína.
Kičura to vysvetľoval chybou v počítaní. Úrad si vraj myslel, že za túto sumu kúpil štyri milióny testov.
Najavo vyšlo taktiež to, že v čase, keď hmotné rezervy draho nakupovali rúška a respirátory, dvadsaťročný syn Kičuru kúpil dva byty v lukratívnej časti Starého Mesta v Bratislave.
Nehnuteľnosti na Konventnej ulici kúpil za neobvykle výhodnú cenu, dokopy 200-tisíc eur, a to od Jána Hečka, ktorý je predsedom dozornej rady Bratislavskej teplárenskej. Vzťahy s týmto šéfom štátnej teplárne Kičura riadne nevysvetlil.
Samotného Kičuru dosadil do hmotných rezerv expremiér Robert Fico zo Smeru, ktorého vlani Kičura označoval za osobného priateľa.
Takýto vzťah prezentoval pri svojom vypočúvaní pred parlamentným výborom, keďže Smer ho začiatkom minulého roka navrhoval za ústavného sudcu.
Na čele hmotných rezerv bol Kičura osem rokov a za ten čas sa s jeho pôsobením spája niekoľko káuz.
V roku 2014 Hospodárske noviny informovali, že štátny úrad pod jeho vedením nevýhodne nakúpil pšenicu a cukor, keďže ich cena na trhu bola v čase podpisu zmluvy výrazne nižšia ako dohodnutá cena.
Štát takto podľa denníka prerobil asi 700-tisíc eur.
Hmotné rezervy kupovali komodity od firmy Montir, vlastnenej Igorom Rattajom, niekdajším partnerom finančnej skupiny J&T.
„Štát som neokradol ani o cent, jednoducho ide o dôsledok toho, že obstarávanie trvá aj mesiac, počas ktorého sa môže cena výrazne znížiť aj zvýšiť," vysvetľoval pre SME Rattaj.
V tom istom roku 2014 sa správa rezerv pod Kičurovým vedením umiestnila aj v rebríčku najdrahších štátnych áut, ktorý zostavila Transparency International. Pre svoje vedenie kúpila Mercedes E 400 za 67-tisíc eur. Skončila tak druhá po guvernérovi NBS.
Zákazka pre Bonul
Kičura vtedy taktiež predĺžil zmluvy na stráženie objektov s firmou Bonul, ktorá patrí Miroslavovi Bödörovi.
Práve na takýchto štátnych zákazkách Bonul počas vlád Fica strojnásobil svoje zisky a stal sa jednou z najúspešnejších SBS na Slovensku. Samotný Fico na jej večierkoch opakovane rečnil.
Obstarávanie vtedy prebehlo úspešne až na tretí raz.
Úrad pre verejné obstarávanie prikázal prvé dve súťaže zrušiť, pretože hmotné rezervy porušili zákon. Pri obstarávaní nastavili diskriminačné požiadavky, ktoré spĺňal len Bonul.
Ušitie zákazky na mieru Bonulu Kičura odmietal.
"V Správe štátnych hmotných rezerv bolo iks kontrol a tieto kontroly konštatovali, že k žiadnemu porušeniu zákona nedošlo," obhajoval obchod Kičura.