SME
Utorok, 29. september, 2020 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Vietnam, svetový premiant boja s vírusom. Doteraz tam na Covid-19 nikto nezomrel

Pri vedomí toho, že krajina má 1 100 kilometrov dlhú hranicu s Čínou, odkiaľ sa nákaza začala šíriť, a sto miliónov obyvateľov, to znie ako zázrak.

Úspešný vietnamský boj s koronavírusom. Ťažko uveriteľný.Úspešný vietnamský boj s koronavírusom. Ťažko uveriteľný. (Zdroj: SITA/AP)

Svet chváli Taiwan a Južnú Kóreu za to, ako dokážu udržať koronavírusovú pandémiu na uzde. Iste právom. Mimo pozornosti - dosť nespravodlivo - však zostáva ďalšia ázijská krajina, Vietnam.

Tento takmer stomiliónový komunistický štát sa pritom napriek slabšiemu zdravotníckemu systému a tiež nižšiemu rozpočtu s koronavírusovou nákazou "pasuje" veľmi úspešne.

Merané tvrdými číslami možno najúspešnejšie na svete vôbec, píše server idnes.cz.

Zatiaľ čo mnohé bohaté západné spoločnosti sa ešte len začínajú spamätávať z tvrdého direktu, Vietnam stále nemá jediného zosnulého a hlási mizivých 270 infikovaných.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri vedomí toho, že krajina má 1 100 kilometrov dlhú hranicu s Čínou, odkiaľ sa nákaza začala začiatkom roku šíriť, to znie ako zázrak.

Vietnamský model možno nemá vo svete taký ohlas preto, že tamojšie metódy sú dosť drsné, na individuálne slobody sa neobzerajú ani v najmenšom, čo je síce pre tamojší totalitný systém charakteristické, ale mnohým západným liberálom sa to môže právom zajedať.

Na druhej strane je evidentné, že vietnamská reakcia na pandémiu funguje. Účinkuje natoľko dobre, že od minulého týždňa začal Vietnam prísne obmedzenia pozvoľna uvoľňovať.

Čo teda stojí za vietnamským úspechom, čím sa krajina vyhla podobnej devastácii, akú môžeme sledovať v USA alebo v západnej Európe?

Vojnová rétorika

V zásade ide o kombináciu včasných a rozhodných opatrení, testovanie (hoci nie tak intenzívne ako trebárs v Južnej Kórei), direktívnych karantén a tiež inde málokedy vídanej sociálnej jednoty.

Skryť Vypnúť reklamu

Vietnamské vedenie vyhlásilo vírusu vojnu (doslova) už v čase, keď sa o novom koronavíruse v Číne ešte len začínalo verejne hovoriť.

"Čoskoro sa vírus dostane aj k nám. Bude to boj s nepriateľom. Každý podnik, každý občan, každá štvrť sa musí stať pevnosťou, ktorá sa chorobe postaví," vyhlásil premiér Nguyen Xuan Phuc uprostred januára.

Aj ďalší politici sa vzhliadli v paralelách vojny. Vicepremiér Vu Duc Dam, oslavovaný na sociálnych sieťach ako nový národný hrdina, nedávno opísal boj s vírusom ako "jarnú ofenzívu roka 2020".

Úmyselne tak odkázal na zásadnú ofenzívu Tet, ktorú začal Vietkong v roku 1968 a ktorá v dôsledkoch viedla k obratu vo vietnamskej vojne.

Vietnamcov, ktorí sú hrdí na svoju schopnosť stáť spolu v kríze a znášať ťažkosti, stratégia oslovila.

Skryť Vypnúť reklamu

Málokto vyčítal komunistickej strane porušovanie občianskych práv a ľudia sa zmierujú aj s prísnejšou kontrolou médií. Veria totiž, že sú koronavírusom naozaj ohrození.

Následná protiepidemická mobilizácia nemala k tej vojnovej ďaleko. Vedenie hovorilo o troch "vrstvách" či "hrotoch" opatrení.

Prvou vrstvou je dôsledná izolácia chorých či ľudí sa symptómami a ich kontaktov. Teda povinná karanténa (uvádza sa, že teraz zotrváva v karanténach asi 75 000 ľudí).

K jej dodržiavaniu režim aktivizoval rozsiahly systém verejného dohľadu, vrátane rešpektovanej armády. Sem patrí aj aktívne testovanie a detailné vyhľadávanie infikovaných.

Druhým "hrotom" sú opatrenia obmedzujúce cestovanie, uzávery škôl, obchodov a povinné nosenie rúšok, tretím potom plošné karantény celých komunít, dedín, ulíc či budov.

Skryť Vypnúť reklamu

Na prvý pohľad teda nič, s čím by sme sa nestretli napríklad v Česku alebo na Slovensku.

Vietnamskou špecialitou je však neobvyklá intenzita jednotlivých opatrení.

Komunistický štát na ich presadzovanie a kontrolu použil celý robustný arzenál, ktoré mu dáva k dispozícii vláda jedinej strany.

Ten býva často kritizovaný za umlčanie inak zmýšľajúcich a pošliapavaniu základných práv, čo bezpochyby platí, v čase pandémie sa však - aspoň doteraz - osvedčil.

Hoci riziko ešte nie je úplne zažehnané, úspech Vietname okrem iného umožnil, aby si vyskúšal úlohu dobrodinca.

Daroval už tony masiek a ďalšieho vybavenia susedom z juhovýchodnej Ázie, ale aj do Európy a USA - nedávno si za to vyslúžil aj poďakovanie od Donalda Trumpa.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Pribudlo 231 infikovaných, počet úmrtí pacientov stúpol na 45

Laboratóriá urobili v pondelok 2 561 testov.

Ilustračná fotografia.
Európska únia

Moslimovia sa smú klaňať k Mekke počas pracovnej doby, rozhodol švédsky súd

Súd v Malmö tým zrušil rozhodnutie rady mesta Bromölla, ktorá vlani modlitby počas práce výslovne zakázala. Zákaz bol mierený na všetky vyznania, obmedzoval však predovšetkým ortodoxných moslimov, ktorí sa modlia na koberčeku až päťkrát za deň.

Modlitba väzňov podozrivých zo spolupráce s Talibanom.
Slovensko

Od októbra výrazne sprísnime opatrenia. Krízový štáb navrhuje aj vyhlásenie núdzového stavu

Športové, kultúrne, spoločenské, ale aj cirkevné podujatia budú zakázané. Obmedzia sa počty ľudí v obchodoch. Rúška na školách pokračujú, znovu sa zavedú v exteriéri, ak je odstup menší ako dva metre.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) a hlavný hygienik Ján Mikas.
Slovensko

Sme rodina, SaS a Za ľudí podporujú úpravu trestov pri držbe marihuany, pre OĽaNO to nie je témou

Tému dekriminalizácie marihuany otvorila europoslankyňa Nicholsonová. Čaputová sa vyjadrila, že otvorenie diskusie na túto tému podporuje.

(ilustračné foto)