BRATISLAVA - Štátna pomoc pre firmy postihnuté koronakrízou možno na Slovensku obíde spoločnosti, ktoré majú registrované sídlo v niektorom z daňových rajov.
Predseda koaličnej SaS a minister hospodárstva Richard Sulík totiž pripustil, že by sa vláda mohla inšpirovať Dánskom, ktoré firmy z daňových rajov zo štátnej pomoci vylúčilo.
"To sa mi zdá celkom 'fikané', mali by sme sa nad tým zamyslieť. Tí, ktorí odlievajú peniaze do daňových rajov fakt nie sú tí, ktorí by tú pomoc potrebovali najviac.
Je to dobrý tip. Na prvé počutie dánska vláda koná správne a áno, prednesiem to na najbližšej koaličnej rade," povedal Sulík na utorňajšej tlačovej konferencii.
Najbližšia koaličná rada by sa podľa Sulíka mala pritom uskutočniť už v stredu večer.
Preplácanie nájmov nie je mŕtva téma
Téma preplácania nájmov nie je podľa ministra hospodárstva mŕtva.
"Som dohodnutý s ministrom financií Eduardom Hegerom, že túto tému budeme riešiť zajtra večer na koaličnej rade. Stále mám nádej, že pomôžeme obchodníkom vysporiadať sa s nájmami," uviedol Sulík.
Ak štát podľa neho zakázal prevádzkam dosahovať tržby, musí im pomôcť s nákladovými položkami.
Ako dodal, podnikateľom pomohli so mzdami pre zamestnancov, klesli im účty za energie, umožnili im odložiť si splátky, ostáva už iba nájomné.
Minister načrtol scenár, podľa ktorého by časť nájomného oželel prenajímateľ, časť by zaplatil štát a ostalo by malé percento, niekde medzi 10 až 20, ktoré by zaplatil obchodník.
"Toto riešenie považujem za korektné a dúfam, že k niečomu v tomto duchu dospejeme," povedal Sulík.
Podľa neho je nutné najprv dospieť k dohode o tom, že je potrebné pomôcť podnikateľom s platením nájmov a až potom sa bude riešiť, aké percento bude platiť kto.
Opätovne zopakoval, že pomoc štátu musí byť v aktuálnej situácii nielen efektívna, ale aj včasná a dostatočná.
Štátnu pomoc by mali dostať aj komunálne podniky
Richard Sulík súhlasí s tým, aby boli kompenzácie na udržanie zamestnanosti v súvislosti s koronakrízou poskytnuté aj komunálnym podnikom.
Reagoval tak na piatkovú výzvu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) adresovanú ministerstvu hospodárstva, informoval v pondelok tlačový odbor rezortu.
"Nevidím najmenší dôvod, aby boli tieto obchodné spoločnosti zriadené samosprávami akokoľvek vyňaté z pomoci pre zamestnávateľov," uviedol šéf rezortu hospodárstva.
"Na rade je teraz ministerstvo financií, aby posúdilo návrh miest a obcí," spresnil Sulík. Zdôraznil, že kompetencie v tejto oblasti má práve finančný rezort.
O pomoc pre obchodné spoločnosti, ktoré sú zriadené samosprávami, požiadal minulý týždeň Sulíka predseda ZMOS Branislav Tréger.
Vláda schválila podmienky podpory udržania zamestnanosti v čase mimoriadnej situácie pre zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) koncom marca.
Vyčlenenie zamestnávateľov vo verejnej správe zo zoznamu oprávnených žiadateľov pomoci považuje Tréger za diskriminačné. "Odstrihnutie" komunálnych podnikov môže podľa neho spôsobiť ich existenčné problémy, ktoré sa prejavia vo forme útlmu podnikateľských činností, prepúšťania zamestnancov a následne prehĺbenia ekonomických problémov samospráv.