SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

WHO omylom zverejnila štúdiu o remdesivire. Na covid-19 liek nezabral

Liek, do ktorého mnohí vkladali nádeje, testujú aj v Českej republike. Firma Gilead reagovala, že závery štúdie realizované v Číne sú nepresvedčivé.

Vizualizácia vírusu SARS-CoV-2.Vizualizácia vírusu SARS-CoV-2. (Zdroj: AdobeStock)

Experimentálne antivirotikum remdesivir od spoločnosti Gilead Sciences zlyhalo pri svojej prvej klinickej štúdii liečby choroby covid-19 medzi náhodne vybranými pacientmi.

Napísal to denník Financial Times s odvolaním sa na pracovné dokumenty náhodne zverejnené Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

Firma Gilead reagovala, že závery štúdie realizované v Číne sú nepresvedčivé, pretože bola ukončená predčasne. Liek, ktorý vyvinul tím pod vedením Čecha Tomáša Cihlářa, sa testuje aj v Česku, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Čínska štúdia ukázala, že antivirotikum nezlepšilo stav pacientov a neznížilo prítomnosť patogénu v krvnom riečisku.

Vedci študovali 237 pacientov, z toho liek poskytli 158 a porovnávali ich pokrok so zvyšnými 79.

Liek tiež vykazoval u niektorých významné vedľajšie účinky a 18 pacientom bol preto odobratý.

WHO uviedla, že pracovný dokument bol zverejnený predčasne omylom a ešte prechádza ďalším zhodnotením. Správa bola z internetových stránok odstránená.

Gilead uviedol, že príspevok bol nepresný. Štúdia bola ukončená predčasne kvôli nízkemu počtu záznamov a neposkytla dostatočné množstvo údajov, aby z toho bolo možné robiť štatisticky zmysluplné závery. Výsledky tak sú nepresvedčivé.

Až doteraz boli štúdie o použití remdesiviru na chorobu covid-19 také, ktoré nespĺňali vedecké štandardy náhodnosti a potreby kontrolnej skupiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Teraz sa realizuje množstvo štúdií vo fáze 3, ktoré sú navrhnuté tak, aby poskytli ďalšie údaje potrebné na určenie potenciálu remdesiviru ako lieku na covid-19.

Tieto štúdie majú priniesť informácie o tom, koho, kedy a ako dlho liečiť remdesivirom.

Nedávno sa v médiách objavila správa, že čiastkové výsledky štúdie chicagskej univerzity ukázali, že stav pacientov s chorobou covid-19 sa po podaní remdesiviru rýchlo zlepšil.

Firma Gilead ale upozornila, že pred uskutočnením záverov bude nevyhnutné vyhodnotiť konečná dáta.

Na chorobu covid-19, ktorá bola doteraz potvrdená u viac ako 2,6 milióna ľudí, neexistuje žiadna schválená liečba.

Remdesivir je jedným nádejných preparátov. V marci o ňom pochvalne hovoril aj prezident Donald Trump, ktorý povedal, že u tohto antivirotika sa zdá, že má veľmi dobré výsledky.

Skryť Vypnúť reklamu

V Česku bol pred časom podávaný remdesivir 53-ročnému mužovi, ktorý bol vo veľmi vážnom stave. Jeho stav sa výrazne zlepšil. Či na tom mal remdesivir zásadný podiel však podľa ošetrujúcich lekárov nie je jasné.

Teraz sa remdesivirom lieči druhý pacient vo Fakultnej nemocnici v Motole.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

2 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

54m
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

6 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

4 h