SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Výpisky Václava Klausa: Európska únia nevytvára superštát, ale ne-štát

Globalizácia nespôsobí homogenizáciu celého ľudstva, ale iba homogenizáciu elít. V skutočnosti vyvolá konflikty, nie vznik konsenzu," predpovedal Huntington pred rokmi.

Václav Klaus.Václav Klaus. (Zdroj: TASR)

Z roku 2011 mám síce veľa výpiskov, ale bol to rok relatívne nevýrazný, píše Václav Klaus v článku uverejnenom na serveri echo24.cz a webe Inštitútu Václava Klausa.

Kríza rokov 2008-2009 už bola preč, žiadne veľké oživenie však nenastalo, najmä nenastalo u nás.

Najväčšou udalosťou bola šíriaca sa arabská jar. Agresivita klimatických alarmistov bola evidentne na ústupe. Rusko a Čína ešte neboli považované za akútny problém.

V marci 2011 som si zapísal, že Fukuyama povedal, že "globalizácia spôsobí homogenizácii celého ľudstva", zatiaľ čo Huntington úplne protikladne tvrdil, že "globalizácia vyvolá konflikty, nie vznik konsenzu".

SkryťVypnúť reklamu

Dodával k tomu, že sa "homogenizácia bude týkať len elít".

Myslím, že má pravdu on.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kevin Andrews v januárovom Quadrant jasnovidecky predvídal, že "konečným výsledkom paniky okolo globálneho otepľovania bude vznik policajného štátu".

Pripomínal, že "Zeleným ide o radikálnu transformáciu tej kultúry, ktorá vytvára západnú civilizáciu".

Očakával, že 21. storočie bude nazývané "The Age of Ignorance", (keď nepovedať slovensky ignorancie, tak snáď nevzdelanosti, ak nie hlúposti).

Náš anglický, vo Francúzsku žijúci priateľ John Laughland v článku "European Integration: A Marxist Utopia", publikovanom v chicagskom časopise The monista, si všíma narastajúce "odpolitizovanie a technokratizáciu politiky".

SkryťVypnúť reklamu

V Európskej únii sa podľa neho "nevytvára superštát, ale nie-štát".

Nevidí to - v rozpore s všeobecným názorom - ako "pochod k superštátu, ale ako odchod od štátu".

Predvída, že "keď štáty zmiznú, zmizne aj politika a zostane administrovanie".

Vidí v tom dedičstvo Marxa, ktorý v Biede filozofie napísal, že "štáty sú len historický a dočasný výtvor". Preto je - v súlade s marxizmom - základom ideológie evropeizmu prekonanie štátu.

Chandran Kukathas, Malajzijčan z austrálskeho Centre for Independent Studies, napísal peknú štúdiu "Pochopiť Hayeka", v ktorej pre mňa objavne píše, že Hayek nemal ambíciu vytvoriť "a pure doctrine", ale "a broad church". To sa mi zdá byť veľmi výstižné.

SkryťVypnúť reklamu

Vtipná je aj jeho téza, že Hayek dobre rozumel inflácii: "v októbri 1921 začal s platom 5 000 korún (rakúskych), v novembri dostával už 15 000 korún a v júli 1922 1 000 000 korún". To bola ona slávna rakúska hyperinflácia, ktorej sa v strednej Európe vyhla jedine naša republika - vďaka Rašínovi.

Náš prekvapivo už dlhoročný, pretože stále mladý spolupracovník Tomáš Břicháček písal už takmer pred desiatimi rokmi v Revue politika, že "Európske národy pripomínajú žltnúce stromy na jeseň".

A že "Európska identita bola vždy nadstavbová. Bola založená na spoločnom náboženstve a na zdieľaní určitých všeobecných trendov v kultúre a vzdelanosti"- prvotná identita bola vždy tá národná.

Už sme trochu pozabudli na vtedajšiu módnu skratku PIGS, ktorá označovala skupinu vtedy ekonomicky veľmi problematických krajín Portugalsko, Taliansko, Grécko a Španielsko (Portugal, Italy, Greece a Spain). Táto skratka vznikla ako dôsledok krízy 2008-2009.

SkryťVypnúť reklamu

Larry Summers (bývalý americký minister financií a neslávne skončivší prezident Harvardu, ktorý si dovolil povedať, že "v matematike vyniká menej žien ako mužov", a bol preto politicky superkorektnou univerzitou donútený zo svojej funkcie odstúpiť - nemôžem nepripomenúť, že mi to popisoval, keď sme vedľa seba asi tri hodiny sedeli na dlhej večeri vo švajčiarskom Davose) napísal vo štvrťročníku The International Economy, že "krajiny skupiny PIGS sú a budú insolventné pri ľubovoľnej výške kurzu eura".

Následný spôsob zabezpečenia ich existencie (teda neinsolvencie) bol vtedy pre nás všetkých, aj pre Summersa, nepredstaviteľný.

Zariadil to systém TARGET, tiché a pre verejnosť málo viditeľné požičiavanie peňazí v rámci Európskej centrálnej banky, ktoré je vlastne skrytým dotovaním týchto krajín (hovorí sa tomu síce požičiavanie, ale každý vie, že to nikdy nebude splatené).

SkryťVypnúť reklamu

To následne úplne revolučne objasnil už spomínaný prof. Hans-Werner Sinn. (Mal by som ešte spravodlivo priznať, že som s Larry Summersom raz hral vo Washingtone tenis, ale strašne som prehral - hrá ho oveľa lepšie.)

Jack Opie v mesačníku Quadrant (to je v posledných tridsiatich rokoch asi najvýznamnejší zdroj a inšpirácia môjho myslenia) veľmi presvedčivo hovorí o princípe tzv. Predbežnej opatrnosti (Precautionary principle), ktorý je jedným z hlavných konceptov, na ktorých stojí myslenie klimatických alarmistov.

Hovorí, v rozpore s nimi, že "existuje hranica miery opatrnosti, ktorú si ľudstvo môže dovoliť". Klimatickí alarmisti to nevedia, a preto tento princíp "vytýkajú pred zátvorku", má prednosť pred všetkým ďalším.

SkryťVypnúť reklamu

Diskutovať o tom sa mi zdá nesmierne aktuálne pri dnešnej panike ohľadom koronavírusu.

Vo februári 2020 zomrel egyptský prezident Mubarak, s ktorým som sa tak v Prahe, tak aj v Káhire niekoľkokrát stretol (v Prahe sa mu - Egypťanovi, ktorý by mal byť na horúčavu zvyknutý - pri mnou usporiadanom oficiálnom obede v Kramářovej vile, ktorá vtedy nemala klimatizáciu, urobilo z pražskej horúčavy nevoľno).

Zmietla ho v roku 2011 po tridsiatich rokoch prezidentovania revolúcia tzv. Arabskej jari a zvyšok života prežil buď vo väzení, alebo v nemocnici. Napriek tomu sa dožil 91 rokov.

Americký Hoover Digest (č. 3, 2011) vyslovil zaujímavú, ja by som povedal nesporne pravdivú tézu: "Mubarak bol ďaleko liberálnejší ako egyptské obyvateľstvo".

SkryťVypnúť reklamu

Spomínam, ako bol (pri stretnutí so stredoeurópskymi prezidentmi vo Varšave) nadšený arabskou jarou americký prezident Obama - zo sedemnástich prítomných prezidentov som bol jediný, kto si dovolil s ním polemizovať.

Taliansky prezident Giorgio Napolitano, s ktorým som si vždy dobre rozumel, mi cez stôl poslal lístoček so slovami "Klaus is never shy" (slovensky Klaus niekdy nie je plachý, ostýchavý, bojazlivý, bojazlivý).

Odľahčenie na záver. Anglický, veľmi originálny spisovateľ a mysliteľ G. K. Chesterton (je to z jeho textu As I Was Saying) priznal, že keď konečne získal sekretárku, diktoval jej článok a vlastnou rukou písal druhý. To je mi blízke.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu