SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Súd prerušil pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice do mája

Súd chce v máji predvolať Kočnerovho brata a oboznamovať sa o správach z aplikácie Threema, ktorú dnes zahrnul do rozsahu dokazovania.

Mariana Kočnera privádzajú na súd.Mariana Kočnera privádzajú na súd. (Zdroj: TASR/AP)

PEZINOK - Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) prerušil hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej do 18. mája.

Pojednávanie bude potom pokračovať 19. mája a 1., 17. a 19. júna.

Na 18. mája súd predvolal brata Mariana Kočnera Ivana Kočnera. O deň neskôr chce súd oboznamovať o správach z aplikácie Threema. V júnových termínoch budú vypovedať znalci.

Tlačovka Kočnera

Vo štvrtok sa na súde prehrávala tlačovka, počas ktorej Ján Kuciak konfrontoval Mariana Kočnera s jeho prevodmi hotelov na Donovaloch.

SkryťVypnúť reklamu

Odhalenia v tej kauze považujú splnomocnenci poškodených za jeden z možných motívov na objednávku vraždy novinára.

Počas tlačovky v roku 2017 konfrontoval Mariana Kočnera v živom vysielaní TA3 Ján Kuciak, keď sa pýtal na zmysel prevodov spoločností, ktoré vlastnili hotely v lyžiarskom stredisku.

"Zmysel tých obchodov bol dostatočne jasne vysvetlený vyšetrovateľovi Policajného zboru," odpovedal vtedy Marian Kočner Kuciakovi.

Po Kuciakových článkoch a odobraní prípadu pôvodnému vyšetrovateľovi následne Mariana Kočnera v kauze Donovaly obvinili.

"Mali ste všetci možnosť vidieť, ako ho svojimi otázkami prichytil pri klamstve a dostal do úzkych," reagoval na tlačovku splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic.

SkryťVypnúť reklamu

"Myslím si, že aj jeho investigatívna práca prispela k tomu, že bol nakoniec v týchto veciach Marian Kočner postupne odstíhaný," doplnil Lipšic.

"Vôbec ma nedostal otázkami do úzkych, to nie je pravda," reagoval zase obžalovaný Marian Kočner.

Dodal, že celé vyšetrovanie kauzy Donovaly je o zneužití práva a nie jeho porušení.

"Je to situácia, keď som konal v súlade s právom a mal som konať v súlade s právom a pritom získať výhody, ktoré považujú orgány činné v trestnom konaní za neoprávnené," vysvetlil obžalovaný.

Threemu zahrnuli do rozsahu dokazovania

Senát dnes zahrnul do rozsahu dokazovania správy zo šifrovanej aplikácie Threema vrátane správ medzi Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou.

Majú podľa splnomocnencov poškodených dokazovať, že je Marian Kočner objednávateľom vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

SkryťVypnúť reklamu

V aplikácii si Marian Kočner písal aj so svojou spoluobžalovanou Alenou Zsuzsovou jazykom, ktorý splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic nazval šifrou.

Debata o vražde novinára mala byť vykonávaná aj prostredníctvom odkazov na sneh alebo cez vypadávanie zubov.

Správy o stave chrupu Aleny Zsuzsovej z jej zdravotnej poisťovne sú súčasťou spisu, rovnako ako správy o počasí vo Veľkej Mači v čase vraždy.

Autenticitu Threemy spochybňoval obžalovaný aj v konaní vo veci falšovania televíznych zmeniek.

Orgánom činným v trestnom konaní vyčítal najmä procesný spôsob, ako sa k Threeme dostali, a spochybňoval svedka Petra Tótha, ktorý telefóny s Threemou polícii odovzdal.

Senát v kauze zmeniek však Mariana Kočnera neprávoplatne odsúdil a v zdôvodnení rozsudku argumentoval aj zisteniami z Threemy.

SkryťVypnúť reklamu

Už na začiatku pojednávania avizovala predsedníčka senátu Ružena Sabová, že sa vo štvrtok Threema čítať nebude.

Autá Aleny Zsuzsovej

Vo štvrtok popoludní sa pred prerušením pojednávania čítali listiny súvisiace s autami Aleny Zsuzsovej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tá používala dve rôzne autá, z ktorých jedno slúžilo podľa splnomocnenca Zlatice Kušnírovej Romana Kvasnicu ako odmena za zorganizovanie vraždy novinára.

Kvasnica ďalej argumentoval, že bolo auto zakúpené pár mesiacov po vražde s tým, že jej prvé auto bolo bez vysvetlenia predčasne splatené.

Obžalovaný oponoval tým, že bola v čase kúpy na auto mimoriadna zľava, ktorá mala časové obmedzenie.

Verzia, že bolo auto odmenou za zorganizovanie vraždy, korešponduje s výpoveďou Zoltána Andruskóa, ktorý bol za vraždu právoplatne odsúdený na 15-ročný trest.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak, to podľa Kvasnicu odporuje svedeckej výpovedi Jozefa D., ktorý je svedkom aj v kauze vraždy Kuciaka, aj v kauze falšovania zmeniek. Okrem toho je obvinený v kauze Technopol Servis.

Jozef D. v januári na súde trval na tom, že bol biely mercedes zakúpený ako auto, ktoré malo slúžiť na produkciu relácie Na pranieri, v ktorej sa Marian Kočner pokúšal diskreditovať novinárov.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní Tomáš Szabó, neprávoplatne odsúdený Miroslav Marček, Alena Zsuzsová a Marian Kočner.

Marian Kočner si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu