SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Česká vláda uvoľní reštrikcie rýchlejšie

Oddnes ruší zákaz voľného pohybu osôb. Od pondelka otvorí časť obchodov, 11. mája aj kaderníctva a záhradky krčiem. Posledná fáza uvoľňovania bude už 25. mája.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

PRAHA - Česká vláda na základe epidemiologického vývoja choroby covid-19 urýchlila svoj harmonogram otvárania obchodov a ďalších prevádzok v krajine.

Ľudia môžu byť novo na verejnosti až v desaťčlennej skupine. Minister zdravotníctva Adam Vojtěch vo štvrtok večer po rokovaní vlády povedal, aké opatrenia, ktoré sa prijali kvôli šíreniu koronavírusy, sa novo uvoľnia, píše server idnes.cz.

Česká vláda oddnes ruší zákaz voľného pohybu osôb. Ľudia sa zároveň budú môcť vo voľnom priestore pohybovať v skupinách desiatich osôb, a nie maximálne dvoch, ako platilo doteraz. Podľa Vojtecha umožňuje uvoľnenie reštrikcií dobrú epidemiologická situácia ohľadom rozšírenia koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Od pondelka sa otvoria vysoké školy pre všetkých študentov. Do tohto pondelka boli vysoké školy otvorené v obmedzenej miere pre aktivity študentov v poslednom ročníku štúdia. Malo to znamenať možnosť konať individuálne konzultácie alebo skúšky, vrátane štátnic a rigoróznych skúšok.

Základné, stredné, vyššie odborné školy by sa podľa plánu vlády už do konca školského roka naplno otvoriť nemali. Štát ich plánuje otvárať postupne.

Bude možné cestovanie do zahraničia, čo sa týka i dovoleniek. Pri návrate do vlasti sa však ľudia musia preukázať negatívnym testom na koronavírus, alebo im bude nariadená dvojtýždňová karanténa.

Pendleri, na ktorých sa nevzťahujú súčasné výnimky, budú môcť od polnoci 27. apríla cez hranice za prácou denne, keď si každých 14 dní zaistia test na koronavírus, najlepšie cez zamestnávateľa. Po uvoľnení zákaze pohybu bude môcť vycestovať každý, po návrate bude ale nutné preukázať sa dokladom o bezinfekčnosti, alebo ísť na dva týždne do karantény. Pre pendlerov, ktorí musia prekračovať hranice každý deň, bude povinné predkladať negatívny test každých 14 dní.

Skryť Vypnúť reklamu

Kúpele môžu začať za určitých podmienok prijímať pacientov do liečebno-rehabilitačnej starostlivosti. Podmienky, za akých môžu klientmi prijímať, zatiaľ Vojtěch nespresnil. Budú vo vydanom opatrenia. Existujúci klienti môžu liečbu dokončiť.

Postupné otváranie prevádzok

Harmonogram otvárania obchodov a ďalších prevádzok by sa namiesto 8. júna po novom mal skončiť 25. mája.

Už od najbližšieho pondelka by sa mali otvoriť prevádzkarne s plochou do 2500 metrov štvorcových s vlastným vchodom, pôvodný plán pritom počítal s postupným otváraním prevádzok do 200 a 1000 metrov štvorcových až do júna.

Oznámil to vicepremiér Karel Havlíček, píše server lidovky.cz.

Od budúceho pondelka 27. apríla stať umožní prevádzku obchodov do 2500 metrov štvorcových, ktoré majú samostatný vchod a nie sú v obchodnom centre. Začnú znova fungovať autoškoly a posilňovne či fitness centrá bez zázemia.

Skryť Vypnúť reklamu

Na 11. mája počíta nový vládny plán s otvorením reštaurácií so záhradkou či výdajným okienkom a kaderníctiev, múzeí, galérií či výstavných siení.

V poslednej fáze 25. mája by mohli v bežnej prevádzke fungovať nielen reštaurácie, ale aj ubytovacie zariadenia, počíta sa aj s uvoľnením kultúrnych či spoločenských podujatí.

Havlíček uviedol, že kabinet vyšiel zo svojho sľubu, že je pripravený na základe vývoja epidémie svoj harmonogram spomaliť aj urýchliť.

Kľúčové bolo vyhodnotenie vplyvu veľkonočných sviatkov.

"Veľká noc dopadla veľmi dobre," uviedol.

Dôsledné a včasné opatrenia v Česku však podľa neho zabrali.

"Môžeme si dovoliť uvoľňovať reštrikcie rýchlejšie, nie je možné prepásť jediný deň s ohľadom na uvoľňovanie podnikania," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Od najbližšieho pondelka sa môžu tiež konať bohoslužby do 15 ľudí, otvoria knižnice, zoologické a botanické záhrady. Dátum 11. mája sa vzťahuje aj na predajne v nákupných centrách, ak bude pozitívna epidemiologická situácia a splnené špecifické hygienické podmienky, a prevádzkarne nad 2500 metrov štvorcových mimo nákupné centrá, plán počíta aj s otvorením vonkajších priestorov zámkov, hradov a skanzenov a vonkajšími tréningovými aktivitami profesionálnych športovcov.

Od 25. mája budú podľa nového plánu v prevádzke vnútorné priestory reštaurácií, hotely, kempy, dosiaľ nepovolené taxislužby či divadlá.

Kabinet chce ešte špecifikovať, koľko ľudí by sa mohlo zúčastniť kultúrnych, spoločenských a športových podujatí.

Uvoľnená má byť aj prevádzka vnútorných priestorov botanických a zoologických záhrad. Termín sa týka aj svadieb.

Skryť Vypnúť reklamu

Havlíček zmienil, že v tomto prípade bola predovšetkým kvôli svadobčanom žiadanému termínu 6. júna rad požiadaviek, aby neplatilo pôvodné obmedzenie do 8. júna.

Činnosti, na ktoré nový harmonogram nepamätá, budú povolené počas júna podľa aktuálnej epidemiologickej situácie. Ministerstvo zdravotníctva pripraví vykonávacie predpisy s osobitnými povinnosťami pre všetky akcie a prevádzkarne z harmonogramu, uviedol Havlíček. Štát podľa neho bude veľmi dôsledne dodržiavanie hygieny vymáhať, je pri tom pripravený zapojiť Slovenskú obchodnú inšpekciu či živnostenské úrady.

Na rozhodnutie vlády nemal podľa Havlíčka žiadny vplyv dnešný verdikt súdu o zrušení štyroch mimoriadnych opatrení ministerstva zdravotníctva.

"Toto boli scenáre, ktoré sme mali pripravené v priebehu posledných dní," uviedol.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Počet otestovaných za dva dni prekročil 121-tisíc

V pilotnej fáze testovania zatiaľ odhalili 4 432 infekčných osôb.

Koronavírus na Slovensku: Čakanie na testovanie v Bobrove.
Slovensko

Boris Kollár mal vážnu autonehodu, informoval premiér

Predseda parlamentu, jeho ochrankár aj vodič sú zranení.

Boris Kollár.
Slovensko

Policajti budú kontrolovať dodržiavanie opatrení vrátane zákazu vychádzania

V prípade zistenia porušení bude každý prípad polícia riešiť individuálne. Sankcie zostávajú ako doposiaľ, a to v blokovom konaní do 1 000 eur a v správnom konaní do 1 659 eur.

Ilustračné foto.
Európska únia

Rakúsky armádny imám mal sympatizovať s džihádom. Dostal okamžitý vyhadzov

Odvolaný Sijamhodzic obvinenia z islamizmu rezolútne odmietol. "Nikdy som nezdieľal džihádistické videá na svojej stránke, ani nezdieľam túto ideológiu," uviedol.

Sijamhodžič (vľavo) s bývalým vysokým predstaviteľom pre Bosnu a Hercegovinu Wolfgangom Petrischom.