SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Súd prerušil pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice do mája

Súd chce v máji predvolať Kočnerovho brata a oboznamovať sa o správach z aplikácie Threema, ktorú dnes zahrnul do rozsahu dokazovania.

Mariana Kočnera privádzajú na súd.Mariana Kočnera privádzajú na súd. (Zdroj: TASR/AP)

PEZINOK - Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) prerušil hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej do 18. mája.

Pojednávanie bude potom pokračovať 19. mája a 1., 17. a 19. júna.

Na 18. mája súd predvolal brata Mariana Kočnera Ivana Kočnera. O deň neskôr chce súd oboznamovať o správach z aplikácie Threema. V júnových termínoch budú vypovedať znalci.

Tlačovka Kočnera

Vo štvrtok sa na súde prehrávala tlačovka, počas ktorej Ján Kuciak konfrontoval Mariana Kočnera s jeho prevodmi hotelov na Donovaloch.

Skryť Vypnúť reklamu

Odhalenia v tej kauze považujú splnomocnenci poškodených za jeden z možných motívov na objednávku vraždy novinára.

Počas tlačovky v roku 2017 konfrontoval Mariana Kočnera v živom vysielaní TA3 Ján Kuciak, keď sa pýtal na zmysel prevodov spoločností, ktoré vlastnili hotely v lyžiarskom stredisku.

"Zmysel tých obchodov bol dostatočne jasne vysvetlený vyšetrovateľovi Policajného zboru," odpovedal vtedy Marian Kočner Kuciakovi.

Po Kuciakových článkoch a odobraní prípadu pôvodnému vyšetrovateľovi následne Mariana Kočnera v kauze Donovaly obvinili.

"Mali ste všetci možnosť vidieť, ako ho svojimi otázkami prichytil pri klamstve a dostal do úzkych," reagoval na tlačovku splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic.

Skryť Vypnúť reklamu

"Myslím si, že aj jeho investigatívna práca prispela k tomu, že bol nakoniec v týchto veciach Marian Kočner postupne odstíhaný," doplnil Lipšic.

"Vôbec ma nedostal otázkami do úzkych, to nie je pravda," reagoval zase obžalovaný Marian Kočner.

Dodal, že celé vyšetrovanie kauzy Donovaly je o zneužití práva a nie jeho porušení.

"Je to situácia, keď som konal v súlade s právom a mal som konať v súlade s právom a pritom získať výhody, ktoré považujú orgány činné v trestnom konaní za neoprávnené," vysvetlil obžalovaný.

Threemu zahrnuli do rozsahu dokazovania

Senát dnes zahrnul do rozsahu dokazovania správy zo šifrovanej aplikácie Threema vrátane správ medzi Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou.

Majú podľa splnomocnencov poškodených dokazovať, že je Marian Kočner objednávateľom vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Skryť Vypnúť reklamu

V aplikácii si Marian Kočner písal aj so svojou spoluobžalovanou Alenou Zsuzsovou jazykom, ktorý splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic nazval šifrou.

Debata o vražde novinára mala byť vykonávaná aj prostredníctvom odkazov na sneh alebo cez vypadávanie zubov.

Správy o stave chrupu Aleny Zsuzsovej z jej zdravotnej poisťovne sú súčasťou spisu, rovnako ako správy o počasí vo Veľkej Mači v čase vraždy.

Autenticitu Threemy spochybňoval obžalovaný aj v konaní vo veci falšovania televíznych zmeniek.

Orgánom činným v trestnom konaní vyčítal najmä procesný spôsob, ako sa k Threeme dostali, a spochybňoval svedka Petra Tótha, ktorý telefóny s Threemou polícii odovzdal.

Senát v kauze zmeniek však Mariana Kočnera neprávoplatne odsúdil a v zdôvodnení rozsudku argumentoval aj zisteniami z Threemy.

Skryť Vypnúť reklamu

Už na začiatku pojednávania avizovala predsedníčka senátu Ružena Sabová, že sa vo štvrtok Threema čítať nebude.

Autá Aleny Zsuzsovej

Vo štvrtok popoludní sa pred prerušením pojednávania čítali listiny súvisiace s autami Aleny Zsuzsovej.

Tá používala dve rôzne autá, z ktorých jedno slúžilo podľa splnomocnenca Zlatice Kušnírovej Romana Kvasnicu ako odmena za zorganizovanie vraždy novinára.

Kvasnica ďalej argumentoval, že bolo auto zakúpené pár mesiacov po vražde s tým, že jej prvé auto bolo bez vysvetlenia predčasne splatené.

Obžalovaný oponoval tým, že bola v čase kúpy na auto mimoriadna zľava, ktorá mala časové obmedzenie.

Verzia, že bolo auto odmenou za zorganizovanie vraždy, korešponduje s výpoveďou Zoltána Andruskóa, ktorý bol za vraždu právoplatne odsúdený na 15-ročný trest.

Skryť Vypnúť reklamu

Naopak, to podľa Kvasnicu odporuje svedeckej výpovedi Jozefa D., ktorý je svedkom aj v kauze vraždy Kuciaka, aj v kauze falšovania zmeniek. Okrem toho je obvinený v kauze Technopol Servis.

Jozef D. v januári na súde trval na tom, že bol biely mercedes zakúpený ako auto, ktoré malo slúžiť na produkciu relácie Na pranieri, v ktorej sa Marian Kočner pokúšal diskreditovať novinárov.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní Tomáš Szabó, neprávoplatne odsúdený Miroslav Marček, Alena Zsuzsová a Marian Kočner.

Marian Kočner si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Šíria bludy. Premiér sa pustil do predstaviteľov Slovenskej lekárskej komory

Jej prezident Kollár sa už nebude zúčastňovať na rokovaní Ústredného krízového štábu. Podľa premiéra sa člen SLK Sivík opieral o štúdiu na internete, ktorá bola označená ako hoax.

Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár.
Slovensko

Ľudia, ktorí sa zúčastnia na testovaní a budú negatívni, môžu žiť od pondelka relatívne slobodne

Vláda schválila predĺženie zákazu vychádzania od pondelka 2. novembra do nedele 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Na testovanie na hraniciach potrebujeme tritisíc policajtov, odkázal Matovič Sulíkovi

Citlivosť antigénových testov je oproti očakávaniam dvojnásobná, povedal premiér. Až 44 percent pacientov, ktorí nemali žiadne príznaky, zachytil aj tento test.

Preedseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).
Slovensko

Policajti budú kontrolovať certifikáty a povinnú karanténu náhodne, ale aj cielene

„Stále platí povinnosť, že keď niekto chce ísť do práce po testovaní, bude sa musieť preukázať negatívnym testom,” uviedol Mikulec s tým, že to tak bude aj v prípade obchodov a prevádzok.

Minister vnútra Roman Mikulec.