SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Česi spustili plošné testovanie, prekvapil ich obrovský záujem

Ľudia stoja v dlhých frontách, na mnohých sa ani nedostane.

Ľudia stojaci v rade na jednom z odberných miest v Prahe.Ľudia stojaci v rade na jednom z odberných miest v Prahe. (Zdroj: SITA/AP)

PRAHA - Česká republika dnes spustila plošné testovanie ľudí na Covid-19. Záujem ľudí o testovanie kolektívnej imunity je obrovský.

Na odberové miesta by už nemali chodiť ľudia v Prahe ani v Brne, tamojšie kapacity sa už naplnili, píše server idnes.cz v článku uverejnenom pred jedenástou hodinou.

V Prahe sa kapacity zaplnili dokonca iba pätnásť minút od otvorenia odberových stanov.

Minister zdravotníctva Adam Vojtěch povedal, že ľudia môžu prísť aj v nasledujúcich dňoch, nie je teda nutné čakať v rade.

SkryťVypnúť reklamu

"Chceme pripraviť objednávkový rezervačný systém, aby to bolo pre občanov ešte pohodlnejšie," povedal na rannej tlačovej konferencii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za veľký záujem je však minister rád.

"Je nutné záujem rozložiť do niekoľkých dní, dneškom (štvrtkom) to nekončí," potvrdil aj jeho námestník Roman Prymulal.

Riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek dodal, že sa od piatku pokúsi v Brne rozbehnúť rezervačný systém odberov.

V Prahe začalo plošné testovanie o 10. 00. Kapacita stanov bola vyčerpaná len za 15 minút. Armáda postavila odberové stany na námestí Mieru, pri ministerstve zdravotníctva v Zítkových sadoch a v Kateřinskej záhrade areálu Psychiatrickej kliniky Všeobecnej fakultnej nemocnice.

SkryťVypnúť reklamu

Na námestí Mieru stoja stovky ľudí v dlhých radoch, na posledných sa vo štvrtok zrejme nedostane. Podľa reportérky iDNES.cz sa ešte krátko pred pol jedenástou na mieste nič nedialo, ľudia vo fronte už strácali trpezlivosť.

V Brne sa testuje na Moravskom námestí a pred univerzitným komplexom v Bohuniciach. Desiatky ľudí sa pri odberových stanoch zišli hneď ráno, prvý záujemcovia dorazili už okolo šiestej hodiny ráno.

Krátko po deviatej už ich bolo toľko, že vyčerpajú dennú kapacitu. Kvôli povinným rozostupom sa vytvorili dlhé fronty a čakanie bude na hodiny.

"V tejto chvíli je podľa odhadov armády na Moravskom námestí 300 ľudí, ale niektorí sú sprievod a nespadajú do kategórie, ktorá má prednosť," povedala krátko po deviatej hodine Michaela Jelínková z Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS).

SkryťVypnúť reklamu

Za prvý deň, ktorý je organizačne najviac náročný, sú podľa nej zdravotníci schopní otestovať asi 350 ľudí. Stany budú fungovať týždeň v čase od 8. do 18. hodiny, pričom doba od 8 hodín do 10 hodín je vyčlenená pre ľudí nad 60 rokov.

Testuje sa aj v Litoměřiciach. Od rána stáli pred výstaviskom Záhrady Čiech, kde sa v pavilóne G odoberajú vzorky, stovky ľudí. Podľa hovorkyne mesta Evy Břeňovej zatiaľ zdravotníci stíhajú otestovať všetky prichádzajúcich.

V piatok začne testovanie i v oblasti Uničova a Litovle na Olomoucku. Tieto mesta bola na začiatku epidémie na dva týždne uzavreté kvôli vysokému výskytu nakazených. Kvôli podrobnejšiemu skúmaniu bude odobraté účastníkom štúdie viac krvi do skúmavky.

Otestovaných bude v Česku až 27-tisíc ľudí. Štúdia má ukázať, aký podiel obyvateľov rôznych regiónov už má proti koronavírusu protilátky a získal prípadne imunitu.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky by mohli byť na začiatku mája. Mali by naznačiť, ako by sa choroba covid-19 spôsobovaná koronavírusom mohla v krajine ďalej šíriť.

Poslúžiť majú aj ako podklad pre rozhodovanie o opatreniach na zmiernenie vplyvov choroby.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu