SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Súd prerušil pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice do mája

Súd chce v máji predvolať Kočnerovho brata a oboznamovať sa o správach z aplikácie Threema, ktorú dnes zahrnul do rozsahu dokazovania.

Mariana Kočnera privádzajú na súd.Mariana Kočnera privádzajú na súd. (Zdroj: TASR/AP)

PEZINOK - Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) prerušil hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej do 18. mája.

Pojednávanie bude potom pokračovať 19. mája a 1., 17. a 19. júna.

Na 18. mája súd predvolal brata Mariana Kočnera Ivana Kočnera. O deň neskôr chce súd oboznamovať o správach z aplikácie Threema. V júnových termínoch budú vypovedať znalci.

Tlačovka Kočnera

Vo štvrtok sa na súde prehrávala tlačovka, počas ktorej Ján Kuciak konfrontoval Mariana Kočnera s jeho prevodmi hotelov na Donovaloch.

Skryť Vypnúť reklamu

Odhalenia v tej kauze považujú splnomocnenci poškodených za jeden z možných motívov na objednávku vraždy novinára.

Počas tlačovky v roku 2017 konfrontoval Mariana Kočnera v živom vysielaní TA3 Ján Kuciak, keď sa pýtal na zmysel prevodov spoločností, ktoré vlastnili hotely v lyžiarskom stredisku.

"Zmysel tých obchodov bol dostatočne jasne vysvetlený vyšetrovateľovi Policajného zboru," odpovedal vtedy Marian Kočner Kuciakovi.

Po Kuciakových článkoch a odobraní prípadu pôvodnému vyšetrovateľovi následne Mariana Kočnera v kauze Donovaly obvinili.

"Mali ste všetci možnosť vidieť, ako ho svojimi otázkami prichytil pri klamstve a dostal do úzkych," reagoval na tlačovku splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic.

Skryť Vypnúť reklamu

"Myslím si, že aj jeho investigatívna práca prispela k tomu, že bol nakoniec v týchto veciach Marian Kočner postupne odstíhaný," doplnil Lipšic.

"Vôbec ma nedostal otázkami do úzkych, to nie je pravda," reagoval zase obžalovaný Marian Kočner.

Dodal, že celé vyšetrovanie kauzy Donovaly je o zneužití práva a nie jeho porušení.

"Je to situácia, keď som konal v súlade s právom a mal som konať v súlade s právom a pritom získať výhody, ktoré považujú orgány činné v trestnom konaní za neoprávnené," vysvetlil obžalovaný.

Threemu zahrnuli do rozsahu dokazovania

Senát dnes zahrnul do rozsahu dokazovania správy zo šifrovanej aplikácie Threema vrátane správ medzi Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou.

Majú podľa splnomocnencov poškodených dokazovať, že je Marian Kočner objednávateľom vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Skryť Vypnúť reklamu

V aplikácii si Marian Kočner písal aj so svojou spoluobžalovanou Alenou Zsuzsovou jazykom, ktorý splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic nazval šifrou.

Debata o vražde novinára mala byť vykonávaná aj prostredníctvom odkazov na sneh alebo cez vypadávanie zubov.

Správy o stave chrupu Aleny Zsuzsovej z jej zdravotnej poisťovne sú súčasťou spisu, rovnako ako správy o počasí vo Veľkej Mači v čase vraždy.

Autenticitu Threemy spochybňoval obžalovaný aj v konaní vo veci falšovania televíznych zmeniek.

Orgánom činným v trestnom konaní vyčítal najmä procesný spôsob, ako sa k Threeme dostali, a spochybňoval svedka Petra Tótha, ktorý telefóny s Threemou polícii odovzdal.

Senát v kauze zmeniek však Mariana Kočnera neprávoplatne odsúdil a v zdôvodnení rozsudku argumentoval aj zisteniami z Threemy.

Skryť Vypnúť reklamu

Už na začiatku pojednávania avizovala predsedníčka senátu Ružena Sabová, že sa vo štvrtok Threema čítať nebude.

Autá Aleny Zsuzsovej

Vo štvrtok popoludní sa pred prerušením pojednávania čítali listiny súvisiace s autami Aleny Zsuzsovej.

Tá používala dve rôzne autá, z ktorých jedno slúžilo podľa splnomocnenca Zlatice Kušnírovej Romana Kvasnicu ako odmena za zorganizovanie vraždy novinára.

Kvasnica ďalej argumentoval, že bolo auto zakúpené pár mesiacov po vražde s tým, že jej prvé auto bolo bez vysvetlenia predčasne splatené.

Obžalovaný oponoval tým, že bola v čase kúpy na auto mimoriadna zľava, ktorá mala časové obmedzenie.

Verzia, že bolo auto odmenou za zorganizovanie vraždy, korešponduje s výpoveďou Zoltána Andruskóa, ktorý bol za vraždu právoplatne odsúdený na 15-ročný trest.

Skryť Vypnúť reklamu

Naopak, to podľa Kvasnicu odporuje svedeckej výpovedi Jozefa D., ktorý je svedkom aj v kauze vraždy Kuciaka, aj v kauze falšovania zmeniek. Okrem toho je obvinený v kauze Technopol Servis.

Jozef D. v januári na súde trval na tom, že bol biely mercedes zakúpený ako auto, ktoré malo slúžiť na produkciu relácie Na pranieri, v ktorej sa Marian Kočner pokúšal diskreditovať novinárov.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní Tomáš Szabó, neprávoplatne odsúdený Miroslav Marček, Alena Zsuzsová a Marian Kočner.

Marian Kočner si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Trump usporadúva vlastnú oslavu, pred inauguráciou bude mať vojenskú prehliadku

Odchádzajúceho prezidenta vraj nahnevalo, koľko hviezd šoubiznisu prijalo Bidenove pozvanie na inauguráciu.

Prezident Trump s manželkou Melaniou.
Slovensko

Policajná akadémia nepredĺžila zmluvy poslancovi Blahovi a analytikovi Chmelárovi

Obaja za tým vidia dôsledky ich kritiky vládnej strany OĽaNO. Minister vnútra Mikulec, pod ktorého rezort škola patrí, kontruje, že sa pôsobením oboch nikdy nezaoberal ani zaoberať nebude a že vyjadreniami im šlo iba o upútanie pozornosti na sociálnych sieťach.

Slovensko

Pri spojení Bratislavy a Košíc sa treba zamerať na rýchlu železnicu, navrhuje inštitút

Podľa inštitútu IstroAnalytica by sa mal realizovať projekt vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislavy a Košíc novou južnou trasou s cestovnou rýchlosťou do 400 kilometrov za hodinu.

Ilustračné foto.
Slovensko

V pondelok pribudlo 6203 nových prípadov a 111 úmrtí

Vyšetrili vyše 100-tisíc osôb. Podiel nakazených sa mierne zvýšil.

Zdravotník odoberá vzorku počas testovania na koronavírus.