SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Číňania si brúsia zuby na oslabené európske firmy, varuje NATO

Čínske investície už vplávali do európskych prístavov. Je "obzvlášť nebezpečné, ak Európa stráca kontrolu nad niečím tak dôležitým, ako je zahraničný obchod," myslí si holandský expert.

Grécky prístav Pireus, kde Čína výrazne investovala.Grécky prístav Pireus, kde Čína výrazne investovala. (Zdroj: SITA/AP)

Varovanie z radov NATO smerom k európskym štátom znie jasne - pozor na čínske spoločnosti, ktoré by chceli získať väčšinový podiel v strategických firmách.

Podľa holandského odborníka Frans-Paul Van der Putter má už teraz jeden z problémov reálne kontúry. Sú ním čínske investície v európskych námorných prístavoch, ktoré sa v posledných rokoch rapídne zvýšili, píše server idnes.cz.

Zraniteľnosť ekonomickej infraštruktúry Európy je daná terajším masívnym útlmom ekonomík. Kvôli pandémii klesajú ceny aktív a práve to by podľa expertov mohlo spôsobiť zásadný problém.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je potrebné chrániť západné technologické firmy pred možnou situáciou, keď by ich chceli skupovať čínske firmy," uviedol bývalý šéf britskej tajnej služby MI6 John Sawers v rozhovore pre Sky News.

Komentoval tak nedávne správy o možnom presunutí britskej firmy Imagination Technologies, ktorá vytvára grafické čipy pre Apple, do Číny.

Spoločnosť pritom bola už v roku 2017 kúpená súkromnou kapitálovou spoločnosťou podporovanou čínskou vládou.

Podľa Sawersa bude v nasledujúcich mesiacoch dochádzať k tvrdému boju o kontrolu nad technológiami.

Podľa generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberg sú v ohrození aj priemyselné odvetvia a ďalšie časti infraštruktúry kľúčové pre chod ekonomiky a spoločnosti.

"Geopolitické dopady pandémie budú významné. Ekonomické ťažkosti môžu viesť k zraniteľnosti niektorých našich spojencov v situácii, keď bude kritická infraštruktúra krajín skupovaná," uviedol Stoltenberg vo virtuálnom meetingu ministrov obrany.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho je dôležité, aby členovia Severoatlantickej aliancie boli schopní pomôcť firmám pôsobiacim v kľúčových odvetviach v prípade potreby.

Lenže, ako poznamenal námestník Stoltenberga Mircea Goania, niektoré európske vlády nemajú dostatok peňazí a v budúcnosti budú možno postavené pred ťažké rozhodnutia.

"Každá vláda sa musí rozhodnúť, ktoré odvetvia sú strategické, ktoré je potrebné za každú cenu zachovať," uviedol Geoana.

"Voľný trh musí aj naďalej fungovať. Je však potrebné uistiť sa, že nepostrádateľné priemyselné odvetvia a súčasti infraštruktúry zostanú v bezpečí bez ohľadu na okolnosti."

Čínske investície plávajú do prístavov

Pred čínskym narastajúcim vplyvom varoval Frans-Paul Van der Putter z Holandského ústavu medzinárodných vzťahov už pred začiatkom pandémie.

Skryť Vypnúť reklamu

Základnou tézou jeho výskumu z decembra roku 2019 je fakt, že sa čínske investície v európskych námorných prístavoch v posledných rokoch rapídne zvýšili.

Ako hlavný príklad uvádza Van der Putter grécky prístav Pireus. Ten v roku 2016 predalo Grécko čínskej spoločnosti COSCO.

Firma Pireus prevádzkuje dva z troch terminálov prostredníctvom dcérskej spoločnosti a má operačnú kontrolu aj nad tretím terminálom, a to z 51 percent.

Rozhodnutie predať Pireus v rámci záchranného programu pre vtedy silne zadlžené Grécko bolo ľahkomyseľné a je možné, že toho Brusel bude teraz ľutovať, myslí si Van der Putter.

Vtedy však Grécko skrátka muselo rýchlo nájsť kupca. Každá ponuka aj tá čínska sa javila ako prinajmenšom dobrá.

V belgickom meste Zeebrugge vlastní COSCO z 90 percent jediného prevádzkovateľa tamojších terminálov.

Skryť Vypnúť reklamu

V Španielsku má nadpolovičný podiel (51 percent) na riadenie najväčších terminálov v oblastiach Valencie a Bilbaa.

S menšinovým podielom operuje v prístavoch v Antverpách či v Rotterdame. Van der Putter je presvedčený, že jeho zistenia vyvolávajú dostatok dôvodov na obavy.

"Vplyv, ktorý si Čína buduje, jej umožňuje odkloniť obchodné toky z jedného miesta na druhé," uviedol Putter pre Deutsche Welle.

Dodal, že je "obzvlášť nebezpečné, ak Európa stráca kontrolu, alebo riskuje, že stratí kontrolu, nad niečím tak dôležitým, ako je zahraničný obchod."

Podľa Van der Puttera by štáty západnej Európy, ktoré predtým verili vo svoju nezraniteľnosť z hľadiska čínskeho vplyvu, mali svoj pohľad na vec prehodnotiť.

"Dúfam, že vznikne nejaké spoločné európske riešenie, aby tak slabšie krajiny nemuseli hľadať vlastnú cestu," hovorí Van der Putter.

Skryť Vypnúť reklamu

Opatrná Európa

Od dôb predaja prístavu Pireus prijala Európska únia kroky, ktoré by podobným akvizíciám mali zabrániť. Opatrenia sú súčasťou takzvaného rámca pre kontrolu zahraničných investícií, ktorého cieľom je ochrana strategických záujmov Únie.

Do októbra tohto roku mali všetky členské štáty zaviesť postupy, vďaka ktorým by sa navzájom informovali o sporných ponukách a dopytoch z krajín mimo EÚ.

Teraz Európska komisia vyzvala vlády, aby tento proces urýchlili práve kvôli čínskym operáciám počas pandémie.

Existujú však aj optimistické ohlasy na túto tému. Napríklad Erik Brattberg, riaditeľ európskeho programu Carnegiova nadačného fondu pre medzinárodný mier, verí, že Číne nebude umožnené zneužiť súčasnú situáciu k získaniu európskej ekonomickej infraštruktúry.

Skryť Vypnúť reklamu

"Myslím si, že tentoraz je Európa pozornejšia, existuje väčšia kontrola čínskych aktivít a sú zavedené významnejšie ochranné opatrenia," uviedol Brattberg.

"Ešte sa však len uvidí, aká úspešná bude Čína, ak sa bude snažiť využiť hospodársku krízu v Európe na získanie aktív či kritických infraštruktúr."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Účel cesty treba pri kontrole zdôvodniť, ak môžete, zostaňte doma, vyzýva polícia

"Ak ste zdravý a silný, nemyslite iba na seba, ale na všetkých zraniteľných," vyzvala.

Policajné kontroly odhalili ďalších podgurážených vodičov.
Slovensko

Na Orave a v Bardejove otestovali 140 945 ľudí, 5594 bolo infekčných

Počet pozitívnych tak predstavoval 3,97 percenta. Pilotný projekt podľa Matoviča potvrdil opodstatnenosť celoplošného testovania.

Celoplošné testovanie na Covid-19 na Slovensku.
Slovensko

Počet pozitívne testovaných sa zvýšil o ďalších 1 312 osôb

Vyšetrili 6175 ľudí, pomer nakazených k vyšetreným prekročil 20 percent.

Testovanie na nový koronavírus.
Slovensko

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik aj expolicajný funkcionár budú stíhaní väzobne

Súd neprijal peňažnú záruku ponúknutú manželkou obvineného Dušana Kováčika a ani jeho písomný sľub.

NAKA zadržala Dušana Kováčika.