SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Riešenie koronavírusovej krízy po španielsky - večný dlh

Návrh španielskej vlády na spoločné zadĺženie by sa týkal aj krajín, ktoré euro nepoužívajú.

Ilustračná foto.Ilustračná foto. (Zdroj: TASR)

V sporoch o to, či má Európska únia riešiť krízovú situáciu v južných štátoch nejakou formou spoločných dlhopisov, prišli Španieli s novým návrhom, o ktorom sa dnes diskutuje na najvyššej úrovni.

Ide o to, aby sa vlk nažral a koza zostala celá. Pri bližšom pohľade to však vyzerá, že vlk sa napchá na prasknutie a koza zostane celá len z určitých uhlov pohľadu, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Odkazy na články pojednávajúce o návrhu si tentokrát pozrieme vopred: Reuters, Financial Times, El País.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Španielov by mala Európska komisia vydať spoločné večné dlhopisy vo výške 1,5 bilióna eur.

Večné v tomto prípade znamená, že jednoducho nemajú dátum splatnosti a úroky z nich (kupóny) sa splácajú, well, večne. (Tiež známe ako perpetuitné dlhopisy.)

Nie je to úplne nový vynález, najstarší doteraz existujúci taký dlhopis má v držbe univerzita Yale a pochádza z roku 1648.

A áno, pôvodní holandskí vydavatelia ešte stále platia a platia...

Keďže vydavateľom by bola Európska komisia, podieľali by sa na dlhopisoch a na platení úrokov z nich všetky členské krajiny, teda vrátane Česka, Poľska, Dánska, Rumunska a ďalších štátov, ktoré si doteraz zachovali vlastnú menu.

To je celkom významný rozdiel proti eurobondom, minimálne pre Čechov.

Trikov, ktorými sa vlk napchá až k prasknutiu, je v tomto návrhu hneď niekoľko:

Skryť Vypnúť reklamu

- účasť všetkých krajín EÚ, nielen členských krajín eurozóny - zrejme ide hlavne o Švédsko a Dánsko, ktoré sú medzi nuzívateľmi eura zďaleka najbohatší,

- tým, že vydavateľom príslušných dlhopisov by bola Európska komisia, by mali jej kreditnej rating, teda AAA, najvyšší možný,

- úroky sa majú platiť z novo zavedených environmentálnych daní, čo je od Španielov snaha zalichotiť sa nemeckým Zeleným, ktorí sú síce v opozícii, ale už sa tešia na možnú účasť v spolkovej vláde budúci rok,

- vcelku viditeľne sa počíta s tým, že faktickú váhu dlhu bude pozvoľna redukovať inflácia a že jedného dňa ani bilión eur nebude, čo skôr býval,

- tým, že by sa na peniaze nalepila ceduľka "transfer" alebo "grant" namiesto "dlh", by sa zadĺženie južných štátov nezhoršilo (opticky!)

Skryť Vypnúť reklamu

Naproti tomu o celosti kozy možno predsa len pochybovať. Bremeno platenia úrokov by zasa z veľkej časti doliehalo na štáty ako Nemecko či Holandsko.

Koza by zostala celá len v tom zmysle, že objem celého balíka dlhopisov má byť konečný a daný dopredu, tj. že nebude narastať bez hraníc.

Okrem toho by sa nepoužilo strašidelné slovo eurobondy, takže je to úúúúplne niečo iné, nicht Wahre, priatelia?

Myšlienka, že ak cenné papiere vydané k potrebe Španielov či Talianov zaštíti svojím menom Európska komisia, že tým nadobudnú na kvalite a bonite, mi zase trochu pripomína myšlienku, že ak dáme dokopy balíček zlých hypoték a dobrých hypoték, kvalita výsledku sa bude riadiť tými dobrými.

Táto chytristika fungovala v USA pár rokov, načo došlo k ťažkému kolapsu, zvanému Subprime mortgage crisis.

Skryť Vypnúť reklamu

Kvalita balíka nie je určená len pekným baliacim papierom a elegantnou stužkou. Vždy záleží na tom, čo je v ňom.

A v tomto prípade by som sa obával k tomu obsahu pričuchnúť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

KDH naďalej podporuje hybridné testovanie v ohniskách nákazy, teda kombináciu plošného regionálneho a cieleného testovania mobilnou formou.

42m
Revúca

Okres Revúca bol v reportoch matematikov cez víkend pred spustením skríningu uvedený na treťom mieste ako skokan dňa v sedemdňovej incidencii.

2 h
Odberné miesto na covid.

PCR testami vyšetrili 3806 osôb, antigénovo 284-tisíc. Podiel nakazených pri PCR tetsoch stúpol na 14,5 percenta. Celkový počet zaočkovaných občanov je 96 285.

5 h
Americký prezident Joe Biden.

Biden môže byť mediálnou sférou odporúčaný ako "garant návratu k normálnosti" len za predpokladu, že je za normálnosť považovaná extrémna ľavicová pozícia a brutálna kultúrna revolúcia, ktorá prebieha v dnešnej Amerike.

8 h