SME
Štvrtok, 1. október, 2020 | Meniny má ArnoldKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Výpisky Václava Klausa: Kým Európa spí, nastupuje plazivý autoritarizmus

Európania zabúdajú, že "štát nemôže existovať bez spoločne zdieľaných hodnôt a bez pocitu spoločnej úlohy". To masová migrácia zásadne narušuje, ale jej obhajcovia si to nechcú priznať.

Václav Klaus ešte ako český prezident.Václav Klaus ešte ako český prezident. (Zdroj: SME – Tomáš Benedikovič)

Sú roky bohaté na udalosti i bohaté na zápisky. Sú i roky opačné. Mám pocit, že rok 2006 patrí medzi tie druhé.

Alebo som nebol dostatočne usilovný. Alebo som bol v prezidentskej funkcii príliš vyťažený, píše Václav Klaus v článku uverejnenom na serveri echo24.cz a na webe Inštitútu Václava Klausa.

Fenoménom polovice tohto desaťročia boli búrky a pouličné bitky vo Francúzsku, spôsobené prisťahovalcami. Všimla si to aj Amerika.

V Hoover Digest (č. 1, 2006), v článku "The Meaning of French Riots", bolo pripomenuté niečo, na čo Európania zabúdajú, že "štát nemôže existovať bez spoločne zdieľaných hodnôt a bez pocitu spoločnej úlohy".

Skryť Vypnúť reklamu

To však masová migrácia zásadne narušuje, ale jej obhajcovia si to nechcú priznať.

Zaujal ma aj silný výrok autora tohto článku, že apoteóza "zahraničných robotníkov (guest workers) je jednou z ďalších chybných myšlienok súčasnosti".

O pravdivosti tohto výroku som ja - odporca nelimitovanej migrácie a globalizácie - nikdy nepochyboval.

Už vtedy som vedel, že je globalizácia niečo úplne iné ako free markets. Dnešní, nie klasickí liberáli, ale príliš sebavedomí progresivistickí liberáli, to však nevedia.

Americký neokonzervatívny mysliteľ George Weigel (skoro tak konzervatívny ako náš nie neokonzervatívny Jiří Weigl) v časopise Commentary (máj 2006) píše, že "zatiaľ čo Európa spí, nastupuje v Európe plazivý autoritarismus".

Skryť Vypnúť reklamu

Preto vyzýval "k limitovaniu multikulturalizmu". Vyslyšaný nebol.

Jiří Brodský, v čase môjho prezidentovania špičkový pracovník zahraničného odboru na Pražskom hrade a dnešný veľvyslanec Českej republiky v Mongolsku, v anglickom mesačníku The European Journal (jún 2006) striktne odlišoval "prirodzený pocit zodpovednosti európskemu kontinentu" od postulovanej a oceňovanej "európskej identity" . To prvé - pre neho i pre mňa - áno, to druhé nie.

Narastal a silnel environmentalizmus a klimatický alarmizmus.

M. Heberling v časopise The Freeman v článku "It 'Not Easy Being Green" (ja by som si však myslel, že je to naopak veľmi easy) ma ovplyvnil výrokom, že "koncept preferencie času (time preferencie) stojí v samotnom základe ekologického uvažovania" .

Skryť Vypnúť reklamu

Kvôli tomu a kvôli sporu o diskontovanie budúcnosti som sa práve v tejto dobe pustil do svojich textov o globálnom otepľovaní.

Vyšiel som z kritiky takmer nulovej diskontnej sadzby v uvažovaní environmentalistov (a v ich matematických modeloch), lebo z toho vyplýva, že napr. rok 2120 má pre človeka žijúceho dnes rovnaký význam ako rok 2020.

Racionálne človek tak uvažovať nemôže. Preto "diskontuje" nezápornú a nie malú diskontnú sadzbu, a preto je dnes v jeho uvažovaní celkom logicky rok 2120 ďaleko "menší" než rok 2020.

To klimatickí alarmisti nechápu, aj keď je to základ racionálneho ľudského uvažovania. (Teraz si spomínam, že Ivan Mládek kreslieval jeden čas obrazy s obrátenou perspektívou - to bližšie bolo malé, to vzdialenejšie bolo veľké. To je záporná diskontná sadzba nie v čase, ale v priestore.)

Skryť Vypnúť reklamu

Heberling ešte trefne poznamenal, že "pre environmentalistu je spaľovanie nedávno vzniknutého rastlinného materiálu (biomasy) akceptovateľné, zatiaľ čo spaľovanie starého rastlinného materiálu vo forme uhlie je neakceptovateľné".

Podobne výstižný je jeho výrok, že "vietor je považovaný za neobmedzený zdroj, čo je pravda, ale to, že je akýkoľvek kus zeme, na ktorom sú veterné elektrárne postavené, zdrojom veľmi obmedzeným, je pravda nemenšia".

Debata tohto typu bola v polovici prvej dekády 21. storočia veľmi intenzívna a ja som ju pozorne sledoval. Preto som sa odvážil v roku 2007 vydať svoju knihu "Modrá, nie zelená planéta".

Nie náhodou už vtedy písal - mnou opakovane citovaný - Ind Deepak Lal, že "v centre opozície proti voľnému trhu stoja environmentalistické hnutia".

Skryť Vypnúť reklamu

Týmto hnutím zneužívaný "princíp predbežnej opatrnosti môže byť použitý k obhajobe takmer neobmedzeného rozsahu reštriktívnej regulácie ekonomických procesov".

John Semmens v mesačníku The Freeman v článku "Sloboda je najlepším priateľom životného prostredia" veľmi výstižne hovorí, že "keby žili fanatici princípu predbežnej opatrnosti pred tisícročiami v jaskyniach, asi by sa pokúsili zabrániť používaniu ohňa. Lebo oheň spôsobil smrť ďaleko väčšieho počtu ľudí než jadrová energia ".

P. J. Michaels z washingtonského CATO Institute v auguste 2006 publikoval dôležitú štúdiu "A Review of Recent Global Warming Scary Stories" (strašidelných, hrôzu naháňajúcich historiek).

DJ Boudreaux (tiež vo Freeman) v pekne nazvanom článku "Buďme cool voči myšlienke ochladzovania (cooling) globálneho otepľovania" hovorí, že "najlepšou politikou voči globálnemu otepľovaniu by bolo nestarať sa o neho a nechať kapitalizmus bez prerušenia pokračovať v robení nás zdravšími a bohatšími ".

Skryť Vypnúť reklamu

(Tento autor napísal pred niekoľkými rokmi pre Fraser Institute v kanadskom Vancouveri peknú súhrnnú knižku o Hayekovi, a ja som mal tú česť k nej napísať predslov.)

Pri všeobecnom pesimizme ohľadom rýchlo sa blížiaceho vyčerpania všetkých prírodných zdrojov, čo je jedna zo základných myšlienok environmentalizmu, razil celé desaťročia Julian Simon krásny pojem "Ultimate resource", slovensky snáď konečný alebo základný zdroj (kniha The Ultimate Resource vyšla prvýkrát už v roku 1981).

Zdôrazňoval, že všetky "potenciálne prírodné zdroje potrebujú tento ultimate resource k tomu, aby sa stali zdrojmi použiteľnými".

Týmto ultimate resource je samozrejme človek.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Pribudlo 797 pozitívnych prípadov pri 9 170 testoch, informoval premiér

Situácia je podľa predsedu vlády mimoriadne vážna a je najvyšší čas zatnúť zuby a pomáhať spoločnej veci.

Ilustračné foto
Slovensko

Núdzový stav je nástroj potrebný na ochranu života a zdravia, hovorí Matovič

Pre bežného človeka sa v praxi nateraz nič nezmení. Je potrebný, aby sa mohli prijímať opatrenia v rôznych mimoriadnych situáciách, vysvetľuje premiér.

Premiér Igor Matovič.
Názory

V Grécku zatýkali pracovníkov neziskoviek

Podľa gréckej polície spolupracovali zadržaní pracovníci neziskových organizácií s pašerákmi ľudí.

Ilustračné foto.
Slovensko

Na Slovensku je k dnešnému dňu zatvorených 48 škôl

Doma sa učí viac ako 18 700 žiakov.

Ilustračné foto