SME
Piatok, 26. február, 2021 | Meniny má ViktorKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Slováci majú silnejší pocit ohrozenia novým koronavírusom ako Rakúšania

Výskumy ukazujú, ako ľudia prežívajú epidémiu a pomáhajú pri nastavovaní verejných politík.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Ilustračné foot: TASR)

BRATISLAVA - Slováci deklarujú výrazne silnejší pocit ohrozenia zdravia a ekonomickej situácie epidémiou nového koronavírusu ako obyvatelia susedného Rakúska.

Vyplýva to z druhej vlny online prieskumu "Ako sa máte, Slovensko?", ktorý pripravili vedeckí pracovníci Slovenskej akadémie vied (SAV) a analytici spoločností MNFORCE a Seesame.

Podiel ľudí, ktorí sa epidémiou cítia ohrození, však medzimesačne mierne klesol.

Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV tvrdí, že takéto výskumy nastavujú spoločnosti zrkadlo.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ukazujú, ako ľudia prežívajú epidémiu a pomáhajú pri nastavovaní verejných politík. Z postojov ľudí je napríklad zrejmé, že ohrozenie epidémiou berú výrazne vážnejšie ako naši rakúski susedia. Dá sa predpokladať, že dobre vysvetlené odporúčania budú mať na správanie obyvateľov podobný efekt ako príkazy a zákazy," uviedol.

Podľa Barbary Lášticovej z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV je v čase krízy dôležité vedieť, ako zmeny vnímajú samotní ľudia, a čím sú ich pozitívne alebo negatívne postoje motivované.

"Štát a organizácie tak môžu lepšie nastaviť krízovú komunikáciu a komunikovať citlivejšie a cielenejšie na špecifické skupiny, ako sú napríklad seniori či ľudia, ktorí pravidelne dochádzajú za prácou zo a do zahraničia," komentovala.

Skryť Vypnúť reklamu

Respondenti častejšie odpovedali, že pre nich osobne predstavuje nový koronavírus zdravotné ohrozenie, ak boli starší.

Pocit, že koronavírus SARS-CoV-2 ohrozuje ekonomickú situáciu respondenta osobne, bol najsilnejšie prítomný u respondentov, ktorí pociťovali ohrozenie svojej pracovnej pozície, a deklarovali, že ich domácnosť vychádza s príjmom ťažšie.

Odpovede o ohrození ekonomickej situácie boli tiež spojené s obavami o pracovnú pozíciu. Výrazne viac túto obavu zdôrazňovali ženy.

V aktuálnom výskume mali v súvislosti s krízou spôsobenou šírením nového koronavírusu slovenskí respondenti o niečo vyššiu dôveru v zdravotníctvo ako respondenti v Rakúsku.

Respondenti v Rakúsku, naopak, deklarovali o niečo vyššiu mieru dôvery vo vládu.

Porovnanie s predchádzajúcim prieskumom spred mesiaca ukazuje, že podiel ľudí, ktorí sa epidémiou cítia byť ohrození, mierne klesol.

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek miernemu poklesu pocitu ohrozenia, respondenti v apríli deklarovali naďalej vysokú mieru obmedzenia sociálnych kontaktov a nosenia rúšok či respirátorov.

Kým v marci 2020 úplne obmedzilo sociálny a spoločenský kontakt s inými ľuďmi a rodinou v súvislosti s epidémiou nového koronavírusu 47,2 percenta opýtaných, v apríli to bolo 46 percent.

V marci odpovedalo na otázku nosenia rúška na tvári alebo respirátora mimo domácnosti odpoveďou "áno, vždy" 88,7 percenta opýtaných a v apríli 93,2 percenta opýtaných.

Druhá vlna prieskumu "Ako sa máte, Slovensko?" bola realizovaná na Slovensku v čase od 21. do 23. apríla na vzorke 1000 ľudí a v Rakúsku Corona Onlinepanel v termíne od 10. do 16. marca na vzorke 1500 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Do pár týždňov by mala byť k dispozícii aj ďalšia vakcína, Johnson & Johnson, do ktorej sa vkladajú nádeje.

Teraz

Za bolo 83 zo 118 zúčastnených poslancov. Opakované predĺženie nepodporil okrem opozičných poslancov ani koaličný poslanec Marián Viskupič z SaS.

4 h
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron počas tlačovej konferencie po virtuálnom rokovaní.

Digitálne covidové pasy nachystá EÚ do leta. Francúzsko a Nemecko upozorňujú, že vydávanie takýchto dokumentov by mohlo byť predčasné.

5 h
Testovanie už radnica organizovať neplánuje.

Spolu vyšetrili vyše 130-tisíc osôb. Podiel nakazených pri oboch testoch je stále vysoký. Počet pacientov v nemocniciach znovu narástol.

5 h