SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Od piatka platia nové nariadenia pre pendlerov

Na hranici bude potrebné predkladať iba kópiu výsledku testu, konkrétne potvrdenie o výsledku negativity na ochorenie COVID-19 nie staršie ako 96 hodín.

Pendleri nebudú potrebovať na prekročenie hranice test na Covid-19.Pendleri nebudú potrebovať na prekročenie hranice test na Covid-19. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Od dnešného rána od 7.00 h budú platiť pre pendlerov v súvislosti s epidémiou nového koronavírusu nové pravidlá. Vo štvrtok o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Pendleri sa po novom nebudú musieť pri každom vstupe na územie Slovenska preukázať negatívnym RT-PCR testom na ochorenie COVID-19.

Povinnosť štátnej či domácej izolácie sa nebude vzťahovať ani na neplnoleté dieťa pendlera, a to za predpokladu, že prekračuje hranicu v jeho sprievode.

Povinnosť izolácie sa nebude vzťahovať na osoby, ktoré majú trvalý pobyt alebo prechodný pobyt v SR a majú uzatvorený pracovnoprávny vzťah alebo obdobný pracovný vzťah alebo miesto výkonu práce, napríklad pri samostatne zárobkovo činných osobách (SZČO) ako zdravotnícky pracovník alebo opatrovateľ, vo vzdialenosti viac ako 30 kilometrov po pozemnej komunikácii od hraničného priechodu v Juhomoravskom, Zlínskom, Moravsko-sliezskom alebo Olomouckom kraji v Českej republike alebo v spolkových krajinách Viedeň, Dolné Rakúsko alebo Burgenland v Rakúskej republike a sú držiteľmi potvrdenia od zamestnávateľa o takomto výkone práce.

Skryť Vypnúť reklamu

Táto osoba bude povinná pri vstupe na územie Slovenskej republiky odovzdať výsledok negatívneho testu RT-PCR na ochorenie COVID-19 nie starší ako 96 hodín.

Na hranici bude potrebné predkladať iba kópiu výsledku testu, konkrétne potvrdenie o výsledku negativity na ochorenie COVID-19 nie staršie ako 96 hodín.

ÚVZ SR poznamenal, že pôvodne bolo potrebné predkladať originál a kópiu výsledku negatívneho RT-PCR testu nie staršieho ako 48 hodín.

K úprave došlo z dôvodu elektronického zasielania výsledkov testov v zahraničí.

V odôvodnených prípadoch môže výnimku z povinnosti odovzdania negatívneho testu RT-PCR na ochorenie COVID-19 nie staršieho ako 96 hodín udeliť ÚVZ SR na základe odôvodnenej písomnej žiadosti člena vlády SR v jeho pôsobnosti.

Povinnosť izolácie sa nebude vzťahovať na osoby, ktoré vstupujú na územie Slovenskej republiky z dôvodu realizácie právoplatného súdneho rozhodnutia vo veci vykonávania striedavej starostlivosti rodičov o maloleté dieťa, prípadne práva styku s maloletým dieťaťom.

Skryť Vypnúť reklamu

Osoba, ktorá takto vstupuje na územie SR, bude povinná pri vstupe na územie Slovenska preukázať sa právoplatným rozhodnutím súdu alebo rodičovskou dohodou a zároveň informovať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o zámere vstupu na územie Slovenska.

Na túto osobu sa nevzťahuje povinnosť predložiť výsledok negatívneho testu pri vstupe na územie SR.

Na osoby mladšie ako tri roky sa po novom nebude vzťahovať povinnosť odovzdať výsledok negatívneho testu RT-PCR na ochorenie COVID-19.

Povinnosť izolácie sa nebude po novom vzťahovať aj na vodičov nákladnej dopravy, ktorí prekračujú hranicu Slovenskej republiky aj inými spôsobmi dopravy za účelom presunu do miesta, kde budú vykonávať svoju činnosť alebo pri návrate domov.

Skryť Vypnúť reklamu

Na hranici sa preukážu potvrdením od zamestnávateľa v štátnom jazyku Slovenskej republiky alebo osvedčením pre pracovníkov v medzinárodnej doprave o uplatňovaní zelených jazdných pruhov (Green Lanes).

Pre tieto osoby sa pre ich potrebný pobyt na území SR mimo plnenia pracovných povinností nariaďuje domáca izolácia, pokiaľ je to možné mimo osôb, ktoré s nimi žijú v spoločnej domácnosti.

Nové pravidlá sa týkajú aj osôb, ktoré navštevujú, študujú alebo sa uchádzajú o navštevovanie alebo štúdium na materskej, základnej, strednej alebo vysokej škole v Českej republike, Poľskej republike, Maďarsku alebo Rakúskej republike, ako aj podmienky pre osoby, ktoré vstupujú na územie Slovenskej republiky za účelom vykonania prijímacích skúšok, záverečných skúšok, iných skúšok alebo zápisu do škôl na území Slovenskej republiky, vrátane jednej sprevádzajúcej osoby.

Skryť Vypnúť reklamu

V prípade, že pobyt uvedených osôb v týchto krajinách nepresiahne dobu 24 hodín, sa týmto osobám a ich zákonným zástupcom nariaďuje, aby sledovali svoj zdravotný stav a v prípade akýchkoľvek príznakov respiračného ochorenia týchto osôb bezodkladne oznámili telefonicky túto skutočnosť svojmu ošetrujúcemu lekárovi.

Ak ho na území SR nemajú, oznámia túto informáciu bezodkladne na číslo tiesňového volania 112.

V prípade, že pobyt uvedených osôb v týchto krajinách presiahne dobu 24 hodín, sú tieto osoby povinné najskôr na 5. deň od vstupu na územie Slovenskej republiky podrobiť sa laboratórnej diagnostike na ochorenie COVID-19 a v prípade pozitívneho výsledku túto skutočnosť oznámiť ošetrujúcemu lekárovi a miestne príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Po dobu do zistenia negatívneho výsledku vyšetrenia na ochorenie COVID-19 sa týmto osobám nariaďuje izolácia v domácom prostredí.

Povinnosť izolácie sa nevzťahuje na osoby, ktoré vstupujú na územie Slovenska za účelom vykonania prijímacích skúšok, záverečných skúšok, iných skúšok alebo zápisu do škôl na území Slovenska alebo vypratania osobných vecí z internátov alebo iných ubytovacích zariadení, vrátane jednej sprevádzajúcej osoby, a sú držiteľmi potvrdenia o takejto skutočnosti.

Táto osoba je povinná pri vstupe na územie SR odovzdať výsledok negatívneho testu RT-PCR na ochorenie COVID-19 nie starší ako 96 hodín.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Počet otestovaných za dva dni prekročil 121-tisíc

V pilotnej fáze testovania zatiaľ odhalili 4 432 infekčných osôb.

Koronavírus na Slovensku: Čakanie na testovanie v Bobrove.
Slovensko

Boris Kollár mal vážnu autonehodu, informoval premiér

Predseda parlamentu, jeho ochrankár aj vodič sú zranení.

Boris Kollár.
Slovensko

Policajti budú kontrolovať dodržiavanie opatrení vrátane zákazu vychádzania

V prípade zistenia porušení bude každý prípad polícia riešiť individuálne. Sankcie zostávajú ako doposiaľ, a to v blokovom konaní do 1 000 eur a v správnom konaní do 1 659 eur.

Ilustračné foto.
Európska únia

Rakúsky armádny imám mal sympatizovať s džihádom. Dostal okamžitý vyhadzov

Odvolaný Sijamhodzic obvinenia z islamizmu rezolútne odmietol. "Nikdy som nezdieľal džihádistické videá na svojej stránke, ani nezdieľam túto ideológiu," uviedol.

Sijamhodžič (vľavo) s bývalým vysokým predstaviteľom pre Bosnu a Hercegovinu Wolfgangom Petrischom.