SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Je čas na vzburu davov, burcuje český exprezident Václav Klaus

Klaus sa zľahčovaním krízy priradil k ľuďom ako Lukašenko, Kim Čong-un alebo Berdymuchamedov, nahnevane reagoval český minister vnútra.

Bývalý prezident ČR Václav Klaus v rozhovore pre Novinky.cz s Janom Martinkom povedal, že občania by mali protestovať proti nečinnosti súčasnej vlády, ktorá sa pričiňuje o hlbokú ekonomickú krízu.

Ako sa pozeráte na karanténne opatrenia, ktoré trvajú už päť týždňov?

- Nahrávate mi tým, že sa ma každý pýta, čo hovorím na dnešnú koronavírusovú pandémiu. Mňa však ďaleko viac desia opatrenia, ktoré robí náš krízový štáb. V podobnej forme ich však robí rad vlád susedných krajín. Bol som šokovaný, keď som zistil, že v Bavorsku sú pokutovaní tisíckami eur ľudia, keď sedia v aute štyria naraz. My sme oproti tomu v celkom dobrom stave.

Skryť Vypnúť reklamu

V nedávnom rozhovore ste povedali, že sa spoločnosť nachádza v druhej fáze: prvá bola prijatie vládnych krokov, druhá je fáza kritiky. Aká je tretia fáza?

- Druhú fázu prežívame práve teraz. Ľudia sa ďaleko viac osmeľujú a hovoria - toto nie. Rad medicínskych odborníkov sa osmeľuje povedať, že principiálne nesúhlasia s riešením, ktoré propaguje pán profesor Prymula a ľudia okolo neho. Ak prvá fáza bola marcová, druhá aprílová, tak tretia, májová fáza, už by mala byť vzbura davov. Ľudia už by naozaj mali povedať dosť, a je načase, aby to povedali.

Ako by ste si takú vzburu predstavovali?

- Neviem, ako to zorganizovať. Nevidím na českej politickej scéne žiadny subjekt, ktorý by sa k takejto vzbure chcel pridať alebo sa postaviť do čela. Môžu byť iniciatívy alternatívne, iniciatívy zdola. Ďalšia fáza by mala byť aktívnejšia forma komunikácie občanov našej politickej verchuške, že takto už nie.

Skryť Vypnúť reklamu

Znamená to, že by ste sa do čela chcel postaviť vy?

- Neviem, či ja by som bol považovaný tak významnou skupinou občanov za osobu, ktorá sa postaviť do čela má. Inšpiroval ma predvčerejší nočný e-mail jedného docenta, ktorý povedal: Vy ste známa, viditeľná a rešpektovaná osoba, že by ste sa do čela niečoho takého postaviť mal. Zavrtel som hlavou, ale ja to vôbec nevylučujem, nebránim sa, ale chcelo by to kolektívnejšie vedenie.

Máte na mysli napríklad demonštrácie v uliciach?

- Manifestácie v uliciach áno, k tomu sa blížime. Tie sú ale v núdzovom stave zakázané, za štatária sa na demonštrujúcich strieľa. Mali by sme si vyjasniť, ako to s nami vláda zamýšľa.

Znepokojuje ma blahosklonný postoj vlády k tomu, aké to bude mať následky pre naše životy, a to nielen v úzko ekonomickom zmysle slova. Bojím sa následkov, ktoré to bude mať na ďalšie spoločenské žitia. Až sa dostaneme do postkoronavírusovej éry. Koľko vecí, zákazov už nám zostane naveky? To, ako spoločnosť bez povzdychnutia prijala sledovanie občanov digitálnou technológiou a nikto neprotestuje, považujem za veľmi varovné.

Skryť Vypnúť reklamu

Aký by podľa vás mal byť ten spúšťač?

- Neviem, či by spúšťačom malo byť niečo divného, ​​zlého, čo sa môže udiať, a pozdvihne to celý rad ľudí. Čítal som v Práve rozhovor so senátorom Žaloudkom, ktorý povedal veľmi silný súd. Hovorí, že u nás zomrie každých dvadsať minút jeden človek na rakovinu. Smrť na rakovinu je rovnako tragická ako smrť na covid-19, ale také PR nemajú. Ja po tom nevolám, ale to, že každých dvadsať minút zomrie človek na rakovinu a zatiaľ zomrelo 196 ľudí za dva mesiace, tak to je niečo iné.

Mám hrôzu z toho, že ľudia sa v karanténe uvelebujú. Rad ľudí zistil, že má slušný príjem a nemusia chodiť do práce. Môže sedieť doma, chodiť na prechádzky, venovať sa deťom a pôžitky im plynú rovnaké, ako by normálne pracovali. Ak to zvíťazí, vidím to čierne.

Skryť Vypnúť reklamu

Nehrajú v tej nízkej úmrtnosti rolu práve vládne opatrenia, ktorá nás zachránili pred talianskym scenárom?

- To nemôžem vylúčiť. Čo ten vírus všetko vie a nevie, ako je zákerný, svet medicíny zatiaľ nemá žiadne zásadné informácie. Neviem, či sú rúška naozaj tou geniálnou obranou. Ja to v nich ešte chvíľočku prežijem, ale myslím, že už dlho nie. Ale či prežije naša spoločnosť ako celok a či to prežije jej ekonomika, to mám strach, že nie. Práve preto musí mať vláda schopnosť pružne zareagovať.

Hrozí nám čierny scenár ekonomickej krízy?

- Pre ekonóma je toto takmer laboratórny pokus. Ešte sa nestalo, že by sa na vypínač zavreli tisíce podnikov, a myšlienka, že by to nemalo hrozivé ekonomické následky, sa mi zdá banálna. Že by zatvorenie celého radu podnikov, pretrhnutie dodávateľsko-odberateľských vzťahov nemalo nekonečne následkov, sa mi nezdá možné. Škľabím sa nad názormi ekonomických kváziexpertov, ktorí nás presviedčajú, že ekonomika len klesne o toľko a toľko percent. Sú to výroky, ktoré by profesor na vysokej škole musel ohodnotiť nedostatočnú.

Skryť Vypnúť reklamu

Klausova výzva k vzbure nahnevala politikov

Výzva exprezidenta Václava Klausa k tomu, aby sa ľudia vzbúrili proti nariadením vlády, nahnevala ministrov ČSSD.

Klaus sa podľa nich zaradil k tým, ktorí bagatelizujú hrozbu koronavírusu, rovnako ako napríklad severokórejský vodca Kim Čong-un.

Ako ten, ktorý svojím vekom patrí do rizikovej skupiny, by podľa nich mal radšej zostať doma a venovať sa globálnemu otepľovaniu.

Klausov názor na urýchlené uvoľnenie zákazov pritom zdieľa mnoho lekárov, ktorí tiež vyzývajú vládu k rýchlemu rokovaniu.

"Drvivá väčšina svetových politikov berie hrozbu koronavírusu vážne a načúva odporúčania odborníkov. Potom je tu malá skupina tých, ktorí hrozbu bagatelizujú. Sú v nej Lukašenko (prezident Bieloruska), Bolsonaro (prezident Brazílie), Kim Čong-un, Berdymuchamedov (prezident Turkménska) a po dnešku aj Václav Klaus," reagoval na výzvu exprezidenta Klausa s tým, aby sa ľudia vzbúrili, šéf Ústredného krízového štábu a minister vnútra Jan Hamáček (ČSSD).

Skryť Vypnúť reklamu

Klaus pritom už nie je aktívnym politikom.

Maláčová: Nech zostane radšej doma

Ministerka práce a sociálnych vecí Jána Maláčová exprezidentovi odporučila, aby radšej zostal doma.

"Pán Klaus by si mal uvedomiť, že patrí do rizikovej skupiny obyvateľov. Odporúčam mu teda, aby radšej zostal doma a venoval sa napríklad ďalšiu štúdiu o globálnom otepľovaní. Jeho vyhlásenie považujem za nezodpovedné," napísala Novinkám Maláčová.

Niektoré názory sú rozumné, znie z ANO

Ministri za ANO tak rázni nie sú. Vyjadrenie exprezidenta považujú skôr za snahu o pozornosť.

"Pán prezident dokáže skvele získať pozornosť, takže beriem výzvu ísť do ulíc s nadhľadom, v skutočnosti to skôr priláka čitateľa k jeho iným názorom, ktoré sú v niektorých smeroch rozumné," reagoval minister priemyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerka financií Alena Schillerová dodala, že situácia nie je jednoduchá, ale ak sa budú všetci vládnymi nariadeniami riadiť, stav nebude trvať dlho.

"Robíme maximum, aby sme našej krajine pomohli sa vyrovnať so zdravotnými a hospodárskymi následkami súčasnej krízy. Zdravie občanov je pre nás na prvom mieste. Už teraz pozorujeme, že sú zavedené opatrenia účinné," napísala Novinkám.

Ako výzvu k názorovej vzbure vníma Klausova slová šéf Snemovne Radek Vondráček (ANO).

"Pán Klaus podľa mňa žiada, názorovú 'vzburu a diskusiu. To považujem za úplne legitímne. Avšak si myslím, že vlastne nie je s vládou v názorovom strete. Všetci máme záujem s obmedzeniami skončiť čo najskôr a vrátiť spoločenský život do normálu," uviedol Vondráček.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Daniel Lipšic v rozhovore pre denník SME.

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga skonštatoval, že na Lipšicovi sa ešte koalícia nezhodla a všetci štyria kandidáti majú svoje kvality.

39m
ilustračné foto

Vykonali viac ako 1 303 000 testov, pozitivita teda predstavuje 0,77 percenta. Krajčí naznačil, odkedy by sa mohli opatrenia uvoľňovať.

3 h

PCR testami vyšetrili 16 498 osôb, antigénovými vyše pol milióna. Podiel nakazených stúpol na 11,5 percenta (PCR), pri antigénových bol menší ako 1 percento. Celkový počet zaočkovaných občanov je 95 766.

4 h
Elke Breitenbachová.

To je hrubo protiústavné," hovorí o návrhu právnik, keďže preferencie založené na etnickom pôvode sú výslovne zakázané.

6 h