SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Ako ekonómovia už v roku 1992 varovali pred prijatím eura

Memorandum 62 nemeckých ekonómov k maastrichtskej zmluve a jeho menovej únii je pozoruhodne prezieravé. Hoci o Putinovi vtedy ešte nikto ani len nechyroval, oni už vtedy rozoštvávali európske národy, ironizuje Marian Kechlibar.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

Trochu suchý text, ale zo spätného pohľadu rozhodne stojí za prečítanie. (Originál v PDF nájdete tu.)

Memorandum vedúcich nemeckých ekonómov k menovej únii z 11. júna 1992.

(Niektoré partie som tučne vyznačil ja, pretože mi prídu obzvlášť prorocké, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.)

1. Hospodárska a menová únia môže byť vnímaná ako žiaduci cieľ európskeho integračného procesu. Závery z Maastrichtu sú však vo svojich rozhodujúcich bodoch nevhodné na to, aby tento cieľ dokázali realizovať.

Skryť Vypnúť reklamu

2. Funkčná hospodárska a menová únia vyžaduje, aby už predtým nastalo trvalé a po niekoľko rokov preukázateľne existujúce vzájomné prispôsobenie relevantných hospodárskych štruktúr členských krajín. Jednorazové naplnenie iba niekoľkých kritérií v jeden konkrétny termín má viacmenej náhodný charakter a nemôže slúžiť ako dôkaz tejto žiaducej konvergencie.

3. Maastrichtské konvergenčné kritériá sú príliš mäkké. Napríklad by pre vstup do hospodárskej a menovej únie nemala byť vyžadovaná len relatívna, ale absolútnymi číslami meraná cenová stabilita.

4. Pevne stanovený termín realizácie menovej únie (1. január 1999) so sebou nesie riziko, že politické záujmy prevýšia nad splnením dohodnutých ekonomických kritérií. V okamihu, keď sa termín priblíži, hrozí nebezpečenstvo, že najmä požiadavky na mieru inflácie a rozpočtového deficitu, ktoré majú osvedčiť udržateľný stav verejných financií štátov, budú rozriedené, aby sa predišlo postihu jednotlivých krajín.

Skryť Vypnúť reklamu

5. Európska centrálna banka nebude - napriek svojej rozsiahlej autonómii - presadzovať stabilitu cien v Európe, pretože vzhľadom k rozdielnym záujmom národných držiteľov moci nemá dostatočnú motiváciu na to, aby tak robila. Osobná nezávislosť predsedov nie je zabezpečená a pre prípad nedodržania dohodnutých cieľov stability nie sú stanovené žiadne sankcie.

6. Podmienkou pre to, aby Európska centrálna banka mohla úspešne stabilizovať ceny, je právo určovať výmenné kurzy proti menám tretích krajín. Keďže toto právo nedostala, existuje riziko, že jej vplyv na výmenné kurzy bude oslabený politickým vplyvom. To isté platí pre skutočnosť, že sa dá ešte stále uplatňovať kontrola pohybu kapitálu proti tretím krajinám.

7. Tradičný nemecký konsenzus, že cenová stabilita je dôležitou prioritou, nie je zvyškom Európy zatiaľ zdieľaný. Iba pri existencii takéhoto konsenzu medzi centrálnou bankou, vládou a obyvateľstvom je však možné uplatňovať dôslednú stabilizačnú politiku, ktorá k svojej realizácii potrebuje adekvátne platovú a finančnú politiku štátu.

Skryť Vypnúť reklamu

8. Ekonomicky slabšie európske partnerské krajiny budú po prijatí spoločnej meny vystavené zosilnenému konkurenčnému tlaku, čo pri ich nižšej produktivite a konkurencieschopnosti povedie k zvýšenej nezamestnanosti. Tým začnú byť potrebné vysoké finančné transfery na vyrovnanie situácie. Keďže v tomto smere neexistujú doteraz žiadne dohody o vytvorení jednotnej politickej štruktúry Únie, chýbajú k tomu demokraticky legitimizovaný pravidlá.

9. V súčasnej dobe neexistuje žiadny ekonomicky závažný argument pre to, zavádzať zhora menovú úniu na kontinente, ktorého hospodárske a sociálne podmienky a záujmy sú zatiaľ nejednotné. Vnútorný spoločný trh k svojej existencii jednotnú európsku menu nepotrebuje.

10. Uponáhľané zavedenie európskej menovej únie vystaví západnú Európu silnému ekonomickému pnutiu, ktoré v dohľadnej dobe môže viesť k politickým rozbrojom a ohroziť tak pôvodný cieľ európskej integrácie.

Skryť Vypnúť reklamu

11. Sú to rozhodnutia z Maastrichtu, nie ich kritika, čo ohrozuje ďalšie bezkonfliktné zrastanie Európy.

(Podpísaných 62 nemeckých ekonómov.)

Tak, toto si mysleli nemeckí profesori v júni 1992. Ako vidíte, na ich slová z veľkej časti došlo. Je to až strašidelné, v akom rozsahu dokázali tieto múdre hlavy odhadnúť dnešné problémy vopred.

Politické záujmy pri zavádzaní eura naozaj prevážili nad solídnym ekonomickým základom. "Južným" štátom (od Belgicka až po Grécko) bolo umožnené, aby rôznymi kreatívnymi postupmi dosiahli aspoň na okamih splnenie maastrichtských kritérií a mohli vstúpiť do menovej únie. (Článok o kreatívnom účtovníctve v Európe, PDF.)

Cenová stabilita - no, pozrite sa na ceny nehnuteľností v poslednej dobe...

Slabšie krajiny na južnom krídle sa skutočne stali nekonkurencieschopnými, ich exportné schopnosti poklesli a nezamestnanosť tam vystrelila do trvalých výšok.

Skryť Vypnúť reklamu

Bohatšie krajiny však nechcú o "vysokých finančných transferoch na vyrovnanie situácie" z rôznych dôvodov ani počuť.

Ekonomické pnutie - očividné.

Politické rozbroje - čím ďalej horšie, pretože situácia sa už roky vzpiera akémukoľvek riešeniu.

Za extra zaujímavý však považujem posledný, jedenásty bod. Očividne už v roku 1992 bývalo v Nemecku zvykom nasadzovať kritikom európskych posvätných kráv psiu hlavu. Putina vtedy ešte nikto nepoznal, ale napriek tomu sa signatári museli preventívne brániť obvineniu, že im ide o rozoštvávanie európskych národov.

Tak aspoň vieme, odkiaľ sme túto mentalitu zase importovali.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V dolnokubínskej nemocnici očkujú takmer každý deň.

Určená je osobám od 18 rokov. Plnú zaočkovanosť získa zaočkovaný už za 14 dní po aplikácii.


TASR 11 h
Eduard Heger a Ursula von der Leyen.

EK vydala kladné posúdenie plánu obnovy za 6,3 miliardy eur. To má charakter odporúčania pre Radu EÚ, ktorá bude plány finálne schvaľovať.


SITA 14 h
Demonštrácia pred štadiónom Camp Nou za nezávislé Katalánsko pred El Clásicom Barcelona - Real Madrid.

Deviatim separatistickým lídrom súdy vymerali dlhoročné tresty za činy súvisiace s referendom o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo v roku 2017 napriek zákazu zo strany centrálnej vlády.


SITA 16 h
Stalingrad bol dejiskom jednej z kľúčových bitiek druhej svetovej vojny.

Príslušníci sovietskej rozviedky od júna 1940 do júna 1941 celkove viac ako 420-krát upozorňovali vedenie krajiny na zvyšovanie vojenskej hrozby zo strany Nemecka, avšak v Moskve tieto hlásenia nevyvolali náležitú pozornosť,


TASR 18 h