SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Na Slovensku pribudlo 45 nových prípadov, testovali 3468 vzoriek

Opatrenia pre koronavírus sa uvoľnili, otvorené sú viaceré prevádzky

Otvorili sa ďalšie obchody. Zdroj:TASROtvorili sa ďalšie obchody. Zdroj:TASR

BRATISLAVA - Počas utorka pribudlo na Slovensku 45 prípadov nákazy novým koronavírusom.

Celkovo tak Slovensko eviduje 1244 takýchto prípadov, potvrdila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Vykonaných bolo doposiaľ celkovo 52 649 testov, len počas utorka sa ich spravilo 3468.

Celkovo sa z ochorenia COVID-19 vyliečilo už 284 ľudí, z toho za utorok zaznamenali 26 takýchto prípadov.

Hospitalizovaných je 231 osôb, z toho v 80 prípadoch ide o ľudí s potvrdeným ochorením COVID-19. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je osem osôb a jedna je na pľúcnej ventilácii.

Skryť Vypnúť reklamu

Štatistiky neevidujú v tejto súvislosti za utorok žiadne úmrtie, celkovo však na Slovensku koronavírusu SARS-CoV-2 podľahlo 14 osôb.

Najviac nových prípadov, a to 12, za utorok eviduje Prešovský kraj. Ďalej nasleduje Trenčiansky kraj s 11 prípadmi, Nitriansky kraj so šiestimi prípadmi, Trnavský kraj s piatimi prípadmi.

Rovnako, po štyroch nových prípadoch pribudlo v Bratislavskom a Košickom kraji. V Banskobystrickom kraji sa objavili počas utorka dva nové prípady a jeden nový prípad zaznamenali v Žilinskom kraji.

Dnes sa spustila prvá fáza uvoľňovania

Od stredy rána sú otvorené viaceré prevádzky, musia však dodržiavať stanovené podmienky.

Ide o prvú fázu uvoľnenia opatrení proti šíreniu nového koronavírusu, ktoré v utorok (21. 4.) schválil Ústredný krízový štáb, informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Skryť Vypnúť reklamu

Za nerešpektovanie opatrení môže uložiť príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva pokutu vo výške 20 000 eur.

V rámci nových opatrení môžu byť otvorené predajne potravín a nápojov, a to vrátane ambulantného predaja, ale bez možnosti konzumácie na mieste, ďalej drogérie, lekárne, predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok či očné optiky. V nich sa môže vyšetriť a merať zrak, ak je táto možnosť súčasťou predajne.

Ďalej môžu byť otvorené predajne novín a tlačovín, predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie, prevádzky telekomunikačných operátorov, reštaurácie a stánky s rýchlym občerstvením za splnenia podmienok, prevádzky poštových, bankových, poisťovacích služieb a leasingových služieb.

Otvorenie platí aj pre prevádzky internetových obchodov s možnosťou vyzdvihnutia tovaru v prevádzke a donáškových služieb, práčovne a čistiarne odevov, čerpacie stanice pohonných látok a palív a autoumyvárne, pohrebné služby, služby pohrebiska a krematória.

Skryť Vypnúť reklamu

Servis pre autá

Ďalej toto uvoľnenie platí pre autoservisy, pneuservisy a odťahové služby, stanice technickej kontroly a emisnej kontroly, pracoviská kontroly originality či pracoviská montáže plynových zariadení, servisy výpočtovej a telekomunikačnej techniky. K dispozícii sú aj taxi služby vykonávajúce prepravu vecí a tovaru.

Svoje služby môžu poskytovať aj advokáti, notári, súdni exekútori, správcovia konkurzných podstát, mediátori, dražobníci, rozhodcovia, znalci, tlmočníci a prekladatelia, geodeti, záhradníci, inštalatéri, obkladači, strechári, či iní poskytovatelia služieb poskytujúcich rôzne drobné stavebné a iné práce vykonávané jednotlivcom v exteriéri.

Otvorené sú aj prevádzky kľúčových služieb a opravy obuvi, zberné dvory, výkupné miesta a skládky, predajne metrového textilu a galantérie, predajne a servis bicyklov a detských kočíkov, prevádzky kvetinárstiev, záhradníctva a záhradnej techniky, prevádzky stavebnín, podlahových krytín, obkladov, inštalačného a elektroinštalačného materiálu, železiarstva, farieb, lakov a iného stavebného materiálu.

Skryť Vypnúť reklamu

Otvorené môžu byť aj ubytovacie zariadenia, ktoré poskytujú služby dlhodobého ubytovania, bez poskytovania stravovacích služieb či karanténne ubytovacie zariadenia.

Ide o obchody a prevádzky služieb s rozlohou do 300 štvorcových metrov.

Verejné stravovanie sa musí realizovať s výdajom cez okienko. Zakazuje sa konzumácia pokrmov a nápojov na terasách prevádzok verejného stravovania.

Otváracie hodiny mnohých prevádzok mimo donáškovej služby môžu byť otvorené len od 6.00 h do 20.00 h.

Odevy si nevyskúšate

Obchody nemôžu rozdeliť prevádzku na viac častí a splniť tak limit 300 štvorcových metrov.

V obchodoch s odevmi zákazníci nemôžu využívať kabínky na skúšanie oblečenia.

Trhoviská budú musieť zabezpečiť jeden vstup a jeden výstup a predajné miesta nesmú byť bližšie ako dva metre. V nákupných centrách budú naďalej fungovať iba určité typy prevádzok.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo všetkých otvorených obchodoch a prevádzkach budú platiť prísne hygienické normy - povinné prekrytie horných dýchacích ciest, dezinfekcia rúk, pravidelné čistenie a vetranie priestorov, dodržiavanie dvojmetrových rozstupov či obmedzenie jeden zákazník na 25 m2 predajnej plochy.

Počas nedele naďalej platí pre viaceré zariadenia sanitárny deň.

Svoje služby môžu poskytovať prírodné liečebné kúpele a kúpeľné liečebne na základe návrhu lekára, vonkajšie športoviská pre bezkontaktný šport bez otvorených šatní, bazénov a hygienických zariadení, bez prítomnosti obecenstva.

Seniori nakupujú od deviatej do jedenástej

Ďalej tak môžu urobiť zariadenia sociálnych služieb, zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a špeciálne výchovné zariadenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Sociálne služby môžu poskytovať za splnenia viacerých podmienok denné stacionáre, zariadenia pre seniorov, zariadenia opatrovateľskej služby, rehabilitačné strediská, špecializované zariadenia, a to s ambulantnou formou sociálnej služby, denné centrá, čiže bývalé "kluby dôchodcov" a zariadenia starostlivosti o deti do troch rokov veku dieťaťa.

Po novom musia seniori nad 65 rokov, ktorí sú najviac ohrozenou skupinou ochorením COVID-19, v obchodoch nakupovať v predajnom čase od 9.00 do 11.00 h, a to od pondelka do piatka. Predajne musia zabezpečiť, aby v tomto čase nakupovali iba ľudia v tomto veku. Nakupovať v inom čase majú zakázané.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič počas tlačovej besedy.

Testovanie sa zopakuje podľa premiéra v 37 okresoch, ktoré dosiahli pozitivitu vyššiu ako 1,01 percenta.

2 h
Remdesivir sa skúma ako potenciálny liek na ochorenie Covid-19.

Liečivo získalo povolenie na terapeutické využitie, zatiaľ na pol roka. Liek je už registrovaný vo viacerých krajinách, vo Francúzsku, USA, Švédsku a Nórsku.

7 h
Marine Le Penová.

Popularita prezidenta Macrona je napriek trvajúcemu chaosu ohľadom vakcinácie je pomerne vysoká, v prvom kole by získal 23-24 percent hlasov.

5 h
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove.

Pozitívny postoj pracujúceho dôchodcu k očkovaniu sa spája s rodinnou históriou.

9 h