SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

V záujme Matoviča nie je meniť volebný systém, hovorí analytik

Vládne strany mali vo volebných programoch odlišný pohľad na počet volebných obvodov.

Richard Sulík, Boris Kollár, Igor Matovič a Andrej Kiska.Richard Sulík, Boris Kollár, Igor Matovič a Andrej Kiska. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

BRATISLAVA - Politológovia vyjadrili pochybnosti, či sa podarí zaviesť viac volebných obvodov a zmeniť volebný systém.

Zdôvodnili to „vágne“ formulovaným programovým vyhlásením vlády premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), o ktorom sa vedie diskusia v parlamente.

Politický analytik Ján Baránek si myslí, že sa „nič nezmení“ a v ďalších voľbách sa bude voliť podľa doterajších pravidiel.

Politológ Jozef Lenč považuje „za otázne“, či sa volebný zákon zmení.

Programové vyhlásenie tvrdí, že vláda „podporí začatie odbornej diskusie, ktorej cieľom bude analýza úpravy volebného systému a zmeny volebných obvodov vo voľbách do NR SR“.

Skryť Vypnúť reklamu

„Vzhľadom na túto vetu, sa nezmení nič,“ reagoval na vládny program Baránek.

Podľa neho to nie je v záujme vládneho hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), lebo ho nepovažuje za štandardnú stranu.

„Má pár členov, nemá regionálne štruktúry. Takže v eminentnom záujme Igora Matoviča nie je meniť volebný systém. Podobný názor zdieľa aj Richard Sulík, ak ho za rok nezmenil, lebo aj ten obhajoval jeden volebný obvod. Takže momentálne nevidím v koalícii silu, ktorá niežeby presadila zmenu volebného systému, ale ktorá by chcela o tom aspoň začať vážnu diskusiu,“ zhodnotil analytik.

Podľa neho z jednej vágne formulovanej vety nevyplýva žiadny záväzok.

„Mám obavu, že do ďalších volieb pôjdeme tak, ako sme išli teraz,“ dodal Baránek.

Politológ Lenč pripustil, že ak diskusia v koalícii bude trvať kratšie ako dva roky, je možné, že sa nejaký legislatívny materiál podarí do konca funkčného obdobia vláde pripraviť. „Či ho aj schvália, je otázne,“ poznamenal.

Súčasné koaličné strany OĽaNO, Sme rodina, Sloboda a Solidarita (SaS), Za ľudí vo svojich volebných programoch počítali s viacerými volebnými obvodmi. Nezhodli sa však v tom, koľko obvodov by malo vzniknúť.

Skryť Vypnúť reklamu

Strana Za ľudí chcela presadzovať zavedenie štyroch obvodov, teda východné, stredné, západné Slovensku a hlavné mesto Bratislava, a zachovanie päťpercentného prahu na vstup do parlamentu.

Šéf OĽaNO Igor Matovič pred voľbami povedal, že reálna dohoda by mohla byť na ôsmich volebných obvodoch/krajoch.

Sme rodina volebné pravidlá vo svojom programe neriešila.

Strana SaS uviedla, že Slovensko by malo ďalej zostať jedným volebným obvodom. Chcela posilniť váhu preferenčných hlasov. Kto sa zúčastní na voľbách, dostane deň voľna. Moratórium na kampaň a prieskumy by malo byť podľa programu SaS len v deň volieb.

Matovičova vláda v programovom vyhlásení napísala, že vláda po zvážení bezpečnostných rizík zavedie popri klasickom hlasovaní aj elektronické hlasovanie vo voľbách, aby tak mohli slobodne hlasovať všetci občania SR, bez ohľadu na to, kde v zahraničí sa v deň volieb nachádzajú.

Skryť Vypnúť reklamu

„Snáď by tú elektronizáciu pri dobrej vôli mohli zvládnuť, ale formulácia v programovom vyhlásení koalíciu k tomu nezaväzuje,“ povedal Baránek.

Podľa Lenča bude pri hlasovaní zo zahraničia v prípade zavedenia viacerých volebných obvodov problém v tom, v ktorom volebnom obvode bude hlasovať slovenský občan bez trvalého pobytu v SR.

Nová vláda si tiež do programu napísala, že sa zasadí o zvýšenie volebnej účasti v parlamentných voľbách vo forme stimulu. Má ním byť zľava vo výške 10 percent zo všetkých poplatkov štátu pre každého občana, ktorý sa zúčastnil na posledných parlamentných voľbách.

Podľa politológa Lenča koalícia by mala radšej riešiť tie voľby, v ktorých býva najnižšia účasť. Ide najmä o voľby do Európskeho parlamentu a voľby do samosprávnych krajov.

Skryť Vypnúť reklamu

„Je to istým spôsobom uplácanie. Ak si niekto svoje právo neuplatňuje, tak mu ešte budeme platiť za to, aby si ho uplatnil,“ uzavrel politológ.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

História

Pred 102 rokmi vznikla Československá republika

28. októbra 1918 prijalo Rakúsko-Uhorsko podmienky definitívnej kapitulácie, Národný výbor v Prahe prevzal moc a vydal zákon o vzniku ČSR.

Príchod vojakov na levickú železničnú stanicu po vyhlásení 1. ČSR.
Slovensko

Plošného testovania sa nemusia zúčastniť deti, onkologickí pacienti či autisti

Výnimka bude platiť aj pre osoby nad 65 rokov, ale len v prípade, ak budú v dobrovoľnej domácej karanténe.

Minister obrany Jaroslav Naď počas návštevy Tvrdošína.
Európska únia

Francúzsko vyhostilo rodinu moslimov. Pomstili sa dcére za lásku ku kresťanovi

Zbili ju a oholili jej hlavu. Sedmnásťročná dievčina môže zostať vo Francúzsku, kde žije aj jej milý.

Moslimská modlitba nepotrebuje špeciálne miesto. Stačí koberček a byť otočený smerom na juhovýchod - na Mekku. Povinná je piatková poludňajšia modlitba. Ženy nemajú povinnosť modliť sa v mešite. Môžu sa pomodliť aj doma. Pred modlitbou sa treba umyť, ženy sú celé zahalené a muži aspoň po kolená.
Európska únia

Poľský premiér odsúdil protesty proti obmedzeniu interrupcií

Poľský Ústavný súd 22. októbra rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu je protiústavné. Potraty sa tak už budú môcť vykonávať len v špeciálnych prípadoch.

Protesty proti obmedzeniu interrupcií trvajú v Poľsku už od piatku.