SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Česi spustili plošné testovanie, prekvapil ich obrovský záujem

Ľudia stoja v dlhých frontách, na mnohých sa ani nedostane.

Ľudia stojaci v rade na jednom z odberných miest v Prahe.Ľudia stojaci v rade na jednom z odberných miest v Prahe. (Zdroj: SITA/AP)

PRAHA - Česká republika dnes spustila plošné testovanie ľudí na Covid-19. Záujem ľudí o testovanie kolektívnej imunity je obrovský.

Na odberové miesta by už nemali chodiť ľudia v Prahe ani v Brne, tamojšie kapacity sa už naplnili, píše server idnes.cz v článku uverejnenom pred jedenástou hodinou.

V Prahe sa kapacity zaplnili dokonca iba pätnásť minút od otvorenia odberových stanov.

Minister zdravotníctva Adam Vojtěch povedal, že ľudia môžu prísť aj v nasledujúcich dňoch, nie je teda nutné čakať v rade.

Skryť Vypnúť reklamu

"Chceme pripraviť objednávkový rezervačný systém, aby to bolo pre občanov ešte pohodlnejšie," povedal na rannej tlačovej konferencii.

Za veľký záujem je však minister rád.

"Je nutné záujem rozložiť do niekoľkých dní, dneškom (štvrtkom) to nekončí," potvrdil aj jeho námestník Roman Prymulal.

Riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek dodal, že sa od piatku pokúsi v Brne rozbehnúť rezervačný systém odberov.

V Prahe začalo plošné testovanie o 10. 00. Kapacita stanov bola vyčerpaná len za 15 minút. Armáda postavila odberové stany na námestí Mieru, pri ministerstve zdravotníctva v Zítkových sadoch a v Kateřinskej záhrade areálu Psychiatrickej kliniky Všeobecnej fakultnej nemocnice.

Skryť Vypnúť reklamu

Na námestí Mieru stoja stovky ľudí v dlhých radoch, na posledných sa vo štvrtok zrejme nedostane. Podľa reportérky iDNES.cz sa ešte krátko pred pol jedenástou na mieste nič nedialo, ľudia vo fronte už strácali trpezlivosť.

V Brne sa testuje na Moravskom námestí a pred univerzitným komplexom v Bohuniciach. Desiatky ľudí sa pri odberových stanoch zišli hneď ráno, prvý záujemcovia dorazili už okolo šiestej hodiny ráno.

Krátko po deviatej už ich bolo toľko, že vyčerpajú dennú kapacitu. Kvôli povinným rozostupom sa vytvorili dlhé fronty a čakanie bude na hodiny.

"V tejto chvíli je podľa odhadov armády na Moravskom námestí 300 ľudí, ale niektorí sú sprievod a nespadajú do kategórie, ktorá má prednosť," povedala krátko po deviatej hodine Michaela Jelínková z Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS).

Skryť Vypnúť reklamu

Za prvý deň, ktorý je organizačne najviac náročný, sú podľa nej zdravotníci schopní otestovať asi 350 ľudí. Stany budú fungovať týždeň v čase od 8. do 18. hodiny, pričom doba od 8 hodín do 10 hodín je vyčlenená pre ľudí nad 60 rokov.

Testuje sa aj v Litoměřiciach. Od rána stáli pred výstaviskom Záhrady Čiech, kde sa v pavilóne G odoberajú vzorky, stovky ľudí. Podľa hovorkyne mesta Evy Břeňovej zatiaľ zdravotníci stíhajú otestovať všetky prichádzajúcich.

V piatok začne testovanie i v oblasti Uničova a Litovle na Olomoucku. Tieto mesta bola na začiatku epidémie na dva týždne uzavreté kvôli vysokému výskytu nakazených. Kvôli podrobnejšiemu skúmaniu bude odobraté účastníkom štúdie viac krvi do skúmavky.

Otestovaných bude v Česku až 27-tisíc ľudí. Štúdia má ukázať, aký podiel obyvateľov rôznych regiónov už má proti koronavírusu protilátky a získal prípadne imunitu.

Skryť Vypnúť reklamu

Výsledky by mohli byť na začiatku mája. Mali by naznačiť, ako by sa choroba covid-19 spôsobovaná koronavírusom mohla v krajine ďalej šíriť.

Poslúžiť majú aj ako podklad pre rozhodovanie o opatreniach na zmiernenie vplyvov choroby.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Biden podpísal 15 výkonných nariadení vrátane zotrvania USA vo WHO

Ďalším podpisom zase zrušil zákaz vstupu na územie Spojených štátov pre cestujúcich z prevažne moslimských krajín a nariadil tiež zastavenie výstavby múru na hraniciach s Mexikom. Biden najskôr zavolá Trudeauovi, telefonát s Putinom zatiaľ neplánuje.

Nový americký prezident Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden v inauguračnom prejave: Demokracia zvíťazila

USA podľa neho čelia "vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme".

Nový prezident USA Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden sa stal 46. prezidentom Spojených štátov amerických

"Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj," povedal Biden.

Joe Biden zložil prísahu.
Slovensko

Slovensko má dostatok vakcín pre 85 percent dospelých ľudí

Spolu má Slovensko k dispozícii viac ako 7,4 milióna vakcín, očkovať sa tak môže 3,7 milióna ľudí, povedal premiér Matovič.

Igor Matovič.