SME
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Koniec jednej éry v Prahe. Klobásu už si na Václaváku podľa radnice nikdy nedáte

Najznámejšie námestie v Prahe prechádza rekonštrukciou. V koronavírusovej ére trochu zaniklo, že príde o jednu zo svojich ikonických atrakcií.

Václavské námestie v Prahe.Václavské námestie v Prahe. (Zdroj: WIKIMEDIA)

PRAHA - Pražská radnica sa rozhodla zrušiť storočnú tradíciu a vlastne aj trochu prepísať gastronomickú mapu Prahy.

Kým iné svetové mestá sú na svoju pouličné gastronómiu hrdé a lákajú na ňu miestnych a aj turistov, v Prahe sa namiesto tradičných klobás teraz darí z požehnania radnice skôr novodobým trdelníkom, ktoré sa pred niekoľkými rokmi do českej metropoly dostali bohvieodkiaľ, píše server echo24.cz.

Teraz však pražská radnica rozhodla, že v rámci rekonštrukcie Václaváku odstráni z tohto centrálneho námestia klobásy. A to tak že "navždy".

Skryť Vypnúť reklamu

Zatiaľ čo v Česku toto rozhodnutie prešlo v čase lavíny správ o koronavírusovej kríze takmer bez povšimnutia, server Expats.cz, ktorý informuje o dianí v Prahe a Českej republike v angličtine, píše dokonca aj o konci jednej éry.

Predaj klobás v Prahe je podľa historika a niekdajšieho riaditeľa Archívu hlavného mesta Prahy Václava Ledvinku tradičné už od čias prvej republiky. Vtedy sa ale predávalo výhradne z pojazdných vozíkov.

"Po druhej svetovej vojne sa predaj občerstvenia na Václavskom námestí sústredil do dvoch až štyroch pevných stánkov," opísal Ledvinka už skôr v článku pre pražský magistrát.

"V tomto počte zostal zachovaný až do zhruba 90. rokov, keď došlo k rapídnemu nárastu stánkov s občerstvením, vrátane pražských klobás."

Skryť Vypnúť reklamu

Že patria stánky s klobásami k akýmsi pražským ikonám, dokladá aj britský dokument o Prahe z roku 1968, kde práve tieto predajne občerstvenia na Václavskom námestí hrajú veľkú úlohu.

Architekt Jiří Špaček kedysi niekoľko stánkov pre prevádzkovateľa pražského mobiliáru JCDecaux sám navrhol.

"Podľa môjho jedným zo zámerov úprav Václavského námestia bolo práve odstránenie stánkov," uviedol pre Echo24 Špaček.

"Vtedy tie stánky vyzerali hrozne, ako chatarská osada. Nad predajným miestom mali povalu, kde tí stánkari prespávali. To bola najväčšia divočina," dodal.

Za najväčšiu hlúposť považuje Špaček predovšetkým výmenu električkových zastávok na Václavskom námestí. Tie existujúce podľa neho fungujú dobre.

"Nad tým zostáva rozum stáť. Hovoril som o tom s mnohými ľuďmi, podľa mňa ide predovšetkým o peniaze a nič iné," uviedol Špaček pre denník Echo24.

Skryť Vypnúť reklamu

Nový dizajn zastávok je už teraz k videniu na zastávke Palackého náměstí.

Stánkari nemali s mestom zmluvu a mesto s nimi viedlo zdĺhavé súdne spory, v ktorých uspelo. Stánky začalo mesto zatvárať asi pred ôsmimi rokmi, keď niektoré zmizli a z jedného z nich vzniklo informačné centrum.

Hovorca pražského magistrátu Vít Hofman uviedol, že prevádzkovatelia dlhovali desiatky miliónov korún.

"Na Václavskom námestí sa predtým nachádzalo celkom šesť stánkov s občerstvením. S každým z prevádzkovateľov však hlavné mesto viedlo spory kvôli dlhom, niektoré skončili na súde a následnou exekúciou. Celkovo išlo o sumy v rádoch desiatok miliónov korún. So začiatkom rekonštrukcie námestia zmizol aj posledný stánok," povedal denníku Echo24 Hofman.

Skryť Vypnúť reklamu

Radný pre bezpečnosť Petr Hlubuček (STAN) pre Echo24 uviedol, že stánky neboli bezpečnostným rizikom.

"Stánky boli z Václavského námestia odvezené preto, že nájomcovia nemali zaplatené zmluvy. Dlhovali stámiliónové čiastky z horizonte niekoľkých rokov," povedal Hlubuček. "Rozhodne to nebolo z bezpečnostných dôvodov, tie stánky žiadnym bezpečnostným rizikom neboli," dodal.

"Neviem, koľko Čechov chodí na Václavské námestie na klobásu, ale je tam veľa iných kultivovaných reštaurácií a miest, kde si dať nejaké občerstvenie," uviedol Hlubuček, ktorý sám pred rokmi rád podobné stánky navštevoval.

"Určite tu tradícia predaja klobás je, určite si na to za pár rokov spomenieme, ale takých príbehov je veľa a v tomto prípade ide jednoducho o pokrok, posun smerom dopredu," opísal Hlubuček s tým, všetky rozhodnutia vždy "musia vyplynúť z nejakej spoločenskej diskusie , pri ktorej sa zákonite objavia ľudia, ktorí budú mať iný názor."

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa radného Jana Chabra (Praha Sobě) mesto už stánky, v ktorých sa predávali rôzne druhy občerstvenia, najmä klobásy s pivom, na Václavskom námestí nechce.

"Som rád, že sa nám podarilo dotiahnuť premenu Václavského námestia po všetkých smeroch. Možno povedať, že trpezlivosť prináša ovocie. Mesto viedlo vleklé spory s prevádzkovateľmi často kritizovaných stánkov, už v roku 2013 rozhodlo, že ich tu ďalej nechce. Avšak symbolicky až teraz, keď začína rekonštrukcia námestia, dochádza po vleklých sporoch k ich odstráneniu," povedal radný pre oblasť majetku Jan Chabr.

Podľa radného a zároveň architekta Petra Hlaváčka (TOP 09) boli rokovania s ruskými vlastníkmi týchto stánkov pre mesto náročné.

Hlaváček zároveň potvrdzuje, že mesto už o tento typ stánkov na Václavskom námestí nemá záujem. Občerstvenie však z priestoru úplne zmiznúť nemá.

Skryť Vypnúť reklamu

"Bežné aktivity, ktoré podporujú využívanie verejných priestranstiev, to tam určite bude. Určite sa o tom bude rokovať, nie je naším záujmom, aby to bolo mŕtve," povedal denníku Echo24 Petr Hlaváček s tým, že by si na Václavskom námestí dokázal predstaviť napríklad farmárske či vianočné trhy.

Václavské námestie je dlhé 682 metrov a približne 60 metrov široké. Pôvodne sa volalo Konský trh a bolo zriadené dekrétom Karla IV. V 19. storočí bolo najprv premenované na Svätováclavské námestie, neskôr na Václavské.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zdravotníčka v ochrannom odeve stojí v testovacom centre na ochorenie COVID-19 v priestoroch výstaviska v nemeckom Erfurte 29. apríla 2021.

Nemeckí lekári sa po novom budú môcť rozhodnúť, kedy v rámci odporúčaného intervalu štyri až dvanásť týždňov medzi dávkami dajú druhú injekciu.

10 h
Pápež František.

František poukázal na to, ako súčasná pandémia zvýraznila „rozdrobenosť, zranenosť a znetvorenosť“ ľudskej rodiny. Odsúdil „agresívny“ nacionalizmus odmietajúci migrantov.

14 h
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a minister zahraničných vecí USA Antony Blinken.

"Vieme, že Rusko časť svojich vojsk z hranice stiahlo, ale tiež vieme, že značná časť vojsk tam zostáva," uviedol minister zahraničných vecí USA.

15 h
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Michala Aláča za nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Nahradí obvineného exriaditeľa Vladimíra Pčolinského.

19 h