SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Brusel mal zmeniť správu o čínskych dezinformáciách, čelí kritike europoslancov

Správa Európskej služby pre vonkajšiu činnosť, podľa ktorej Rusko a Čína "cielia konšpiračné teórie a dezinformácie na verejnosť v EÚ a širšom okolí", mala byť upravená v prospech Číny.

Josep Borrell.Josep Borrell. (Zdroj: TASR/AP)

Čína mala tlačiť na Brusel, aby zmiernil tón správy o čínskych propagandistických snahách a dezinformačnej kampani. Tvrdia to niektoré médiá.

Únijná diplomacia akékoľvek pochybenia odmieta. Europoslanci napriek tomu požadujú, aby jej šéf Josep Borrell celú záležitosť vysvetlil. Jedným z nich je aj český europoslanec Tomáš Zdechovský, píše server idnes.cz.

Od tohto roku si pôvodne Európska únia sľubovala posilnenie vzťahov európskeho bloku a Číny, namiesto toho však podľa diplomatov kvôli pandémii medzi oboma stranami narastajú rozpory.

Skryť Vypnúť reklamu

Hoci po rozšírení vírusu do Európy sa z niektorých krajín vrátane Česka ozývala vďaka za to, že im Peking predal rúška a ďalší ochranný a zdravotnícky materiál, postupne ich vystriedala kritika kvality dodávok.

Väčšina štátov EÚ začala vyzývať k tomu, aby sa únia zbavila závislosti na liekoch a ďalších citlivých produktoch z Číny. Európska komisia navyše varovala pred propagandou šíriacou sa z komunistickej krajiny.

Tú potvrdila aj v piatok zverejnená správa Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (EEAS), podľa ktorej Rusko a v menšej miere Čína "cielia konšpiračné teórie a dezinformácie na verejnosť v EÚ a širšom okolí".

U Číny ide podľa Bruselu okrem iného o snahu zahmliť pôvod vírusu, priznať za jeho rozšírenie vo Wu-chan vinu Spojeným štátom či zaplaviť sociálne médiá manipulatívnymi informáciami o tom, ako čínske úrady chorobu od začiatku zvládli.

Skryť Vypnúť reklamu

Niektoré médiá však informovali o tom, že pôvodný text správy mal vyznieť ostrejšie.

Podľa denníka Financial Times z dokumentu vypadla zmienka o čínskej "globálnej dezinformačnej kampani".

Denník New York Times tvrdí, že chýba aj zmienka o diplomatickej roztržke medzi Francúzskom a Čínou.

Podľa denníka napísal Lutz Güllner, diplomat Európskej únie, kolegom v emaili minulý týždeň, že "Číňania už hrozia reakciami, ak táto správa vyjde".

Financial Times s odvolaním sa na nemenovaných diplomatov uviedol, že Peking sa počas minulého týždňa pokúsil opakovane tlačiť na veľvyslanca EÚ v Číne Nicolasa Chapuisa, aby zariadil odstránenie kriticky vyznievajúcich informácií. Podľa zdroja ČTK bola pod priamym tlakom aj EEAS.

Skryť Vypnúť reklamu

"Absolútne odmietam akékoľvek náznaky či tvrdenie, že v našich správach akokoľvek ustupujeme vonkajšiemu tlaku," povedal v pondelok novinárom hovorca únijnej diplomacie Peter Stano, podľa ktorého bola pôvodná správa interným dokumentom a úpravy textu pred jeho publikáciíou sú úplne bežné.

Čínske úrady podľa FT na žiadosti o komentár nereagovali.

Europoslanci sa však nechcú s týmto vysvetlením uspokojiť. Liberálny holandský zákonodarca Baart Groothuis odoslal Borrellovi list žiadajúci objasnenie celého vývoja správy.

"Určite chceme po Borrellovi, aby to vysvetlil," povedal jeho ľudovecký kolega Zdechovský.

Podľa neho by sa téma čínskych manipulácií malo stať jedným z hlavných bodov budúcich parlamentných rokovaní. Tému chce predniesť už na utorňajšom rokovaní predsedníctva Európskej ľudovej strany (EPP), ktorej klub je v EP najsilnejší.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdechovský tiež stojí za výzvou europoslancov z minulého týždňa požadujúcich po Európskej komisii, aby vyšetrila, či čínske orgány spočiatku zámerne nezamlčovali informácie o šírení choroby a odkiaľ presne začalo.

Niektorí politici, ktorí list podpísali, podľa neho čelili tlaku na sociálnych sieťach či od ľudí spojených s Čínou, aby si svoju účasť na výzve rozmysleli.

"Určite sa to musí nezávisle vyšetriť, ja rozhodne nebudem sťahovať svoj podpis," dodal europoslanec.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

3 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

2 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

8 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

5 h