SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Za dobré čísla si môžeme sami,nepokazme si to,apelovali epidemiológovia

Odborníci zdôraznili aj riziko letných dovoleniek v zahraničí, odporúčali preto plánovať si dovolenku na Slovensku.

Igor Matovič (uprostred) počas brífingu po stretnutí predsedu vlády SR s radou epidemiológov s výzvou - Nepokazme si to.Igor Matovič (uprostred) počas brífingu po stretnutí predsedu vlády SR s radou epidemiológov s výzvou - Nepokazme si to. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Dobré čísla v štatistike nízkeho šírenia nového koronavírusu sú výsledkom všetkých, ktorí zodpovedne pristupujú k epidemiologickým opatreniam a výzvam na disciplínu.

Po rokovaní rady epidemiológov to zhodne deklarovali odborníci spolu s predsedom vlády SR Igorom Matovičom (OĽaNO).

"Pozitívny vývoj, ktorý môžeme v súčasnosti vidieť, je výsledkom nariadených obmedzení, vlastnej zodpovednosti, ale i ekonomických strát, ktoré sme utrpeli," uviedol Matovič.

"Nepokazme si to, zostaňme naďalej zodpovední, odmenou za to bude možnosť postupne pokračovať v uvoľňovaní opatrení," vyzval.

Skryť Vypnúť reklamu

Súčasný minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) poukázal na to, že systém nariadení, previazaný s ich dôsledným dodržiavaním vytvorili zo Slovenska príklad pre ostatné krajiny.

Odborníci preto apelovali na zachovanie súčasného trendu a zodpovednosti.

Exministerka zdravotníctva Andrea Kalavská zdôraznila, že stále platí systém "niečo za niečo".

"Stále platia tie isté pravidlá, ak ich budeme dodržiavať, benefitom bude postupne väčšia voľnosť, ak však zodpovední nebudeme, môžeme tvrdo dopadnúť," zdôraznila.

Odborník na tropickú medicínu a predseda Permanentného krízového štábu Vladimír Krčméry poukázal na to, že stále existujú rizikové faktory.

"Jedným je to, že upadneme do sebauspokojenia a opustíme doterajšiu disciplínu a zodpovednosť pri nosení rúšok a sociálneho odstupu. Druhým je režim na hraniciach," uviedol Krčméry a poukázal na to, že prípadná druhá vlna epidémie je takmer vždy "importovaná".

Skryť Vypnúť reklamu

"Samozrejme, režim na hraniciach nesmie sankcionovať tých, ktorí nie sú rizikom," dodal.

Avizoval tým i tému opatrení, ktoré sa týkajú pendlerov, o ktorých bude hovoriť ústredný krízový štáb po rokovaní vlády.

V súvislosti s nebezpečenstvom druhej vlny importovaných prípadov odborníci zdôraznili aj riziko letných dovoleniek v zahraničí, odporúčali preto plánovať si dovolenku na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Test balistickej rakety.

Uľjanov, ktorý je predstaviteľom Ruska pre medzinárodné organizácie vo Viedni, konštatoval, že Rusko a USA "dosahujú významný a rýchly pokrok", čo sa týka rozhovorov o predĺžení spomínanej dôležitej dohody.

31m
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie k priebežným výsledkom skríningového testovania.

Otestovali takmer 2,6 milióna ľudí, pozitívnych bolo 30 556 z nich. Nástup detí do škôl 1. februára považuje Krajčí za veľké riziko. Predseda vlády avizuje, že v najhorších okresoch bude ďalšie kolo testovania.

14 h
Ilustračné foto.

V tréningovom centre v Šamoríne sa nakazilo viacero slovenských športovcov. Ako sa koronavírus dostal do uzavretého prostredia?

13 h
Predseda Smeru Robert Fico.

Fico uviedol, že šéf migračného úradu Orlovský dlhé roky zastupoval nadáciu, ktorá prezentuje iné názory na migráciu, aké sú v záujme Slovenska.

15 h