SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Nič nie je zadarmo alebo malá meditácia o zbavení závislosti na Číne

Obmedziť väzby s Čínou sa určite dajú, ale znamená to, že niektoré problémy musíme začať riešiť sami, aj keď sa nám napríklad nechce.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Slovo "decoupling" má veľa významov, ale v kontexte vzťahov s Čínou sa začalo používať len nedávno, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Vševedúci Google nám povie celkom presne kedy: v septembri 2018, teda pred rokom a pol.


To je veľká zmena trendu, pretože cca štyridsať rokov predtým sa prevádzkoval pravý opak - outsourcing, presun všetkého možného do Číny a ďalších krajín, kde bola pracovná sila lacnejšia a rôzne zákony laxnejšie, prípadne vôbec neexistujúce. Zrazu prišla epidémia a s ňou zistenie, že

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

a) životne dôležité výrobné procesy, ako napríklad produkcia zdravotníckeho materiálu, prebiehajú na opačnom konci sveta, so všetkými komplikáciami a neistotami, ktoré z toho plynú,

b) okrem boja s vírusom prebieha aj ďalší boj o to, s akým P.R. a dlhodobou povesťou sa z tejto krízy jednotlivé štáty a vlády vynoria.

Tým sa myšlienka na decoupling, jedno z hlavných tém Trumpovej administratívy, stala urgentnejšia.

(Mimochodom, ide asi o jedinú Trumpovu tému, s ktorou vyslovuje súhlas aj väčšina priaznivcov americkej opozície.)

Európa stála ešte vlani stranou, ale tento rok už sa tou myšlienkou zaoberá tiež, rovnako ako Japonsko.

Toto je zaujímavá téma, pretože jej ekvivalenty sa dajú nájsť aj inde. Napríklad decoupling so Saudskou Arábiou a decoupling s Čínou mi dávajú zhruba rovnaký zmysel.

SkryťVypnúť reklamu

Všeobecne musíte u vzájomného obchodu počítať s tým, že k dodanému tovaru dostanete aj "prídavok zadarmo" v podobe politického vplyvu opačnej strany.

V prípade krajín, kde je štátna a súkromná sféra silne prerastená navzájom, je tento efekt silnejší.

U Saudov to znamená export wahhábismu. U Číňanov potom zistíte, že ich politické tabu sa začínajú rozťahovať mimo hranice Číny.

(Americké aerolinky odstránili celosvetovo Taiwan zo zoznamu krajín na svojich stránkach, americká basketbalová liga NBA narazila na skutočnosť, že jeden z manažérov houstonského klubu Rakety napísal prohongkongský tweet, Disney odstránil tibetského mnícha z filmu Doctor Strange.)

Samozrejme je ten efekt navyše priamo úmerný tomu, aká veľká a silná daná protistrana je. Saudi sa v dnešnom svete, kde sa ropa ťaží na každom rohu, dajú nahradiť podstatne ľahšie než Čína. Preto musia byť pri presadzovaní svojho vplyvu trochu opatrnejší a zdržanlivejší ako prv.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorým ľuďom je to jedno, hlavne, že zarábajú. Iní s takýmto vývojom majú problém a nechcú podriadiť vzájomnému obchodu úplne čokoľvek.

Osobne si myslím, že by sa vzájomnému obchodu čokoľvek podriaďovať nemalo.

Z pohľadu dlhodobých vzťahov je nevýhodné vypestovať si povesť - eh, povedzme to slušne, prostitútky - ktorá výmenou za príslušné hmotné výhody prikyvne na všetko, čo po nej chcú.

Je lepšie mať nejaké princípy; ľudí potom s vami jednajú s väčším rešpektom.

To má cenu samo o sebe, ale navyše si myslím, že väčší rešpekt znamená v konečnom dôsledku lepšie výsledky pri vyjednávaní.

Úplne bez kompromisov sa ale nezaobíde nič a v prípade decouplingu s Čínou a spol. je otázka, ako by sa dal skrížiť s ekologickými plánmi súčasnej Európskej komisie, zvanými Green Deal.

SkryťVypnúť reklamu

Skoro každý úspech v sebe skrýva zrnká skazy, alebo aspoň veľkých problémov. V priebehu posledných päťdesiatich rokov prijal tento kontinent veľa ekologických noriem a zákonov, v dôsledku ktorých sa vyčistili tunajšie rieky a vzduch. Potiaľto teda jednoznačný úspech. Ostrava roku 2020 je rozhodne čistejšie a príjemnejšie mesto k životu ako roku 1990.

Zrnko skazy spočíva v tom, že tento úspech v mnohých prípadoch nespočíval v technickej inovácii (robiť veci čistejšie, bezpečnejšie, efektívnejšie), ale v prostom presune oných problémových prevádzok do krajín, ktoré sú na tom ekonomicky horšie, teda si nemôžu veľmi vyberať a musia robiť špinavú či nebezpečnú prácu za nás - a "na nás".

Klasický prípad je hutnícka prvovýroba. Môžete produkovať bio steaky a bio uhorky, ale bio oceľ nevyrobíte, k tomu je potrebný koks (a alternatívne technológie zatiaľ nie sú).

SkryťVypnúť reklamu

To je špinavá, zaprášená, krajinu poškodzujúca aktivita, takže skončila kde?

V Číne, ktorá v súčasnosti vyrába 51% svetovej ocele, viac než všetky ostatné štáty sveta dokopy.

Presun priemyselnej výroby do Číny alebo inej krajiny nie je inovácia, iba prehodenie problému niekam inam, kde ho nemáme na očiach.

Lenže vyspelá civilizácia, ani tá európska, sa bez ocele nezaobíde, teda máme reálne na výber len zo štyroch možností:

- zmieriť sa s tým, že sme si urobili strategickú závislosť na Číne výmenou za to, že príslušné prevádzky smrdia niekde pri Guangdongu a nie v Porýní,

- pokúsiť sa ten priemysel vybudovať v iných, zrejme ešte chudobnejších krajinách, kde je ekonomika slabá, ale kde je zároveň dosť nerastných surovín (Kongo? Južná Afrika?). Tiež tam zároveň býva veľa korupcie, takže závislosť na čínskych súdruhoch vymeníme za závislosť na africkej oligarchii. Ale kto vie, možno je africká oligarchia lepšie "manažovateľná" ako strýko Si,

SkryťVypnúť reklamu

- vrátiť aspoň časť toho priemyslu do Európy a pre zmenu sa zmieriť s tým, že koksárne a spol. nie sú žiadna zelená utópia a všetky opatrenia, ktoré sa okolo nich dajú urobiť, zmiernia škody na životnom prostredí len čiastočne,

- vzdať sa tej vedeckej a technologickej vyspelosti a začať zmršťovať ekonomiku (degrowth), čo je myšlienka u radikálnej ľavici nesmierne populárna, ale neverím, že sami jej priaznivci dokážu dohliadnuť všetky jej následky. Každopádne pohľadom na nepopularitu súčasných proti-korona opatrení, ktoré sú veľmi malé a obmedzené proti tomu, ako by vyzeral naozajstný utopický degrowth, možno usúdiť, že myšlienka riadenej demontáže ekonomiky v mene zelených cieľov je dokonca aj v Nemecku či Švédsku jednoducho nerealizovateľná.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto štvorbodovej dileme som osobne priaznivcom bodu číslo tri. Nie preto, že by som nenávidel prírodu a túžil dýchať na prechádzke prach z oceliarne. Ale preto, že by nás to skutočne prinútilo inovovať.

Verím, že aj tá oceľ alebo chemikálie sa dajú vyrábať lepšími a čistejšími spôsobmi, len sme nemali veľmi veľkú motiváciu tie lepšie spôsoby hľadať.

Najsilnejším atribútom západnej civilizácie boli vždy mozgy a vynaliezavosť, nie peniaze. Peňazí, tých majú dosť aj v tej Saudskej Arábii, ale myšlienkovo ​​sú tam absolútne sterilní.

Potom je tu ale ešte jedna vec, a to, že bod číslo tri je realizovateľný a pritom aspoň nesmrdí pokrytectvom.

Ako staromilský typ konzervatívca nerád zostávam niečo niekomu dlžný.

To, čo si exportom špinavých prevádzok do cudziny vytvárame, je určitá forma nepeňažného dlhu, o ktorom ani nevieme, kedy a ako ho budeme náhle nútení splatiť.

SkryťVypnúť reklamu

Keď práve Čína pred pár rokmi zastavila dovoz odpadkov z cudziny na spracovanie a recykláciu, spôsobilo to v Európe i v Amerike veľké logistické otrasy.

Takéto prekvapenia si človek môže ušetriť jedine tak, že svoje problémy neoutsourcuje von.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu