SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Markéta Šichtařová: Už aby sme si nabili ústa (a zase zmúdreli)

Tiež ste počuli tú fámu, že kapitalizmus zlyhal? Že "neviditeľná ruka" trhu sú len kecy? Že vraj sa ekonomický svet rúca, pretože trhový systém nefunguje?

Markéta Šichtařová.Markéta Šichtařová. (Zdroj: FB Markéta Šichtařová)

Takže len aby sme v tom mali poriadok: ekonomický svet sa vážne svojím špecifickým spôsobom rúca.

Rúca sa, pretože ľavica celého sveta chytila ​​záchvat socialistického šialenstva, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom na jej blogu na serveri idnes.cz.

Úroky sú záporné. Cena ropy záporná. Byty sa skoro nedajú kúpiť.

Nie, ani jedno nevyprodukoval "kapitalizmus" či voľný trh. Všetky tri ohavnosti vyprodukovali socialistické zásahy centrálnych bánk a vlád.

Záporné úroky vyprodukovali centrálne banky, ktoré podľahli dojmu, že je v poriadku, keď peniaze, ktoré musí väčšina ľudí v pote zarábať, majú zápornú hodnotu. Teda keď práca väčšiny ľudí má zápornú hodnotu. Teda keď sa pracovať nevypláca.

Skryť Vypnúť reklamu

Zápornú cenu ropy vyprodukovali vlády, ktoré nás zavreli do karantény kvôli chorobe, ktorej mediálny obraz je na hony vzdialený realite. Takže nesmieme cestovať. Takže nie je dopyt po rope. Takže vyťaženú ropu nikto nechce. Takže ju nie je kam dávať, pretože len tak vyliať na pole ju nemožno. Takže ten, kto ropu s nemalými nákladmi a námahou vytrhne Zemi, musí platiť za to, aby sa jej zbavil a prinútil niekoho iného, ​​aby ešte viac naplnil už teraz pretekajúci zásobník.

Predražené ceny bytov vyprodukovali centrálne banky, ktoré svojimi zápornými úrokmi zničili akékoľvek investičné príležitosti a prinútili k dlhu a špekuláciám s bytmi aj ľudí, ktorí nemajú pomaly ani na obed.

Všetky tri nemorálne ohavnosti narobia ešte oveľa viac zla, než väčšina ľudí dnes dokáže dohliadnuť.

Skryť Vypnúť reklamu

Možno sa vám zdá, že o nič nejde. No a čo, tak veriteľ platí dlžníkovi za to, že mu smie požičať. Nemorálne síce, ale dlžníkom to vyhovuje a veritelia sú takí tí nechutní boháči, ktorí majú na to, aby požičiavali, takže škoda každej rany, ktorá padne vedľa.

Omyl. Až záporné úroky položia väčšine ľudí ich celoživotné úspory na dôchodok, pochopia to. Pochopia, že záporné úroky im vzali plody ich celoživotnej práce. A zo štátneho dôchodku sa budú môcť tak leda pásť. Až toto pochopia, bude už pre nich neskoro.

Možno sa vám zdá, že záporná cena americkej WTI ropy a smiešne nízka cena európskej Brent ropy je v poriadku. Že je to fajn tankovať za babku. (Teda bolo by, keby cena pohonných hmôt nebola nafúknutá daňami.)

Omyl. Záporná cena ropy položí Blízky východ, ktorý z ropy žije. Až tamojší ľudia schudobnejú, zradikalizujú sa. Že už sú? Houbeles.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo to je skutočná radikalizácie skutočných más, uvidíme najprv, až sa všetci zdvihnú a ako jeden človek vtrhnú do Európy. Až toto väčšina pochopí, bude už na ochranu pred rozpadom civilizácie neskoro.

Možno sa vám zdá, že drahé byty sa dajú vyvlastniť, nájmy sa dajú regulovať.

Omyl. Čím viac budete tým, ktorí byty majú, ich majetky brať, tým menšiu budú mať motiváciu ich ponúkať k nájmu a starať sa o ne. Tým budú byty nedostupnějšie a drahšie. Nedostupné byty položia bývanie u nás a zradikalizujú našinca.

Mohla by som pokračovať. Tlač nekrytých peňazí. Dotácie kradnúce tým, ktorí ťahajú svet na svojich ramenách. Rozdávanie dotácií tým, ktorí len žijú z cudzieho. Dlh európskych krajín väčší ako grécky dlh v čase, keď Grécko uprostred dlhovej krízy bankrotovalo. Záporné ceny elektriny, keď v Nemecku trochu viac zafúka. Zákaz dieselov v mestách, keď koronakríza preukázala, že ani pri nulovej doprave emisie neklesajú, takže likvidácia automobiliek živiacich európsky priemysel bola iba nenávistnou ideológiou proti autám, nie záchranou planéty - potláčaním pohybu a radosti zo života v mene stagnácie a úpadku.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale nebudem, je to zbytočné. Pretože slepý nevidí, hluchý nepočuje a socialista nemyslí.

Ten si najskôr musí nabiť ústa. Až sa reštartujeme od nuly, bude zas dobre.

Život si z úpadku vždy nájde cestičku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Do poludnia otestovali takmer 830-tisíc ľudí. Nakazených je jedno percento

Nebudeme zvažovať zrušenie zákazu vychádzania, vyhlásil premiér. Návrh prezidentky označil za nemiestny.

Premiér Igor Matovič.
Zahraničie

Rusko poskytne Arménsku, potrebnú pomoc v bojoch o Náhorný Karabach

Ruský medveď vyceril zuby. Putin vypočul prosbu Pašinjana.

Európska únia

"Nechali vraha utiecť do Francúzska". Salvini vyzýva ministerku k rezignácii

Podľa talianskych médií sa prípad útočníka v Nice podobá príbehu Aníza Amriho, ktorý v decembri 2016 pri teroristickom útoku v Berlíne zabil 12 ľudí vrátane jednej Češky.

Ibrahim Asáví vraždil v Nice.
Slovensko

O desiatej bolo otvorených viac ako 98 percent odberných miest, oznámil Naď

Otvorenie 4900 odberných miest z celkového počtu 4961 považuje minister obrany za malý zázrak. Záujem o testovanie je veľký, ľudia čakajú v dlhých radoch.