SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Keď je prázdny barel drahší ako barel plný ropy

Cena ropy na termínovanom trhu v USA poklesla do záporných hodnôt. To je vec neslýchaná.

Transaljašský ropovod, čerpacia stanica pri Fairbankse.Transaljašský ropovod, čerpacia stanica pri Fairbankse. (Zdroj: SITA/AP)

Aby bolo jasno - skutočný, fyzický sud plný ropy má stále ešte kladnú hodnotu.

Do záporu sa prepadla hodnota na termínovom trhu, čo je viacmenej špekulácia na cenu budúcu. V tomto prípade májovú.

Ale aj tak, záporná cena ropy v akomkoľvek kontexte, to je neslýchaná vec. Asi ako boli dlho nemysliteľné záporné úroky, píše Marian Kechlibar v komentári uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Čo sa teda stalo? Obchodovať s komoditami sa dá rôzne, ale pri veľkej väčšine transakcií mení príslušný tovar majiteľa len virtuálne, bez toho aby opustil sklad.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozhodne sa nedeje to, že by si jednotliví obchodníci medzi sebou posielali celé vlaky naložené uhlím alebo sójou z Frankfurtu do Paríža pod.

Lenže v prípade ropy West Texas Intermediate (WTI), ktorej budúca cena teraz išla do záporu, tam tá požiadavka schopnosti fyzického odberu je.

Nie pre každého obchodníka v reťazci, to nie. Len pre toho, kto tu ropu vlastní ako posledný.

Čo v prípade termínového trhu znamená v momente, keď sa "budúcnosť stane prítomnosťou" a má dôjsť k realizácii kontraktu, s ktorým sa už dopredu obchodovalo.

Regule obchodu s WTI stanovujú, že ten, komu ostanú papiere v ruke naposledy, je povinný si ropu skutočne odobrať, a to v meste Cushing (Oklahoma), čo je veľká križovatka amerických ropovodov.

Za normálnych okolností však s touto ropou kšeftujú ľudia, ktorí sami žiadne skladovacie kapacity nevlastnia.

SkryťVypnúť reklamu

Proste sa spoliehajú na to, že tu nakúpenú ropu zase predajú skôr, než sa termín naplní, a že na konci tohto reťazca predajov a nákupov bude stáť nejaká firma, ktorá sa skutočne zaoberá spracovaním ropy a potrebuje surovinu k svojej práci.

Lenže svetová spotreba ropy klesla počas koronavírusovej epidémie natoľko, že všetky možné skladovacie priestory a zásobníky na svete sú už skoro plné.

Zrazu si teda veľa tých špekulatívnych hráčov uvedomilo, že máj sa blíži a že by si tú ropu od nich tiež nikto kúpiť nemusel...

Na čo medzi nimi zavládla panika a snaha zbaviť sa zmluvných záväzkov za každú cenu, dokonca aj zápornú.

On by samozrejme v deň D neprišiel k nim domov kamión a nevylial im tú ropu na záhradku, takým srandám bránia zákony o ochrane životného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Ale porušenie zmluvy býva drahé. Súdiac podľa pohybu na burze, tak drahé, že dostať mínus štyridsať dolárov za barel je stále ešte tou lacnejšou variantou.

Pre porovnanie - pri rope Brent, u ktorej povinnosť fyzického odobratia neexistuje a všetko sa rieši peniazmi, je cena aj na termínovanom trhu stále ešte kladná, hoci najnižšia za posledných dvadsať rokov.

Zatiaľ teda možno povedať, že obchodníci očakávajú, že v máji nebude v USA prebytočnú ropu kde skladovať. (Voči júnu sú optimistickejší, tam je hodnota stále ešte nad nulou.)

Nedostatok skladovacích kapacít môže byť celkoma veľký problém, hovorí zaujímavá poznámka, na ktorú som v tejto súvislosti narazil v diskusii investorov na Reddite.

Nemôžem úplne garantovať, či je to pravda, ale fyzikálnu a technickú logiku to má. O čo ide?

SkryťVypnúť reklamu

Transaljašský ropovod, 1300 km dlhá spojnica severu a juhu Aljašky, je stavaný na to, aby viedol ropu aj vo veľmi nízkych teplotách, ktoré tam hore na vŕšku sveta obvykle panujú. Lenže ropa obsahuje prímesi, ktoré sa pri nižších teplotách usadzujú na stenách rúrky a musia sa odstraňovať.

V praxi sa spolieha na to, že samotný tok ropy a jej trenie o steny vedie k vnútornému zahrievaniu celého systému. Tým sa celý problém so zanášaním ropovodu nečistotami dá udržať v rozumných medziach.

To však vyžaduje udržiavať určitý minimálny prietok. Transaljašský ropovod má kapacitu 2 milióny barelov denne. V posledných rokoch však prietok kvôli nižšiemu odbytu poklesol na 500 000 barelov denne, čo už spôsobuje práve tie vyššie spomínané problémy so zanášaním rúrky.

SkryťVypnúť reklamu

Pri takto nízkom prietoku sa ropa tečúca ropovodom na niektorých miestach musí umelo zahrievať, aby vo vnútri ropovodu ku všetkému ešte nedošlo k vytváraniu klasického vodného ľadu.

V tomto prípade ide o ropu vyťaženú pod hladinou Severného ľadového oceánu, takže prímes slanej (a teda extra korozívnej) morskej vody je garantovaná.

Čo sa teda s touto drahou infraštruktúrou stane v momente, keď vyťaženú ropu nebude mať kto odoberať?

Ak sa tok ropy vo vnútri ropovodu zastaví, hrozia mu také škody, že už by potom nemuselo dávať ekonomicky zmysel znovu ho opravovať.

Lenže kým ropa tečie zo severu na juh, niečo sa s ňou na tom južnom konci diať musí.

Čo sa teda presne bude robiť, keď skladovacie kapacity dôjdu? Voziť tú ropu niekam do púšte a tam ju páliť?

SkryťVypnúť reklamu

Ak som dobre pochopil, na túto otázku momentálne nikto nepozná odpoveď. Zaujímavé časy, naozaj.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu