SME
Sobota, 24. september, 2022 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Dávok vakcíny proti covid-19 budú budúci rok milióny, hovorí český vedec

"Rivalita išla bokom," hovorí o vývoji vakcíny Ivo Vojtek, ktorý pôsobí v spoločnosti GlaxoSmithKline, teda v jednom z najväčších výrobcov vakcín na svete.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

"Rivalita išla bokom," hovorí o vývoji vakcíny proti ochoreniu covid-19 Ivo Vojtek.

Tento vyštudovaný mikrobiológ, ktorý sa v spoločnosti GlaxoSmithKline zaoberá okrem iného práve hľadaním vakcíny, dáva nahliadnuť pod pokrievku svojej práce, ale v rozhovore pre idnes.cz hovorí aj to, čo si myslí napríklad o pôvode vírusu.

Od začiatku roka vývoj vakcíny proti vírusu SARS-CoV-2 veľmi pokročil, povedal moderátorovi Vladimírovi Vokálovi v skypovom rozhovore Ivo Vojtek.

"Naučili sme sa veľa o tomto patogéne, čo sa týka genomickej sekvencie, vyvinuli sa veľmi rýchlo príslušné testy a tiež nám to umožnilo identifikovať potencionálne antigény, ktoré sú takým srdcom vakcíny," priblížil odborník pokrok v štúdii tohto vírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Český odborník očakáva, že prvé vakcíny dorazia na trh počas budúceho roka, avšak skôr až k jeho koncu. Ideálne by bolo, aby na trhu boli dostupné vakcíny od niekoľkých rôznych výrobcov, každý využívajúci existujúce výrobné kapacity.

Vďaka tomu by podľa Vojtka mali byť ku koncu budúceho roka na trhu milióny dávok vakcíny (či skôr vakcín) proti koronavírusu SARS-CoV-2.

"To je reálne, je to predpoklad postavený na existujúcich kapacitách," povedal Ivo Vojtek.

Vakcína by mala byť do určitej miery odolná proti rôznym zmenám v samotnom víruse, ktorý špecialisti nazývajú antigénický drift a podobne ako u sezónnej chrípky na neho dokážu reagovať. Podľa súčasných poznatkov nie je známa žiadna mutácia vírusu SRAD-CoV-2, ktorá by vývoj vakcíny komplikovala.

SkryťVypnúť reklamu

"Nebezpečná európska mutácia", o ktorej sa v posledných dňoch písalo v médiách, vrátane iDnes.cz, napríklad predstavuje čisto hypotetické riziko.

Spomínaná práca (dostupná tu) napriek titulkom iba overovala účinok vírusu z 11 rôznych pacientov na bunkové kultúry v laboratóriu.

Neoverila, či sa podobné mutácie šíri skutočne medzi ľuďmi, nemohla teda ani kvalifikovane určiť, či vírus s tou či onou mutácií je skutočne pre človeka nebezpečnejší.

Mutácie vírusu však samozrejme vedci študujú, a zatiaľ panuje viac-menej všeobecná zhoda, že zmeny vo víruse nie sú veľké, ako povedal aj Ivo Vojtek.

Dokonca existujú pomerne dôvody, prečo sa domnievať, že vírus sa bude vyvíjať tak, aby hostiteľom - teda ľuďom - škodil čím ďalej menej.

Aspoň 60-percentnú zaočkovanosť

"Zaočkovanosť, ktorá je potrebná na zabráneniu šírenia vírusu, súvisí s kontagiozitou choroby. Existujú modely, ktoré vypočítajú, koľko ľudí musí byť chránených, aby sa patogén ďalej nešíril," vysvetľuje Vojtek.

SkryťVypnúť reklamu

U vírusu SARS-ČOV-2 sa základné reprodukčné číslo (R) pohybovalo pred zavedením rôznych opatrení zhruba medzi číslom 2 a 3. To znamená, že jeden infikovaný v priemere preniesol chorobu na ďalšie dve až tri osoby.

Ivo Vojtek pripomína, že podľa modelov takú nákazu (teda s takýmto R) by malo zastaviť pokrytie očkovaním zhruba 60 percent populácie.

(Nižšia zaočkovanosť nákazu spomalí v miere zodpovedajúcej miere zaočkovanosti, ale nezaručí, že sa nákaza prestane šíriť a nemôže vyvolať občasné epidémie, hoci lokálne.)

Ako sa vôbec vakcína pri pandémii distribuuje?

"Vakcínu musí dostať najskôr tí, ktorí ju potrebujú najviac. V prvom rade to sú zdravotníci, ktorí prichádzajú do kontaktu s chorými, potom tie najohrozenejšie skupiny," vysvetľuje Vojtek.

SkryťVypnúť reklamu

Vývoj naprieč firmami

"Naša firma GSK pri vývoji vakcíny nadviazala asi šesť partnerstiev," opisuje súčasný stav mikrobiológ. "Obchodné záujmy išli úplne stranou," tvrdí ďalej.

Firma sa tak sústredí na to, aby poskytla expertízu a podporu všetkým partnerom, ktorí majú sľubné projekty.

"Čo sa týka Sanofi a GSK, čo sú najväčší výrobcovia vakcín na svete, tam akékoľvek konkurenčné záujmy išli tiež stranou," myslí si odborník.

V súčasnej dobe sa pripravuje podľa Ivo Vojtka viac ako 60 vakcín. Dve z nich sa už skúšajú na ľuďoch (zatiaľ iba v malých počtoch predovšetkým kvôli kontrole bezpečnosti látky, nie jej účinnosti).

Jedna je vyvíjaná v Číne a druhá v spolupráci s americkým Centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

SkryťVypnúť reklamu

Bezpečnosť vakcín

"Bezpečnosť vakcín je pre nás nesmierne dôležitá," vysvetľuje Vojtek prístup firiem pri vývoji a predaji očkovacích látok.

Podľa neho analýzy bezpečnosti vakcín nikdy nekončia a bezpečnosť sa stráži počas jej celého životného cyklu.

"Vakcína, až sa bude masovo používať, sa bude ďalej sledovať, čo sa týka jej bezpečnostných profilov," opisuje situáciu mikrobiológ.

Aj preto nebudú regulačné orgány žiadnym spôsobom rezignovať na svoju funkciu, aj keď je teraz dopyt po urýchlenom vývoji vakcíny enormný.

"Bezpečnosť je vždy na prvom mieste," povedal Vojtek v rozhovore.

Napriek tomu si uvedomuje, že akýkoľvek zásah do organizmu človeka nie je úplne bez rizika.

Týka sa to aj vakcín. Veľkú pozornosť nielen vo vedeckých kruhoch vyvolalo pozorovanie, podľa ktorého vakcína práve firmy GSK proti "mexickej chrípke" (A H1N1) zvyšovala u očkovaných riziko výskytu narkolepsie.

SkryťVypnúť reklamu

Narkolepsia je jedna z možných komplikácií po ochorení chrípkovým vírusom H1N1. Bola popísaná u niektorých obetí pandemického vírusu "španielskej chrípky", ktorý bol tiež subtyp H1N1.

Tento prípad je podľa Vojtka však skôr ukážkou len zdanlivej súvislosti. Ide podľa neho o časovo, nie však príčinne súvisiaci rozvoj vzácneho ochorenia spojený s používaním vakcín. To podľa jeho názoru potom prirodzene zvádza k spájaniu týchto dvoch udalostí.

V podstate teda podľa Vojtka ide o podobný prípad ako domnelá súvislosť MMR vakcíny s výskytom autizmu. Vojtek uvádza, že hoci mnoho štúdií súvislosť vyvrátilo, tvrdenie sa stále pravidelne vracia.

Pôvod nového koronavírusu

V rozhovore na diaľku moderátor narazil aj na problematiku pôvodu vírusu a či je vôbec dôležité vedieť, aký je jeho pôvod.

SkryťVypnúť reklamu

"Pre vývoj vakcíny je naozaj dôležité poznať genomickú sekvenciu a imunologické aspekty," povedal mikrobiológ.

Kedy, kde a za akých okolností k prenosu na človeka došlo, je podružné.

Podľa Vojtka sa s pravdepodobnosťou blížiacou sa istote dá povedať, že SARS-CoV-2 je vírus, ktorý pôvodne koloval niekde medzi netopiermi a hadmi, kým preskočil na človeka.

"Je to vývoj, ktorý je pomerne obvyklý," hovorí.

Je to aj stále častejšie, ako človek zasahuje hlbšie do prírody a žije aj vďaka hustote osídlenia blízko divokým zvieratám.

"Je to niečo, čo sa vedelo už dlhší čas a sledovalo sa to niekoľko rokov pred tým, než covid-19 vypukol. Vznikli tak štúdie, ktoré sledovali vývoj vírusov, s potenciálom prenosu na človeka, vo zvieratách," uzatvára Ivo Vojtek.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu