SME
Piatok, 26. február, 2021 | Meniny má ViktorKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Nemecko je vystavené najväčšej výzve od druhej svetovej vojny, hovorí Merkelová

"Nejde o nič menej, ako je život a zdravie ľudí. Ide o jednotu a solidaritu našej spoločnosti a Európy," povedala nemecká kancelárka.

Angela Merkelová.Angela Merkelová. (Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN - Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala vo štvrtok občanov Nemecka, aby preukázali trpezlivosť a disciplínu, ktoré sú potrebné na prekonanie pandémie koronavírusu SARS-CoV-2.

Zdôraznila, že krajina sa stále nachádza na začiatku pandémie a s nákazou bude žiť ešte dlho. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Prežívame úplne neobyčajne vážne časy. My všetci - vláda a parlament, celá naša krajina - sme vystavení najväčšej výzve od druhej svetovej vojny, od založenia Nemeckej spolkovej republiky. Nejde o nič menej, ako je život a zdravie ľudí. Ide o jednotu a solidaritu našej spoločnosti a Európy," povedala Merkelová vo vystúpení pred poslancami v Spolkovom sneme.

Skryť Vypnúť reklamu

"Už niekoľko týždňov žijeme v pandémii. Každý jeden z nás musel prispôsobiť svoj život novým podmienkam - ako v súkromí, tak aj v práci. Chápem, že tento život v podmienkach koronakrízy sa mnohým zdá príliš dlhý. Nikto to nepočuje rád, ale taká je pravda - nežijeme v záverečnej fáze pandémie, ale stále len na jej začiatku. Ešte dlho budeme musieť žiť s týmto vírusom," uviedla nemecká kancelárka.

"Pokiaľ na začiatku tejto pandémie ukážeme najväčšiu možnú vytrvalosť a disciplínu, tým rýchlejšie sa vráti život k normálu," zdôraznila.

Merkelová zároveň označila Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) za nenahraditeľného partnera.

Organizáciu kritizuje americký prezident Donald Trump, ktorý nariadil pozastavenie jej financovania za to, že nezvládla boj s pandémiou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Do pár týždňov by mala byť k dispozícii aj ďalšia vakcína, Johnson & Johnson, do ktorej sa vkladajú nádeje.

31m

Za bolo 83 zo 118 zúčastnených poslancov. Opakované predĺženie nepodporil okrem opozičných poslancov ani koaličný poslanec Marián Viskupič z SaS.

4 h
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron počas tlačovej konferencie po virtuálnom rokovaní.

Digitálne covidové pasy nachystá EÚ do leta. Francúzsko a Nemecko upozorňujú, že vydávanie takýchto dokumentov by mohlo byť predčasné.

5 h
Testovanie už radnica organizovať neplánuje.

Spolu vyšetrili vyše 130-tisíc osôb. Podiel nakazených pri oboch testoch je stále vysoký. Počet pacientov v nemocniciach znovu narástol.

6 h